Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

22. augusta 2016

Z vybavenia minerálnych prameňov zlodeji kradnú ventily i krytinu



Druhá najdlhšia slovenská rieka Hron pramení pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách v nadmorskej výške 1 005 m, niekoľko kilometrov nad obcou Telgárt. Prameň kryje zrubová stavba v štýle ľudovej architektúry. Povodie rieky je 5 500 ...



Zdieľať
Druhá najdlhšia slovenská rieka Hron pramení pod Kráľovou hoľou v Nízkych Tatrách v nadmorskej výške 1 005 m, niekoľko kilometrov nad obcou Telgárt. Prameň kryje zrubová stavba v štýle ľudovej architektúry. Povodie rieky je 5 500 km2 a je ľavostranným prítokom Dunaja pri Štúrove. Foto: TASR/Štefan Puškáš
Rimavské Brezovo 22. augusta (TASR) – Krádeže a vandalizmus patria medzi hlavné problémy, ktoré v súvislosti s revitalizáciou miestnych minerálnych prameňov rieši samospráva obce Rimavské Brezovo v okrese Rimavská Sobota. Pre TASR to uviedol starosta Marián Šivara, podľa ktorého sú tieto negatívne javy veľmi časté.


Keďže tamojšie minerálne pramene, miestnymi nazývané aj šťavica, sú menej výdatné, ich súčasťou sú zásobníky, v ktorých sa voda hromadí a ľudia ju následne môžu čerpať cez výpust s kohútikom. „Bohužiaľ, práve tieto ventily nám kradnú, hoci stoja len pár eur,“ konštatoval starosta s tým, že na jednom z prameňov bol ventil pripevnený na kovovej rúre, takže zlodej si musel priniesť aj kľúč, ktorým ho odmontoval. „Pri druhom prameni sú však už použité plastové rúrky a z nich sa dá ventil s trochou námahy odkrútiť aj rukou,“ dodal Šivara, podľa ktorého sa v minulosti okrem krádeží stretli aj s poškodením týchto kohútikov.

Na snímke minerálny prameň neďaleko obce Bešeňová. Foto: TASR - Andrej Galica


Presný počet ukradnutých a poškodených ventilov starosta podľa vlastných slov už ani neráta, obec však do roka musí kúpiť priemerne dva až tri nové. „Mnohokrát sa však o zmiznutí kohútika ani nedozvieme. Viacerí ľudia, ktorí chodia na šťavicu pravidelne, totiž neváhajú obetovať pár eur a ak zistia chýbajúci ventil, kúpia nový a sami ho aj namontujú,“ vyzdvihol ich ochotu Šivara.

Vodovodné kohútiky však v súvislosti s prameňmi nie sú jediným cieľom "dlhoprstých". „Vlani sme pri čistení jedného z prameňov zistili, že niekto z prístreška, ktorý ho prekrýva, ukradol strešnú krytinu. Kanadský šindeľ zmizol z celej jednej polovice strechy,“ priblížil starosta, podľa ktorého týmto spôsobom zlodeji neokrádajú iba obec. „Kradnú to vlastne všetkým ľuďom, ktorí šťavicu využívajú,“ zdôraznil.

V katastri Rimavského Brezova sa nachádzajú celkovo tri minerálne pramene. V minulosti bol najviac využívaný prameň Štiavnik, ktorý je však ťažšie dostupný a od asfaltovej cesty k nemu trvá prístup lesnými cestičkami približne 20 minút. Vlani obec vďaka grantu z Programu obnovy dediny upravila okolie a vybudovala altánok pri druhom prameni, nazývanom Divá kyslá. Tretí prameň, Radička, chce samospráva zrevitalizovať v budúcnosti a všetky pramene plánuje spojiť turistickým náučným chodníkom.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
RADÍME: Nesprávne použitá klimatizácia môže spôsobiť viacero ochorení
<< predchádzajúci článok
VIDEO: Splavovanie na rieke Dunajec sa dedí z generácie na generáciu