24hod.sk    Šport    MS 2006 - Futbal

20. júna 2006

Výsledky pondelkových zápasov na MS vo futbale v Nemecku

DORTMUND - Futbalisti Švajčiarska zvíťazili v pondelkovom stretnutí G-skupiny na ...

BERLÍN 20. júna  - Súhrn pondelkových zápasov na XVIII. majstrovstvách sveta vo futbale v Nemecku:

G-skupina:

DORTMUND - Futbalisti Švajčiarska zvíťazili v pondelkovom stretnutí G-skupiny na majstrovstvách sveta v Nemecku na štadióne Signal Iduna Park v Dortmunde nad Togom 2:0 (1:0). Skóre otvoril už v 16. minúte Frei, ktorý dokopol do siete prudkú prihrávku Barnettu. V 35. min paraguajský rozhodca Amarilla odpustil Švajčiarom jedenástku, keď Müller vo vlastnej šestnástke zastavil prenikajúceho Adebayora, ale arbitrova píšťalka ostala nemá. Dve minúty pred koncom duelu pridal druhý gól do siete afrického tímu strelou z hranice šestnástky Barnetta. Togo už stratilo aj teoretickú šancu na postup do vyraďovacej fázy, Švajčiari sa posunuli na čelo aktuálnej tabuľky G-skupiny a o účasť v osemfinále si zahrajú s Kórejskou republikou, stačí im na to remíza.

Togo - Švajčiarsko 0:2 (0:1)

Góly: 16. Frei, 88. Barnetta, ŽK: 45. Salifou, 47. Adebayor, 52. Romao - 90.+ Vogel, rozhodovali: Carlos Amarilla - Amelio Andino, Manuel Bernal (všetci Parag.), 65 000 divákov (vypredané)

zostavy:

Togo: Agassa - Forson, Nibombé, Tchangai, Touré - Agboh (25. Salifou) - Mamam (87. Malm), Romao, Dossevi (69. Senaya) - Kader, Adebayor

Švajčiarsko: Zuberbühler - P. Degen, Müller, Senderos, Magnin - Vogel - Barnetta, Cabanas (78. Streller), Wicky - Gygax (46. H. Yakin), Frei (87. Lustrinelli)

V úvodnej štvrťhodine zápasu mohol vzrušiť vypredaný dortmundský štadión iba strelecký pokus Švajčiara Cabanasa, ktorý však gólman Toga bez problémov zlikvidoval. Potom však krajný obranca reprezentácie helvétskeho kríža Magnin zbehol po ľavej strane až takmer k bránkovej čiare, zacentroval do šestnástky Afričanov, Barnetta pri vzdialenejšej žrdi loptu vrátil Freiovi, ten ju nezadržateľne z piatich metrov vedľa bezmocného Agassu poslal do siete a Švajčiari viedli 1:0. V 35. min sa pekne individuálne presadil Adebayor, hodil si loptu do pokutového územia Európanov, stopér Müller ho nemilosrdne skosil, ale paraguajský rozhodca Amarilla len rozpažil ruky. Švajčiari mali v prvom polčase prevahu v držaní lopty, ale herne nad hráčmi Toga nijako zvlášť nevyčnievali. Druhý polčas sa začal pekným streleckým pokusom Barnettu, jeho delovka z 18 metrov išla tesne nad. Africké mužstvo sa postupne dostávalo pod tlak. Črtajúcu sa šancu Freia ešte stihli zadáci Toga zlikvidovať, ale Yakinovu príležitosť zastavil zázračným zákrokom až brankár Agassa. Potom sa futbal na chvíľu vytratil, hralo sa medzi šestnástkami, do šancí sa ani jedno mužstvo nedostalo. Až dve minúty pred koncom dostal na hranici šestnástky afrického mužstva Barnetta a prudkou krížnou nevysokou strelou rozvlnil sieť za Agassom.

Hlasy:

Otto Pfister (tréner Toga): "Švajčiarsko má dobrý tím. Náš súper dnes jednoducho lepšie dokázal využiť svoje gólové príležitosti ako my. Aj tak som však hrdý na moje mužstvo a spokojný s výkonom. My sme sa na šampionát prišli predovšetkým učiť a získavať skúsenosti. Myslím si, že účinkovanie na MS mojim hráčom do budúcnosti len pomôže."

Jakob Kuhn (tréner Švajčiarska): "V druhom polčase sme mali dostatok priestoru. Lopta bola stále v pohybe a prevažne na našich kopačkách, ale v konečnom dôsledku sme z toho veľa nevytažili. Moji hráči si uvedomovali, že v záverečných 15 minútach sa musia pokúsiť urobiť všetko pre strelenie druhého gólu. Či by sa duel skončil naším víťazstvom 1:0 alebo nerozhodným výsledkom, nebol by v tom rozdiel."

