Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

25. júna 2007

Vláda bola na správu vecí verejných nepripravená



Prvý rok vlády podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu ukázal, že kabinet Roberta Fica bol na správu vecí verejných nepripravený a nevie riešiť problémy tejto krajiny. Ako uviedol Dzurinda dnes ...



Zdieľať

BRATISLAVA 25. júna (WEBNOVINY) - Prvý rok vlády podľa predsedu SDKÚ-DS Mikuláša Dzurindu ukázal, že kabinet Roberta Fica bol na správu vecí verejných nepripravený a nevie riešiť problémy tejto krajiny. Ako uviedol Dzurinda dnes na konferencii 365 dní sociálnej demokracie, ktorú organizuje Občiansko-demokratická mládež (ODM) , súčasná vláda nesiaha na problémy, ale siaha na veci, ktoré fungujú s tým, že aj keď ich trochu dokaličí, budú naďalej fungovať. Ako príklad uviedol rovnú daň i Zákonník práce. Tragédiou súčasnej vlády podľa neho je, že Fico klame a straší ľudí reformami a zároveň pácha morálne škody. "Nemáme sa sporiť či reformy áno alebo nie, ale aké reformy," zdôraznil šéf SDKÚ-DS.

Za hlúpe rozhodnutie označil Dzurinda zníženie DPH na lieky, ktoré pomohlo najmä farmaceutickým firmám. Nič sa nedeje podľa neho ani v hitoch súčasnej vlády, a to v zrušení II. dôchodkového piliera a zoštátnení zdravotných poisťovní. Zo zákona roka, ktorým mal byť Zákonník práce, bude podľa expremiéra fiasko roka. Dzurinda v hodnotení vlády tiež spomenul Ficove útoky na médiá. "Nikdy som tak nevypenil ako keď Fico po V4 vrieskal na médiá," uviedol Dzurinda. Zároveň upozornil na zhoršenie vzťahov so susedmi SR. Za stupídny krok považuje vystúpenie Fica proti poľskému kolegovi a vyrušuje ho primitívny antiamerikanizmus Fica a jeho vlády. Predseda KDH Pavol Hrušovský kritizoval, že v Národnej rade SR sa za jeden rok zrútili snahy o dohodu medzi koalíciou a opozíciou. "Koalícia odmieta opozičné návrhy len preto, že sú z opozície," zdôraznil.

Predseda SMK Pál Csáky spochybnil, že súčasná vláda je sociálnodemokratická a takou podľa neho nie je ani najsilnejšia vládna strana Smer-SD. Csáky vidí v Smere skupinu ľudí, ktorí majú silné ekonomické záujmy. Podľa neho ide o ministra vnútra Roberta Kaliňáka, ministra financií Jána Počiatka a šéfa parlamentu Pavla Pašku. Tí podľa neho majú záujem zachovať makroekonomickú klímu. Druhý prúd v Smere je podľa Csákyho nacionalistický, ktorý reprezentuje vicepremiér Dušan Čaplovič, minister kultúry Marek Maďarič a sčasti aj poslanec Boris Zala. Títo sú podľa neho trošku vzdelanejší ako nacionalisti v SNS, pretože nepresadzujú nacionalizmus primitívnym spôsobom. Treťou skupinou sú postkomunisti, a to vrátane Roberta Fica. Tí prešli z KSS cez SDĽ do Smeru, ale majú ďaleko do sociálnej demokracie. Z toho podľa Csákyho vyplýva nevypočítateľnosť tejto vlády. "Vláda robí zmes politického marketingu a populizmu, čo asi vyhovuje väčšine v spoločnosti viac ako naše vládnutie, ale to je trvalo neudržateľné," dodal šéf SMK.

Povinnosťou opozície je podľa Hrušovského ponúknuť alternatívu a po budúcich voľbách vytvoriť novú vládu. Hrušovský je presvedčený, že súčasná vláda vydrží celé štvorročné obdobie, pretože všetky tri koaličné strany majú túžbu po moci. Šéf kresťanských demokratov uviedol, že nerozmýšľa o prípadnom vstupe do koalície s niektorou z vládnych strán v prípade výmeny niektorej súčasnej vládnej strany. "Sústredíme sa na voľby o tri roky, kde chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok," dodal Hrušovský.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Opozičné strany chcú spoločného kandidáta na prezidenta
<< predchádzajúci článok
Zrútilo sa lietadlo s najmenej 20 osobami