Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

20. septembra 2005

Vytiahnu farmári do boja aj s vidlami?



Slovenským farmárom zdvihol žlč návrh štátneho rozpočtu na rok 2006, ktorý má podľa Slovenskej poľnohospodárskej komory (SPPK) pre naše poľnohospodárstvo doslova likvidačný charakter.



Zdieľať
Zároveň podľa nej ohrozuje našu konkurencieschopnosť na spoločnom trhu EÚ.
Ako povedal predseda komory Ivan Oravec: „Priame platby na úrovni 41,9 % sú najnižšie spomedzi krajín V4, kde sa v budúcom roku bude pohybovať podpora vo výške 60 až 65 % priamych platieb, ktoré dostávajú poľnohospodári v tradičných krajinách EÚ. Toto podhodnotenie trhu môže mať v poľnohospodárstve priamy dosah na zvyšujúcu sa nezamestnanosť, pokles výroby a rast dovozu potravín.“
S týmito argumentmi nesúhlasí ministerstvo financií. Podľa Petra Papánka, hovorcu ministerstva, sa na návrh musíme pozrieť v širších súvislostiach. „Poľnohospodári dostanú v roku 2006 sumu 5,9 mld Sk na priamych platbách, a preto rozhodne nemôžeme hovoriť o likvidačnom návrhu. Nesúhlasíme ani s argumentmi, že ak okolité krajiny dostanú vyššie percento, nestanú sa slovenskí poľnohospodári konkurencieschopní. Musíme si uvedomiť, že štátny rozpočet nie je nafukovací balón, ktorý sa dá zväčšovať podľa požiadaviek poľnohospodárskej loby. Keby sme vyhoveli všetkým, nezostalo by nám na iné programy, ktoré majú vyššiu pridanú hodnotu ako pôdohospodárstvo. Vyššiu prioritu má znalostná ekonomika, podpora vzdelávania a informačné technológie.“
Proti takémuto návrhu rozpočtu je aj ministerstvo pôdohospodárstva. Potvrdila nám to aj jeho hovorkyňa Katarína Czailiková. „Naše stanovisko je nemenné. Pre našich podnikateľov v poľnohospodárstve je potrebné zabezpečiť  také podmienky, aby mohli byť konkurenciesschopní.
Pri návrhu rozpočtu sa malo prihliadať na výšku priamych platieb aj v okolitých krajinách, pretože sú pre nás najväčší konkurenti,“ Podľa ministerstva bude mať schválenie súčasného návrhu aj iné ďalekosiahle následky. Napríklad na oslabení celej vidieckej ekonomiky, ako aj na raste cien potravín. Podľa Oravca už teraz v regiónoch narastá napätie a do budúcnosti nevylúčil ani protestné akcie.

Martin Augustín

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Nesprávna výživa ohrozuje ekonomiku
<< predchádzajúci článok
V skratke