Tabuľka G-skupiny:

1. Švajčiarsko 2 1 1 0 2:0 4

2. Kórejská republika 2 1 1 0 3:2 4

3. Francúzsko 2 0 2 0 1:1 2

4. Togo 2 0 0 2 1:4 0

Zostávajúce zápasy:

23. júna (piatok): Švajčiarsko - Kórejská republika (21.00, Hannover), Togo - Francúzsko (21.00, Kolín)

H-skupina:

HAMBURG - V prvom pondelkovom stretnutí H-skupiny na majstrovstvách sveta vo futbale sa v AOL Arene v Hamburgu zrodilo vysoké víťazstvo Ukrajiny nad Saudskou Arábiou 4:0 (2:0). Ukrajinci od začiatku diktovali tempo hry a rýchlymi gólmi na začiatku oboch polčasov prekvapili súpera. O góly zverencov trénera Olega Blochina sa postarali v I. polčase Andrij Rusol (4.) a Sergij Rebrov (36.), po zmene strán boli úspešní Andrij Ševčenko (46.) a Maksim Kaliničenko (84.). Ukrajinci nechali zabudnúť na úvodný debakel 0:4 so Španielskom. Ako nováčik svetového šampionátu si pripísali do tabuľky H-skupiny historicky prvé tri body a udržali si šancu na postup do osemfinále.

Saudská Arábia - Ukrajina 0:4 (0:2)

Góly: 4. Rusol, 36. Rebrov, 46. Ševčenko, 84. Kaliničenko, ŽK: 41. Dokhi, 57. Al-Ghamdi, 73. Kariri - 22. Nesmačnyj, 77. Kaliničenko, 89. Sviderskij, rozhodovali: Graham Poll - Philip Sharp, Glenn Turner (všetci Angl.), 50 000 divákov

zostavy:

Saudská Arábia: Zaid - Dokhi (55. Khathran), Fallatah, Al-Montashari, Sulimani - Al-Ghamdi, Kariri, Aziz - Noor (77. Al-Jaber), Ameen (55. Al-Hawsawi) - Al-Kahtani

Ukrajina: Šovkovskij - Sviderskij, Rusol, Nesmačnyj - Šelajev, Timoščuk - Gusev, Rebrov (71. Rotaň) - Kaliničenko - Ševčenko (86. Milevskij), Voronin (79. Gusin)

Ukrajinci nastúpili s jasným zámerom odčiniť úvodný nezdar proti Španielsku (0:4) a už v 4. min sa dočkali premiérového gólu na svetovom šampionáte. Rohový kop Kaliničenka našiel stopéra Rusola a ten trafil loptu tak šikovne, že tá prešla pomedzi nohy nešťastného brankára Saudov Zaida - 1:0. Už o dve minúty mohlo byť vyrovnané, ale strela Fallataha presvišťala ponad brvno Šovkovského bránky. Hoci sa Arabi snažili, futbalová kvalita bola na mokrom trávniku, ktorý počas I. polčasu kropil ľahký dážď, na strane Európanov. Po štvrťhodine hry mohlo byť 2:0. Ševčenkovu gólovú hlavičku po ďalšom výbornom rohu Kaliničenka z bránkovej čiary vykopával Dokhi. Druhý gólový zápis zverencov trénera Blochina prišiel napokon v 36. min. Po prihrávke Timoščuka sa odhodlal k strele z pomerne veľkej diaľky Rebrov a Zaid, ktorý sa nešťastne pošmykol, zaregistroval loptu až v sieti - 2:0. Po zmene strán neprešla ani minúta a Ukrajinci zasadili Arabom tretí úder. V silnejúcom daždi si na priamy kop Kaliničenka nabehol na päťku Ševčenko a kapitán ukrajinskej "sbirnej" hlavou pohodlne zvýšil na 3:0. Ukrajinci mohli streliť aj štvrtý gól, no strela Kaliničenka v 64. min skončila len na brvne. Na druhej strane sa brazílsky tréner Paqueta snažil striedaniami aspoň niečo zmeniť, ale nepodarilo sa mu to. Naopak v 84. min predsa len prišiel štvrtý gól v sieti Saudov. Ševčenko vrátil gólovú prihrávku Kaliničenkovi a ten do odkrytej bránky už nemal problém zvýšiť na 4:0. Záver sa už len dohrával a Ukrajinci si tak bez väčších problémov pripísali do tabuľky H-skupiny prvé tri body.

Hlasy:

Oleg Blochin (tréner Ukrajiny): "Dnes to bol takmer skutočný príbeh o popoluške. Z popola sa v našom podaní zrodila krásna princezná. Vedeli sme, že tento zápas je pre nás kľúčový, tak sme sa naň dobre pripravili. Teraz musíme rovnako dobre zvládnuť duel s Tuniskom. Stále snívame, že budeme majstri sveta. Je však pravda, že na tomto turnaji sú aj lepšie mužstvá, ako je to naše."

Andrij Voronin (útočník Ukrajiny): "Dnes to bolo buď alebo. Vedeli sme, že ak nevyhráme, poletíme domov a to nikto z nás nechcel. Ukázali sme silu v útoku, proti Španielom sme predtým hrali príliš defenzívne."

