Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

19. januára 2016

Vyjadrenia A. Hlinu vníma Generálna prokuratúra s poľutovanímGenerálna prokuratúra (GP) SR s poľutovaním vníma dnešné mediálne vyjadrenie poslanca Alojza Hlinu (KDH), ktorý označil GP za právnickú kanceláriu Smeru-SD. Pre TASR to uviedla ...Zdieľať
Alojz Hlina Foto: TASR
Bratislava 19. januára (TASR) - Generálna prokuratúra (GP) SR s poľutovaním vníma dnešné mediálne vyjadrenie poslanca Alojza Hlinu (KDH), ktorý označil GP za právnickú kanceláriu Smeru-SD. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Generálnej prokuratúry Andrea Predajňová, podľa ktorej je táto inštitúcia univerzálnym ochrancom zákonnosti vykonávajúca pôsobnosť vo verejnom záujme.


Hlina dnes poukázal na trestné oznámenie poslanca Antona Martvoňa (Smer-SD), ktoré podal ešte na jar 2013 na Hlinu za ohováranie. "Martvoň na mňa podal trestné oznámenie, že som ho ohováral. Už dvaja vyšetrovatelia to zamietli, ja som bol asi päťkrát vypovedať. Teraz však GP vrátila prípad znova na dovyšetrenie. Ale všetko čo som povedal, je pravda, neviem, čo chcú dovyšetriť. Tento prípad poukazuje na to, že dochádza k zneužívaniu moci," tvrdil Hlina.

Podľa Predajňovej konala GP v tejto trestnej veci na základe zákona o prokuratúre a bolo jej povinnosťou preskúmať trestnú vec a objektívne o opakovanom podnete rozhodnúť. "Prokurátor GP SR bol v trestnej veci podozrivého Alojza H. činný na základe písomného opakovaného podnetu podaného oznamovateľom Antonom Martvoňom prostredníctvom svojho advokáta. Konanie o tomto opakovanom podnete sa začalo 6. júla 2015," pripomenula.

Na ilustračnej snímke budova Generálnej prokuratúry Foto: TASR/Michal Svítok
Následne prokurátor po preskúmaní všetkých vecne súvisiacich spisových materiálov rozhodol o opakovanom podnete v zákonom ustanovenej lehote tak, že ho vyhodnotil ako dôvodný. "Príslušný vyšetrovateľ Policajného zboru v trestnom konaní pred začatím trestného stíhania nezistil skutkový stav veci v zákonnom rozsahu a jeho rozhodnutie o odmietnutí trestného oznámenia neobsahovalo všetky zákonom upravené náležitosti. Prokurátor GP SR ešte konštatoval značné prieťahy v trestnom konaní, takmer deväť mesiacov," dodala Predajňová.

Hlina dnes vyhlásil, že GP SR sa stáva právnickou kanceláriou Smeru-SD a zdá sa mu, akoby zastupovala členov Smeru-SD v trestnom konaní. Martvoň podal na Hlinu trestné oznámenie na jar 2013. Presnejšie, podal ho na neznámeho páchateľa, ktorý na webe vystupuje pod Hlinovým menom. Dôvodom na podanie oznámenia bol Hlinov blog, v ktorom hovoril aj o Martvoňovi. Hlina sa blogom netají. Martvoň tvrdí, že Hlina v blogu klame a žaluje ho za ohováranie. Za tento čin hrozí podľa zákona väzenie.

Hlina v blogu kritizoval voľbu kandidátov na disciplinárnych sudcov. Prekážalo mu, že parlament ich volil bez toho, aby kandidátov poznali všetci poslanci osobne. Nepozdávalo sa mu tiež, že viacerých kandidátov navrhol Martvoň. "Človek, ktorého počítač 'vypisoval' ohováračské maily na úradníčku z jeho fakulty, ktorá si dovolila upozorniť na nekalé praktiky, a keď ju za to vyhodili z práce, išla robiť do McDonaldu. Tento poslanec dostal chuť na hamburger práve v prevádzke, v ktorej ich táto pani predávala. Takejto úbohosti je schopný ozaj len niekto...," napísal v blogu Hlina.

Podľa Martvoňa sa neznámy páchateľ vystupujúci pod Hlinovým menom previnil, keď na blogu uviedol o ňom "nepravdivé a zavádzajúce tvrdenie a údaj". Sociálny demokrat je presvedčený, že toto tvrdenie a údaj ohrozili a aj naďalej môžu ohroziť jeho vážnosť. "A teda mám za to, že neznámy páchateľ uvedením konaním naplnil všetky znaky skutkovej podstaty trestného činu ohovárania podľa Trestného zákona," uviedol Martvoň, ktorý upozornil aj na ďalší Hlinov blog. V ňom poslanec opäť opisoval Martvoňa ako človeka, ktorý pokoril bývalú úradníčku z fakulty.

Člen Smeru-SD tvrdil, že nevypisoval ohováračské maily na nikoho adresu "a už vôbec nie na ktorúkoľvek úradníčku z Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave". Pripomenul, že to polícia vyšetrovala a odhalila konkrétneho páchateľa. Zdôraznil zároveň, že "spomínanú pani z právnickej fakulty" nevyhodili z práce za upozornenia na nekalé praktiky. Podľa Martvoňových informácií sama požiadala o uvoľnenie z pracovného pomeru. Martvoň odmietol aj ďalšie Hlinove tvrdenia z blogov.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zomrel zakladajúci člen a dekan Pedagogickej fakulty TU P. Híc
<< predchádzajúci článok
Tusk: EÚ musí zvládnuť migračnú krízu, inak skolabuje Schengen

Vyjadrenia A. Hlinu vníma Generálna prokuratúra s poľutovaním - diskusné fórum čitateľov