Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

17. júla 2017

Vo Venezuele sa koná neoficiálne referendum o odstúpení prezidentaVenezuelský prezident Nicolas Maduro .Zdieľať
Venezuelský prezident Nicolas Maduro . Foto: TASR/AP
Caracas 17. júla (TASR) - Venezuelčania v nedeľu v neoficiálnom referende organizovanom opozíciou hlasujú za odchod prezidenta Nicolása Madura z funkcie hlavy štátu a ukončenie takmer dvadsaťročnej socialistickej vlády v krajine. Volebná účasť je podľa agentúry Reuters vysoká.


Zámerom symbolického plebiscitu, v ktorom sú občania pýtaní na názor ohľadom Madurovho plánu na sporný nový kongres, je podkopať prezidentovu pozíciu na pozadí pretrvávajúcej hospodárskej krízy a niekoľkomesačných protivládnych demonštrácií, ktoré si vyžiadali už zhruba 100 mŕtvych.

Hlasujúci majú k dispozícii 2000 provizórnych volebných miestností po celej krajine. Akcia je všeobecne vnímaná ako občiansky vzdor voči nedostatku potravín a bezuzdnej inflácii, pričom vylúčený nie je ani následný celoštátny štrajk alebo iné eskalované akcie zamerané voči Madurovi.

Na referende sa zúčastňujú aj Venezuelčania žijúci mimo svojej vlasti. Občania v referende odpovedajú tiež na otázku, či si prajú predčasné voľby pred vypršaním Madurovho mandátu v roku 2018, ako aj na otázku, či by mali súčasnú ústavu chrániť ozbrojené sily, dopĺňa spravodajská stanica BBC.

Kritici tvrdia, že plány venezuelskej vlády na zostavenie nového kongresu by mohli viesť k zmene ústavy a nastoleniu diktatúry. Obávajú sa tiež, že by tak mohlo dôjsť k ďalšiemu oslabeniu Národného zhromaždenia - zákonodarného telesa, ktoré majú v súčasnosti pod kontrolou opoziční politici.

Maduro označil dnešné referendum za "bezvýznamné" a vyzval obyvateľov, aby podporili nový kongres v oficiálnom hlasovaní, ktoré je naplánované na 30. júla. Podľa neho ide o jediný spôsob, ako vytrhnúť Venezuelu z krízy, pričom nová ústava "zneutralizuje" opozíciu a porazí "pučistov".Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Brata iránskeho prezidenta zadržali pre finančné nezrovnalosti
<< predchádzajúci článok
Tornádo na pláži pri Ríme zranilo desať ľudí

Vo Venezuele sa koná neoficiálne referendum o odstúpení prezidenta - diskusné fórum čitateľov