Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

03. apríla 2006

Vo Francúzsku ďalšie protesty napriek náznakom zmierovania



Odbory a ...



Zdieľať

PARÍŽ 3. apríla (WN/SITA/AFP) - Vláda prezidenta Jacqua Chiraca sa pripravuje na ďalšie protesty proti spornému zákonu o zamestnávaní mladých napriek prvým náznakov možného vyriešenia mesiac trvajúcej krízy.

Odbory a študenti naplánovali na utorok už piaty deň celonárodných štrajkov a demonštrácií. Dúfajú, že sa zopakuje ich úspech spred týždňa, keď sa do ulíc vybralo viac ako milión ľudí, aby protestovali proti nepopulárnej zmluve o prvom zamestnaní (CPE).

Výzva prichádza potom, ako sa v piatok Chirac prihovoril národu a ponúkol vypracovaný kompromis, ktorým by sa ukončila jedna z najhorších kríz jeho 11- ročného úradovania. Riešením by podľa neho bolo podpísať kontroverzný zákon a vzápätí pripraviť novú legislatívu pozmeňujúcu najspornejšie body.

Odporcovia naďalej trvajú na pokračovaní svojej kampane, kým sa zmluva oficiálne nezruší, no objavujú sa aj hlasy o tom, že odbory a študenti sú ochotné zapojiť sa do rokovaní s vládnou Úniou za ľudové hnutie (UMP). Vodca študentov Bruno Julliard povedal, že prijmú "pozvanie (na rozhovory) pod podmienkou, že v nasledujúcich dňoch nebude podpísaná žiadna zmluva CPE". " Ak sú tieto rozhovory nasmerované na implementáciu opatrení, ktoré zodpovedajú záujmom mladých ľudí a celej problematike, ako sa zamestnať, potom prečo nie?" povedal Jacques Voisin z CFTC.

Zmluva na dobu neurčitú pre ľudí pod 26 rokov, ktorá môže byť vypovedaná bez udania dôvodu počas prvých dvoch rokov, mala za úlohu znížiť mieru nezamestnanosti mladých. CPE vyvolala masové protesty miliónov ľudí. Zákon o CPE vstúpil do platnosti v nedeľu, ale vláda okamžite oslovila organizácie zamestnávateľov a požiadala ich, aby nepodpisovali žiadne nové zmluvy.

V priamom prenose prezident Chirac navrhol, aby sa v nasledujúcich týždňoch vypracoval nový zákon, ktorý by skrátil skúšobné obdobie na jeden rok a zaviazal by zamestnávateľov, aby v prípade výpovede svoje rozhodnutie písomne odôvodnili. Viac ako dve tretiny respondentov v prieskume IPSOS zverejnenom v pondelok verí, že Chiracova reakcia riskuje vyvolanie radikálnejšieho odporu, zatiaľ čo 52 percent ju považuje za nepresvedčivú.

Predseda UMP a minister vnútra Nicolas Sarkozy, ktorý nikdy neskrýval svoj rezervovaný postoj k CPE sa počas víkendu telefonicky spojil s lídrami hlavných odborov, čím naznačil, že viacerí vo vládnej strane sa rozhodli, že zmluva za taký boj už nestojí . Podpredseda UMP Patrick Devedjian, ktorý je blízkym spojencom Sarkozyho, uviedol: "Skončilo sa to. Toto je koniec CPE. Konečne budeme mať naozajstnú parlamentnú diskusiu a skutočný dialóg so sociálnymi partnermi. Skončí sa to zrušením (CPE)."

Odbory a študenti predpovedajú státisíce účastníkov na utorkových demonštráciách a očakáva sa aj prerušenie verejnej dopravy. Premávanie vlakov a metra bude obmedzené a osobná letecká doprava predpokladá meškanie a zrušenie letov. Skupiny študentov prisľúbili, že budú pokračovať v štrajkoch, v dôsledku ktorých bolo zavretých už 84 univerzít, a že budú pokračovať v aktivitách narúšajúcich cestnú a železničnú dopravu.

FOTO:SITA/AP


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Maďarský premiér vyhlásil stav pohotovosti na severe krajiny
<< predchádzajúci článok
Banáš podal návrh na odvolanie predsedu ÚPN Jána Langoša