19. februára 2014

Vůjtek prekvapil výrokmi o power play i o nominácii

Tréner Slovenska Vladimír Vůjtek po prehre v osemfinálovom zápase hokejového olympijského turnaja Česká republika - Slovensko na XXII. zimných olympijských hrách v Soči 18. februára 2014. Foto: TASR/Michal Svítok

Soči 19. februára (TASR) - Ak niekto od 7. januára 2014 do 17. februára nepochyboval, že ohľadom nominácie a koučingu slovenských hokejistov do Soči je všetko ok, bude zrejme prekvapený po skončení olympijského príbehu. Tréner Vladimír Vůjtek opäť možno prezradil, resp. naznačil, čo nie je úplne v súlade s komunikačnými štandardmi.

V prvom rade si skúsené oko novinára (aj objektívneho fanúšika) mohlo v utorňajšom závere kvalifikačného derby o štvrťfinále všimnúť, že niečo nie je v poriadku. Na striedačke. Neísť za stavu 3:4 v play off zápase do power play počas buly v útočnom pásme, to samozrejme nie je podľa metodiky hokeja. Aj keď to bolo ešte dve minúty pred koncom riadneho času. Zaskočilo však zdôvodnenie trénera: "Uvažoval som o tom a dokonca som sa radil s hráčmi. No tak nejako ma prehovorili, že mám počkať. Bohužiaľ, potom sme sa tam už nedostali...," oznámil hlúčiku zástupcov slovenských médií v Soči Vladimír Vůjtek.

Češi v prečíslení

Nastala však situácia, že pätica jeho zverencov sa snažila udržať puk v pásme a na pravej strane modrej čiary chýbal ten šiesty, ktorý by to zaistil. Česi šli do prečíslenia, Andrej Meszároš zablokoval protihráčovi hokejku, bolo z toho vylúčenie a o pár sekúnd aj piaty gól Česka.

Vyjadrenie trénera je ... kontroverzné. Mohla by sa tomu dať šanca, že to tréner nenaformuloval tak ako chcel, resp. že sa vyjadril správne, ale že situácia "kolektívneho koučingu" sa vyskytla úplne výnimočne. No keby ku komunikačným rozporuplnostiam nebolo bývalo prišlo už skôr. Teda napríklad počas okrídlenej nominačnej tlačovky toho 7. januára. A v ďalších dňoch, keď sa naprávali a vysvetľovali niektoré vyjadrenia. To, čo však tréner Vůjtek povedal v utorok po prehre s Českom a vyradení zo zimnej olympiády, to úvahy o kontroverznosti zrejme rozšíri. Na úplne štandardnú mediálnu interpeláciu, či by spätne niečo v nominácii zmenil, keby mohol, šéftréner národného tímu odvetil: "Samozrejme, viem na čo narážate, ale nebola to tak úplne moja vec. Všetci vieme, čo sa tam stalo. Nikdy som to nechcel hodnotiť a nechcem sa do toho pliesť ani teraz, preto hovorím, že nominácia bola postavená tak, ako sa dala najlepšie postaviť."

Generálny manažér Otto Sýkora na stredu v Soči avizoval tlačovku o zhodnotení vystúpenia tímu.

Tréner Vladimír Vůjtek dáva pokyny svojim zverencom v osemfinálovom zápase hokejového olympijského turnaja Česká republika - Slovensko na XXII. zimných olympijských hrách v Soči 18. februára 2014. Zľava Michal Handzuš, Marián Hossa a Tomáš Tatar. Foto: TASR/Michal Svítok

Kapitán Chára po vypadnutí: Je to sklamanie, mali sme na viac

Slovenskí hokejisti stoja po prehre v osemfinálovom zápase hokejového olympijského turnaja Česká republika - Slovensko na XXII. zimných olympijských hrách v Soči 18. februára 2014. Foto: TASR/Michal Svítok

Šance slovenských reprezentantov na postup utrpeli veľkú ranu už v prvom dejstve, keď im v tých momentoch o triedu lepší Česi nadelili "trojku". Pritom ešte v šatni nasvedčovalo všetko tomu, že Slováci zopakujú výkon z predchádzajúceho zápasu s Ruskom. "Chceli sme hrať rovnako, no po rýchlych inkasovaných góloch sme to už nedokázali. Mysleli sme si, že sme dobre pripravení. Vôbec si neviem vysvetliť, prečo vznikli také situácie a chyby. Neviem, či tam bola nervozita alebo niečo iné, ale stále sme boli pozadu," dumal kapitán tímu Zdeno Chára.

Pred štyrmi rokmi vo Vancouveri priviedol vtedajší tím až do boja o bronz, pred dvoma na MS v Helsinkách dokonca k strieborným medailám. V čiernomorskom stredisku však úspešnú sériu nenatiahol. "Je to pre nás sklamanie. Nikto nechcel takýto koniec. Všetci sme verili, že mužstvo má na viac. Je to veľká škoda," pokračoval tridsaťšesťročný obranca.

Po úvodnej tretine svietil na ukazovateli skóre stav 0:3, v 36. minúte už dokonca 0:4 a zdalo sa, že o osude zápasu je rozhodnuté. S tým sa však nechceli zmieriť slovenskí hokejisti, ktorí dokázali zmobilizovať sily a postarali sa o dramatický záver. "Na konci druhej a v tretej tretine sme začali hrať a videli sme, že to bol zrazu úplne iný hokej," uviedol Chára.

"Tretia tretina konečne vyzerala tak, ako mal vyzerať celý turnaj. Namiesto štyroch naskakovali na ľad len tri päťky, čím sme opäť získali tempo a náboj. Cítili sme sa dobre," uviedol Marián Hossa. Skúsený krídelník mal patriť k jedným z lídrov ofenzívy, no dokázal sa presadiť až v poslednom stretnutí a dva góly v českej sieti boli len slabou náplasťou na vypadnutie z turnaja. "Bohužiaľ, rozhodla prvá tretina. My nemáme mužstvo na to, aby sme takýto náskok sťahovali. Aj keď tretia tretina bola jedna z našich najlepších na turnaji, už to nestačilo. Škoda, že sme v závere nemali presilovku, mohlo ty vyzerať úplne inak. Chýbal kúsok, aby sme vyrovnali, no naopak, oni dali gól do prázdnej," dodal.