Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

27. októbra 2020

Výsmech akademickému prostrediu, reaguje na odvolanie Fikara študentská rada a zvažuje právne krokyProces, ktorým sa konalo zasadnutie Akademického senátu (AS) Slovenskej technickej univerzity (STU), bol výsmechom akademickému prostrediu.Zdieľať
Výsmech akademickému prostrediu, reaguje na odvolanie Fikara študentská rada a zvažuje právne kroky

STU opakovane porušila zákon ako aj Ústavu SR.

V reakcii na odvolanie Miroslava Fikara z funkcie rektora STU to pre agentúru SITA uviedol predseda Študentskej rady vysokých škôl (ŠRVŠ) Filip Šuran. ŠRVŠ v tejto súvislosti podľa jeho slov zvažuje aj právne kroky.

„Nekoncepčné obmedzovanie verejnosti na zasadnutí bez akéhokoľvek dôvodu s odkazom na neexistujúci hygienický predpis, ako aj bezprecedentný zákaz zhotovovať audiovizuálny záznam, považujeme za absolútne zlyhanie a nehoráznosť a budeme zvažovať ďalšie právne kroky,“ ozrejmil Šuran.

Podobný postup ako pri Kotuliakovi

Doplnil, že podobne už STU postupovala pred pár mesiacmi pri odvolávaní dekana Fakulty informatiky a informačných technológií STU Ivana Kotuliaka. Tento postup podľa Šurana preveruje verejná ochrankyňa práv.

„K samotnému výsledku sa vyjadrovať nechceme, avšak niektoré dôvody vzbudzovali podozrenie, že ide o dôvody zástupné, ktoré si niekto vymyslel. Mrzí nás, že Predsedníctvo AS STU považuje odstránenie konšpiračného portálu hlavnespravy.sk z univerzitného monitoringu médií za jeden z dôvodov na odvolanie rektora,“ priblížil Šuran.

Tento bod návrhu na odvolanie rektora z funkcie označila ŠRVŠ za nehodný akademických funkcionárov, ktorí sa venujú výskumu a vede a „mali by vedieť odlíšiť kvalitné média od konšpiračných plátkov“.

Odvolanie rektora Fikara

Akademický senát STU na svojom rokovaní 26. októbra schválil návrh na odvolanie rektora Miroslava Fikara z funkcie. Tento návrh bude postúpený ministrovi školstva, ktorý ho ďalej podstúpi prezidentke SR, keďže odvolávať a menovať rektorov patrí do jej kompetencií. Pri hlasovaní bolo 42 platných hlasov. Za návrh na odvolanie Fikara hlasovalo 25, proti bolo 14 a zdržali sa traja.

Medzi dôvodmi na odvolanie rektora bolo aj nezvládnutie situácie na Fakulte informatiky a informačných technológií STU, vytvorenie klastra s Univerzitou Komenského v Bratislave a Slovenskou akadémiou vied či „cenzúra“ v rámci monitorovania tlače, ktorá sa týkala odmietnutia monitorovania portálu Hlavné správy.


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Zamestnávatelia a živnostníci by mali dostávať pomoc od štátu aj v budúcom roku
<< predchádzajúci článok
Nemocnica L. Pasteura v Košiciach sa stará o 69 pacientov s koronavírusom, najmladší má 38 rokov