Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

13. septembra 2017

Z Južného Sudánu utiekli už dva milióny ľudí, tvrdí OSNIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Johannesburg 13. septembra (TASR) - Na dva milióny sa už zvýšil počet ľudí, ktorí utiekli pred občianskou vojnou z Južného Sudánu. Oznámil to v utorok podľa agentúry DPA Úrad OSN pre koordináciu humanitárnych záležitostí (OCHA) s tým, že zhruba polovica z týchto utečencov sa momentálne nachádza v susednej Ugande a mnohí ďalší utiekli do Sudánu či Etiópie.


Prehlbujúca sa potravinová kríza, ktorú zhoršuje čoraz väčšia neistota, slabé zrážky aj úroda podľa OCHA spôsobili, že z viacerých častí tejto africkej krajiny v auguste utiekol veľký počet ľudí.

Humanitárna kríza v Južnom Sudáne je dôsledkom ozbrojených etnických násilností, ktoré vypukli krátko po vzniku krajiny a vyostrili sa v polovici decembra 2013. V auguste 2015 dosiahli znepriatelení politici, prezident Salva Kiir a jeho zástupca Riek Machar, dohodu o prímerí, ale boje v Južnom Sudáne pokračujú.

Južný Sudán v sobotu oznámil, že v máji 2018 usporiada vôbec prvé voľby od svojho vyhlásenia nezávislosti od Sudánu, ku ktorému došlo v roku 2011. OSN v tejto súvislosti krajine odporučila, aby voľby neorganizovala skôr než sa vyrovná s hladomorom a občianskou vojnou.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Počet obetí hurikánu Irma stúpol na Floride už na dvanásť
<< predchádzajúci článok
Z Bajkonuru odštartoval Sojuz s trojčlennou americko-ruskou posádkou

Z Južného Sudánu utiekli už dva milióny ľudí, tvrdí OSN - diskusné fórum čitateľov