Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

30. apríla 2017

VÝZVA VEDCOV:Hľadajte dávno stratené zvieratá,zapojil sa aj James Bond



Britský herec David Craig účinkuje vo videu, ktoré propaguje hľadanie stratených druhov pre ochranársku organizáciu Global Wildlife Conservation



Zdieľať
Britský herec David Craig účinkuje vo videu, ktoré propaguje hľadanie stratených druhov pre ochranársku organizáciu Global Wildlife Conservation Foto: Teraz.sk/Youtube
Washington 30. apríla (TASR) – Niektoré druhy zvierat neboli vedci schopní zazrieť už desiatky rokov. Veria však, že stále žijú a začali celosvetové pátranie. V nasledujúcich mesiacoch sa vydajú do terénu pátracie tímy a o pomoc prosia aj verejnosť. Zapojil sa aj James Bond.


„Na celom svete, vo všetkých prírodných spoločenstvách, naprieč všetkými taxónmi a pre všetky možné dôvody vypadli raz objavené druhy z našich radarov. Tieto stratené druhy sú zvieratá alebo rastliny, ktoré nikto roky alebo desaťročia nevidel,“ uviedla ochranárska organizácia Global Wildlife Conservation so sídlom v americkom Texase.

Video propagujúce hľadanie stratených druhov nakrútil pre organizáciu britský herec Daniel Craig, známy z filmov James Bond.

„Divočina je srdcom našej planéty. Znovuobjavenie vytvára nádej – nádej, že stále môžete zachrániť výnimočnú krásu Zeme,“ hovorí okrem iného Craig.

Global Wildlife Conservation v spolupráci s viac ako sto vedcami zostavila zoznam 1200 druhov rastlín a zvierat, ktoré sú nezvestné, ale vedecké dáta a neoverené zhliadnutia naznačujú, že stále žijú. 25 z nich potom vybrala ako najhľadanejšie na svete.

„Sú podivné, charizmatické a unikajúce zrakom ľudí a sú vlajkovou loďou ochrany prírody,“ uviedla organizácia.

Na zozname najhľadanejších sú napríklad morský koník Bullneck, ktorý by mal žiť v Austrálii, ale vo voľnej prírode ho ešte nikto nevidel, jeseter videný v Kazachstane naposledy v roku 1960, ružovo-hlavá kačica naposledy videná v roku 1949 v Indii, papagáj Sinú naposledy videný v roku 1949 v Kolumbii či žaba Scarlet Harlequin naposledy videná v roku 1990 vo Venezuele.

Na zozname sú ďalej zlatý krtko, obrovská včela, šplhajúca sa salamandra, dikobraz s dlhým zobákom, himalájska prepelička, korytnačka z galapágskeho ostrova Fernandina, somálska skalnica, Voelitzkow chameleón, lietajúca veverica Namdapha, krab Sierra Leone, Wellingtonov osamelý korál a rastlina zamatový džbán.

„Z tmavých hlbín oceánu na dno riek, z bujných džunglí v trópoch do zdanlivo neúrodných pustatín púšte, hľadanie stratených druhov preskúma niektoré z najodľahlejších a najmenej zmapovaných divokých miest na Zemi,“ uvádza na svojej webovej stránke organizácia.

Global Wildlife Conservation vyšle na tieto miesta v nasledujúcich mesiacoch tímy ľudí, ale o pomoc žiada aj verejnosť. Ak niekto počas svojej dobrodružnej dovolenky zazrie niektoré z hľadaných zvierat, môže to prostredníctvom webovej stránky nahlásiť. Vítaná je aj finančná pomoc na realizáciu projektu.

“Zapojte sa do celosvetového hľadania cestovaním na lostspecies.org,” vyzval Daniel Craig na konci videa, keď ho ocikala korytnačka, ktorú počas nakrúcania držal v rukách.

(spolupracovníčka TASR Michaela H. Janotová)












Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Koženú bundu Patricka Swayzeho z Hriešneho tanca vydražili za 62 500 dolárov
<< predchádzajúci článok
Človek mohol byť v Amerike oveľa skôr, naznačujú nové dôkazy