Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

18. januára 2013

Za päť percent učitelia do štrajku nepôjdu



Požiadavka na ďalšie päťpercentné zvýšenie platov v školstve je podľa šéfa Nových školských odborov (NŠO) Ľudovíta Sebelédiho len symbolická. "Päť percent nepomôže. ...



Zdieľať
strajk ucitelov pred uradom vlady BRATISLAVA 18. januára (WEBNOVINY) - Požiadavka na ďalšie päťpercentné zvýšenie platov v školstve je podľa šéfa Nových školských odborov (NŠO) Ľudovíta Sebelédiho len symbolická.


"Päť percent nepomôže. Predpokladám, že za päť percent už nikto nepôjde do štrajku," dodal Sebelédi pre agentúru SITA.

Zvýšenie platov pracovníkov v školstve o ďalších päť percent od 1. júla požaduje najväčší Odborový zväz pracovníkov školstva a vedy na Slovensku. Túto požiadavku by mala obsahovať výzva vláde, ktorú koncom januára predložia odborári spolu so stavovskými organizáciami v školstve.

Výzva vzišla z tohtotýždňového rokovania na pôde najväčších odborov. NŠO sa na týchto rokovaniach nezúčastnili. Podľa Sebelédiho je škoda, že nemali záujem diskutovať s učiteľmi z praxe.

"Tým, že nás ignorujú, dávajú jasne najavo, o čo im ide. Aby sedeli ďalej na svojich teplých stoličkách," dodal s tým, že oni sú stále pripravení na spoločné rokovania.

Školskí odborári spolu zo zástupcami stavovských organizácií v školstve do 29. januára pripravia výzvu vláde. Žiadajú viac peňazí do školstva, lepšie odmeňovanie pracovníkov školstva a legislatívne zmeny v školstve.

Ak sa ich požiadavky nedostanú do pripravovanej vízie ďalšieho rozvoja školstva do konca marca, školské odbory nevylučujú obnovenie protestov a prípadné pokračovanie prerušeného štrajku.

Menšie Nové školské odbory navrhli jednodňový ostrý štrajk 13. marca počas testovania deviatakov a písomných maturít z cudzích jazykov.

Školskí odborári minulý rok požadovali desaťpercentné zvýšenie platov a zlepšenie financovania školstva. V novembri sa pre to uskutočnil najväčší štrajk škôl v histórii Slovenska, ktorý bol po troch dňoch prerušený. Vláda napokon aj napriek nesúhlasu odborov schválila len päťpercentné zvýšenie platov a odobrila nariadenie, podľa ktorého pôjde celý mzdový normatív na platy učiteľov.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Učitelia chcú štrajkovať počas maturít a monitoru (7. 1. 2013)
 Gymnazisti venovali ministrovi vianočný dar, staré učebnice (20. 12. 2012)
 Štafeta pokračuje, učitelia budú štrajkovať aj v stredu (19. 12. 2012)
 Štafetový štrajk pokračuje, učitelia zverejnili svoje platy (17. 12. 2012)
 Učitelia vytasili zbrane, možno budú bojkotovať vysvedčenia (11. 12. 2012)
 Úrad vlády opäť zažije štrajk, prídu učitelia z Púchova (10. 12. 2012)
 Štafetový štrajk pohltí Prešov i Žilinu, príde 2000 učiteľov (8. 12. 2012)
 Štrajkovú štafetu drží bratislavská škola na Mokrohájskej (7. 12. 2012)
 Ficova vláda zvýšila učiteľom platy o päť percent (6. 12. 2012)
 OECD Slovensku odporúča navýšiť platy učiteľom o polovicu (6. 12. 2012)



nasledujúci článok >>
Viedeň predpovedá hospodárstvu rast, štvrťročne bude mierny
<< predchádzajúci článok
Na umeleckého riaditeľa divadla v Moskve zaútočili kyselinou