Marcos Paqueta (tréner Saudskej Arábie): "Stalo sa nám to isté, ako Ukrajine so Španielskom. Bojovali sme, ale dnes to nebol náš deň. Teraz sa musíme skoncetrovať na duel proti Španielsku. V ňom musíme ukázať, že máme na lepší futbal, než aký sme predvádzali proti Ukrajine."

STUTTGART - V pondelkovom večernom súboji H-skupiny na majstrovstvách sveta vo futbale zvíťazili na štadióne Gottlieba-Daimlera v Stuttgarte Španieli nad Tuniskom 3:1 (0:1). Zverenci trénera Luisa Aragonesa tak majú po dvoch vystúpeniach na MS 2006 na konte plný počet bodov a ako ôsmy tím v poradí si zabezpečili postup do osemfinále. V neustálom daždi to však proti obetavo hrajúcim Tunisanom nemali ľahké. Afričania viedli od 8. min gólom Jaouhara Mnariho a európsky favorit rozhodol o svojom víťazstve až smrteľnou päťminútovkou od 71. do 75. min, keď otočil skóre zásluhou dvojice Raúl González a Fernando Torres. V nadstavenom čase ešte Torres svojím druhým gólom v stretnutí z pokutového kopu upravil na konečných 3:1.

Španieli predĺžili sériu stretnutí bez prehry pod vedením Aragonesa na 24. Skúsený kormidelník prevzal reprezentáciu krajiny z Pyrenejského polostrova po ME 2004.

Španielsko - Tunisko 3:1 (0:1)

Góly: 71. Raúl, 76. a 90.+ Fernando Torres (druhý z 11 m) - 8. Mnari, ŽK: 30. Puyol, 89. Fabregas - 32. Ayari, 40. Trabelsi, 70. Jaidi, 80. Guemamdia, 85. Jaziri, 90.+ Mnari, rozhodovali: Carlos Simon - Aristeu Tavares, Ednilson Corona (všetci Braz.) 52 000 divákov

zostavy:

Španielsko: Casillas - Sergio Ramos, Pablo Ibanez, Puyol, Pernía - Xabi Alonso - Senna (46. Fabregas), Xavi - Luis García (46. Raúl) - Fernando Torres, Villa (57. Joaquin)

Tunisko: Boumnijel - Trabelsi, Jaidi, Haggui, Ayari (57. Yahia) - Namouchi, Mnari, Chedli (80. Guemamdia), Nafti, Bouazizi (57. Ghodhbane) - Jaziri

V úvode nič nenasvedčovalo tomu, že sa favorit bude trápiť. Prvých päť minút v hustom daždi Španieli Tunisanom takmer nepožičali loptu, ale pokusy Villu a Luisa Garcíiu sa gólom neskončili. Afričania potom prakticky z prvého protiútoku strelili gól. V 8. min sa individuálne zaskvel Jaziri. Postupne obohral troch španielskych obrancov, loptu posunul do voľného priestoru, kde si nabehol Mnari a na dvakrát prekonal Casillasa - 0:1. Španieli inkasovali na šampionáte vôbec po prvý raz a hoci začali vytrvale dobýjať tuniský obranný val, v koncovke im chýbala potrebná rozvaha. Po polhodine hry sa dostali opäť k slovu zverenci francúzskeho trénera Lemerra, ale Ayariho pokus problémy Casillasovi nenarobil. Najväčšiu šancu na skórovanie v I. polčase mali španielski futbalisti v 44. min, keď hlavičku Xabiho Alonsa mieriacu k ľavej žrdi vyhlavičkoval z bránkovej čiary pohotový Ayari. Po zmene strán favorit pritlačil a smrtiacou päťminútovkou od 71. do 75. min napokon predsa len otočil skóre. O vyrovnanie sa postaral striedajúci Raúl, ktorý dorazil do siete vyrazenú loptu po strele Fabregasa. Útočník Realu Madrid zaznamenal už svoj 44. reprezentačný gól kariéry. Prelomový gól sa potom zrodil po skvelej kolmici Fabregasa na Torresa, keď útočník Atletica Madrid chladnokrvne obišiel Boumnijela a do prázdnej bránky skóroval - 2:1. Od tej chvíle už boli Španieli pánmi na ihrisku a na konečných 3:1 upravil v nadstavenom čase z pokutového kopu opäť Torres. Premožiteľ Slovenska v baráži o postup na MS 2006 si ako ôsmy tím na záverečnom turnaji vybojoval osemfinálovú istotu.

Hlasy:

Luis Aragones (tréner Španielska): "Máme mladý tím a inkasovaný gól nás dosť rozhodil. Pred zápasom som tvrdil, že nás nečaká nič jednoduché a to sa aj potvrdilo."

Raúl (útočník Španielska, strelec gólu na 1:1): "Z môjho gólu mám veľkú radosť. Bol veľmi dôležitý pre tím. Upokojili sme sa a definitívne sa dostali do zápasu."

Roger Lemerre (tréner Tuniska): "Proti Španielom sme boli dlho v hre, ale záver sme nezvládli. Rozhodujúci boj nás čaká proti Ukrajine. Musíme predviesť lepší výkon ako dnes, ak chceme postúpiť medzi najlepších 16 tímov."