01. októbra 2005

Z tucta prežilo jedenásť

Z dvanástich lodí postúpilo do víkendových semifinálových bojov jedenásť na XXIX. majstrovstvách sveta vo vodnom slalome v austrálskom Penrithe.

V kvalifikácii dosiahol najlepšie umiestenie trojnásobný majster sveta Michal Martikán a olympijská víťazka z Atén Elena Kaliská - obaja skončili na 3. mieste. Bronzový z OH 2000 práve na tomto kanáli Juraj Minčík je na 4. priečke. Dvojnásobní olympijskí víťazi bratia Hochschornerovci si vyjazdili v súťaži deblkanoistov piatu priečku. Jediným, kto neprešiel kvalifikačným sitom penrithského kanála je Tomáš Mráz. Singlkajakár, ktorý bol po prvej kvalifikačnej jazde najlepší z našich, jedenásty, obsadil 41., teda prvú nepostupovú priečku.

Na svetovom šampionáte vodných slalomárov v austrálskom Penrithe postúpilo do víkendových semifinálových bojov jedenásť z dvanástich slovenských lodí. Jediný, kto mal smolu, je Tomáš Mráz, ktorý skončil 41., teda jedinú priečku za postupovou. Pritom po prvej kvalifikačnej jazde bol zo Slovákov najlepší - jedenásty. Druhé kolo mu však nevyšlo a až 56. čas ho odsunul o 30 miest nižšie.
,,Všetci si splnili základnú povinnosť,“ hodnotil kvalifikácie šéf našej výpravy Róbert Orokocký, ktorému, podobne ako pretekárom, narobil vietor nemalé problémy. „Dnes to už bolo v poriadku a aj na ďalšie dva dni je predpoveď priaznivá.“
Dnes a zajtra sú na programe semifinálové i finálové jazdy, do ktorých pôjdu Slováci s medailovými ambíciami. ,,Naši nebudú mať ľahkú pozíciu, no šance sú vo všetkých kanoistických disciplínach i v singlkajaku žien. V C1 je strieborný z OH na tomto kanáli Michal Martikán tretí, bronzový Juraj Minčík skončil hneď za ním. Strieborný z tohtoročného európskeho šampionátu Alexander Slafkovský je na 19. priečke. V deblkanoe by Hochschornerovci nemali odísť bez medailí.“
V K1 žien, kde bolo semifinále i finále, podobne ako v C1 mužov na programe dnes, obsadila olympijská víťazka Elena Kaliská v kvalifikácii 3. miesto. ,,Kaliská aj Dukátová by mohli získať medailu,“ tvrdil Orokocký. ,,V súťaži kajakárov, ktorá je najsilnejšie obsadenou kategóriou (75 štartujúcich - pozn. aut.) to bude ťažšie. Medaila by tam bola skôr prekvapením,“ mienil šéf výpravy.

Výsledky kvalifikácie

C1: 1. McIntosh (V. Brit.) 204,92 (2 tr. sekundy)..., 3. Martikán 208,55 (4), 4. Minčík 208,74 (0), 19. Slafkovský (všetci SR) 220,64 (8).
K1 ženy: 1. Sadilová 222,53 (6), (ČR) 225,15 (6), 3. Kaliská 226,32 (0)..., 9. Zamišková 234,97 (8), 27. Dukátová (všetky SR) 266,06 (6).
K1 muži: 1. Walsh (V. Brit.) 196,20 (0 tr. sekúnd)..., 11. Cibák 204,22, 21 Šajbidor 206,82, 41. Mráz (všetci SR) 213,63 (2).
C2: 1. Volf, Štěpánek (ČR) 220,24 (4)..., 5. Pavol a Peter Hochschornerovci 224,24 (10), 6. Olejník, Kubáň 227,45 (2), 10. Ladislav a Peter Škantárovci (všetci SR) 232,58 (6).