Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

26. októbra 2014

Záchranári disponujú novým vybavením schopným zamedziť šíreniu eboly



Na colnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké sa 23.októbra 2014 uskutočnilo komplexné simulované cvičenie pre prípad biologickej hrozby, na ktorom zvládli krízovú situáciu pri šírení vysoko nebezpečnej nákazy, ktorej nositeľom ...



Zdieľať
Na colnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké sa 23.októbra 2014 uskutočnilo komplexné simulované cvičenie pre prípad biologickej hrozby, na ktorom zvládli krízovú situáciu pri šírení vysoko nebezpečnej nákazy, ktorej nositeľom bol jeden z cestujúcich autobusu vstupujúceho na Slovensko. Na snímke špeciálne vybavený tzv. biohazard tím s výbavou na transporty infekčných pacientov s biovakom prichádza k odstavenému autobusu Foto: TASR/František Iván
Vyšné Nemecké/Košice 26. októbra (TASR) - Slovenskí zdravotníci si v týchto dňoch na hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod vyskúšali postupy zamerané na zamedzenie šírenia vysokovirulentnej nákazy, medzi ktorú patrí aj ebola. Testom prešli nové súčasti ich vybavenia - biovaky, pretlakové kombinézy so špeciálnou maskou, ale aj takzvané bioboxy.


Ak by sa napríklad na východe krajiny vyskytlo u niekoho podozrenie na ochorenie ebola, Krajské operačné stredisko Záchrannej zdravotnej služby (ZZS) v Košiciach zabezpečí transport takéhoto pacienta s pomocou špeciálne vybaveného biohazard tímu. Tím disponujúci rovnakou výbavou má ešte ZZS v Bratislave, v najbližších dňoch ju však získajú i záchranári v ostatných krajoch.

"Biohazard tím má vo výbave špeciálne gumáky, pretlakový oblek a špeciálnu helmu, do ktorej prúdi vzduch cez filtračné zariadenie. Filtračným zariadením disponuje aj biovak. Vďaka týmto pomôckam vedia záchranári bezpečne transportovať pacienta na kliniku infektológie," informoval TASR hovorca Operačného strediska ZZS SR Boris Chmel.

Takáto klinika je zriadená v areáli Univerzitnej nemocnice L. Pasteura v Košiciach. Práve tam pred časom inštalovali nový biobox, ktorý sa nachádza v priestoroch odčlenených od klasickej prevádzky kliniky. "Hlavnou - prioritnou úlohou bioboxu je izolácia pacienta, aby sa zamedzilo šíreniu nákazy," poznamenal primár kliniky Ladislav Virág.

Ako ďalej uviedol, takémuto pacientovi je následne poskytovaná zdravotnícka starostlivosť "z hľadiska diferenciálne diagnostického a terapeutického". Biobox môže opustiť až po vyzdravení a jeho následnej dekontaminácii, alebo, ak sa u neho na základe testov nepotvrdí nebezpečná nákaza.

Klinika je v prípade potreby pripravená zabezpečiť nepretržitú starostlivosť o pacienta umiestneného v bioboxe. "Na 24-hodinovú činnosť sú potrební štyria ľudia, ktorí sa budú vzájomne striedať - dvaja lekári a dve sestry," vysvetlil Virág s tým, že spomínané zariadenie slúžiace na izoláciu pacienta doteraz v areáli kliniky použité nebolo.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Štát je podľa J. Počiatka pripravený dať na vlaky zadarmo viac peňazí
<< predchádzajúci článok
Ukrajinský prezident Porošenko chce zrušiť poslaneckú imunitu