Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. júla 2016

WHO vyzýva na lepšie poznanie hepatitídy a na jej odstránenie



Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala krajiny sveta, aby urýchlene prijali opatrenia na zlepšenie poznatkov o vírusovej hepatitíde a rozvíjali služby na ...



Zdieľať


Žltačka Foto: TASR/AP
Ženeva/Brusel/Montreal/Bratislava 28. júla (TASR) - Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) vyzvala krajiny sveta, aby urýchlene prijali opatrenia na zlepšenie poznatkov o vírusovej hepatitíde a rozvíjali služby na uľahčenie prístupu k diagnostike a liečbe tejto choroby. Ako ďalej informovala WHO na svojej internetovej stránke, vo svete je 400 miliónov ľudí infikovaných vírusom hepatitídy B alebo C, čo je desaťkrát viac ako počet osôb infikovaných vírusom imunitnej nedostatočnosti (HIV). Podľa odborníkov v roku 2013 na vírusovú hepatitídu zomrelo 1,45 milióna ľudí, kým v roku 1990 jej podľahol necelý milión osôb. WHO o tom informovala pred Svetovým dňom hepatitídy, ktorý pripadá na 28. júla.

Svetový deň hepatitídy je podľa WHO príležitosťou na zintenzívnenie úsilia na národnej i medzinárodnej úrovni na odstránenie hepatitídy. Zároveň je tento deň možnosťou na spustenie prvej svetovej stratégie proti vírusovej hepatitíde na roky 2016-2021, uviedla WHO.

V novej stratégii sú uvedené ciele na globálnej úrovni v oblasti vírusovej hepatitídy, a to zníženie počtu nových prípadov hepatitídy B a C o 30 percent a zníženie úmrtnosti do roku 2020 o desať percent. Počas Svetového dňa hepatitídy požiada WHO politikov, zdravotnícky personál aj širokú verejnosť o "lepšie poznanie hepatitídy a aby hneď začali konať s cieľom jej odstránenia". Podujatia sa podľa WHO budú konať na celom svete a budú zamerané na to, aby širšia verejnosť lepšie spoznala riziká súvisiace s hepatitídou a aby sa zlepšoval a rozvíjal prístup k zisťovaniu výskytu tohto ochorenia ako i jeho liečenie, zdôraznila WHO.

Vírusová hepatitída postihuje 400 miliónov ľudí

Ďalej uviedla, že vírusová hepatitída postihuje 400 miliónov ľudí na svete a vzhľadom na rozsah tejto epidémie môže byť každý človek vystavený riziku infikovania. Podľa predpokladov odborníkov 95 percent ľudí s hepatitídou ani nevie o svojom ochorení. Preto WHO odporúča dať sa vyšetriť. Odborníci WHO podčiarkli, že päť percent ľudí vie o tom, že majú chronickú formu hepatitídy.

Počas Svetového dňa hepatitídy WHO spolu so Svetovou alianciou hepatitídy (WHA) a s vládou Brazílie oznámia konanie druhého Svetového summitu o hepatitíde, ktorý je naplánovaný na 29.-31. marca 2017 v brazílskom meste Sao Paulo.

Vírusová hepatitída je zápalové ochorenie pečene, pri ktorom dochádza následkom vírusovej infekcie k poškodeniu alebo až zániku buniek pečene. Vírusové hepatitídy (vírusom spôsobené infekčné zápaly pečene) sú rozšírené ochorenie. Rozdeľujú sa do viacerých typov, označujú sa veľkými písmenami abecedy - A, B, C, D, E. Hoci na svete zomiera na hepatitídu 1,4 milióna ľudí, zdravotnícke zariadenia majú k dispozícii účinnú liečbu, rovnako aj účinné očkovanie na zabránenie vzniku hepatitídy B. Odborné kruhy zastávajú názor, že je reálny záväzok do roku 2030 eliminovať hepatitídu. Na to je potrebná systematická pozornosť a akcieschopnosť, aby sa v jednotlivých štátoch zodpovední predstavitelia usilovali o čo možno najvyššiu mieru zaočkovanosti obyvateľstva a zaistili primeranú liečbu pacientom. WHO kladie dôraz aj na osvetovú činnosť v tom, aby ľudia vedeli viac o hepatitíde a ako sa jej brániť.

Svetový deň hepatitídy sa prvýkrát v termíne 28. júla konal v roku 2011. Do roku 2010 tento deň pripadal na 19. mája a v tom termíne sa organizoval od roku 2008. O zmene termínu sa dohodli delegáti WHA na svojom zhromaždení v máji 2010.

Vírusy hepatitídy môžu vyvolať infekciu a akútny zápal pečene, čo môže prejsť i do chronickej podoby a zapríčiniť až cirhózu prípadne rakovinu pečene. Vírusová hepatitída predstavuje závažný zdravotnícky a zdravotný problém.

Slovensko ako jedna z prvých krajín na svete v roku 1994 uznalo existenciu samostatného medicínskeho odboru - hepatológie - a následne sa mu podarilo vybudovať funkčnú sieť liečebno-preventívnej starostlivosti o pacientov s chronickými chorobami pečene.








Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Podľa Porošenka 72 bezpilotných strojov z USA prispeje k prímeriu
<< predchádzajúci článok
Inšpirujte sa sladkými radami Adriany Polákovej