Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova    Regióny

15. novembra 2017

Vyšla nová monografia o dejinách Židovstva na hornej Nitre



Dejiny židovských komunít na hornej Nitre mapuje nová monografia Jedno storočie v Prievidzi (Dejiny Židovstva na hornej Nitre). Knihu od autorov Ješajahu A. ...



Zdieľať
Ilustračné foto Foto: TASR/František Iván
 
Prievidza 15. novembra (TASR)- Dejiny židovských komunít na hornej Nitre mapuje nová monografia Jedno storočie v Prievidzi (Dejiny Židovstva na hornej Nitre). Knihu od autorov Ješajahu A. Jelínka, Otta Gubiča a Erika Kližana vydala občianska iniciatíva Spolu sme Prievidza, informoval jej predseda Michal Dobiaš.


"Monografia predstavuje oblasť, ktorá bola v histórii Prievidze a celého regiónu hornej Nitry doslova tabu. Mapuje dejiny židovských komunít na hornej Nitre, konkrétne v meste Prievidza a okolitom kraji. Popisuje vývoj tunajšieho židovského osídlenia," načrtol Dobiaš.

Židia boli súčasťou života Prievidze takmer presne celé jedno storočie (1851 – 1949), no v regióne sú správy o ich pobyte zaznamenané už v polovici 16. storočia. V meste a kraji, v ktorom sa stretávali tri národnosti – slovenská, nemecká a maďarská, pôsobili nekonfliktne a boli platnými členmi spoločnosti. "Šíriaci sa antisemitizmus v Európe v 30. rokoch 20. storočia najskôr ovplyvňoval región iba prílivom utečencov, no vzápätí dovtedy viac-menej tolerantná existencia aj s miestnou nemeckou komunitou začala byť problémová. Proces arizácie židovského podnikateľského i osobného majetku dokladajú konkrétne početné príklady, v ktorých však veľkú úlohu hral aj ľudský faktor. Nie všetci obyvatelia s takýmto spôsobom zaobchádzania so Židmi súhlasili," priblížil Dobiaš.

Špecifickou bola podľa neho existencia najskôr koncentračného, neskôr pracovného tábora na pomedzí obcí Laskár a Koš, ktorý bol miestom viacerých tragických osudov, no paradoxne, aj strojcom záchrany niekoľkých Židov z Prievidze a okolia. "Tragédiu hornonitrianskeho Židovstva dokladá unikátny pokus o zostavenie menoslovu obetí holokaustu. Autenticitu dielu dodávajú aj osobné výpovede dvoch spoluautorov spomínajúcich na pohnuté obdobie ich životov. Poslednou kapitolou je záznam o čiastočnom obnovení života židovskej komunity v Prievidzi, ktorá však zanikla v roku 1949," dodal.

Knihu vydáva občianska iniciatíva v druhom doplnenom vydaní. V predaji je v Turisticko-informačnej kancelárií mesta Prievidza, združení Spolu sme Prievidza a u autora projektu.
 

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zimná údržba v Trenčianskom kraji by mala byť ekologickejšia
<< predchádzajúci článok
V Trenčianskom kraji stúpol počet nehôd, pri ktorých asistoval alkohol