Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Gala

16. mája 2012

Začína sa filmový festival v CannesVo francúzskom Cannes sa dnes začína 65. ročník svetoznámeho Medzinárodného filmového festivalu. Prestížne podujatie, ktorého tvárou je tento rok Marilyn Monroe, potrvá do 27. mája. ...Zdieľať
cannes BRATISLAVA 16. mája (WEBNOVINY) - Vo francúzskom Cannes sa dnes začína 65. ročník svetoznámeho Medzinárodného filmového festivalu. Prestížne podujatie, ktorého tvárou je tento rok Marilyn Monroe, potrvá do 27. mája.


Otváracou snímkou je dráma Wesa Andersona Moonrise Kingdom (2012) s hviezdnym hereckým obsadením. Príbeh sa odohráva v šesťdesiatych rokoch minulého storočia a je o dvoch milencoch, ktorí utečú z domu a ich rodičia zorganizujú pátraciu akciu.

V snímke hrajú napríklad Bruce Willis, Edward Norton, Bill Murray, Jason Schwartzman, Tilda Swinton, Frances McDormand či Harvey Keitel.

V hlavnej porote 65. ročníka MFF v Cannes vedenej talianskym hercom a režisérom Nannim Morretim sa stretne škótsky herec Ewan McGregor, americký režisér Alexander Payne, anglická režisérka Andrea Arnold, nemecká herečka Diane Kruger či francúzsky módny návrhár Jean Paul Gaultier.

Deväť porotcov vyberie z 22 filmov víťaza Zlatej palmy

Umelecký riaditeľ podujatia Thierry Fremaux uviedol, že výber slávneho dizajnéra nadväzuje na "tradíciu pozývania ľudí, o ktorých vieme, že milujú kinematografiu, ale nemusia v tejto oblasti pôsobiť". Pridajú sa k nim haitský režisér Raoul Peck, palestínska herečka Hiam Abbass a francúzska herečka Emmanuelle Devos. Deväť porotcov spomedzi 22 filmov vyberie víťaza prestížneho ocenenia Zlatá palma.

Organizátori sa však tento rok dostali pod paľbu kritiky, keď sa medzi tvorcami v hlavnej súťaži neobjavila ani jediná žena po tom, čo v roku 2011 o prestížnu trofej súťažili štyri režisérky. Kritikom však odkázali, že sa nehodlajú riadiť žiadnymi kvótami.

Porote v sekcii Un Certain Regard (Istý pohľad), ktorá oceňuje nové režisérske talenty a tiež režisérov, ktorých diela sú inovatívne, odvážne a originálne, bude predsedať britský herec Tim Roth.

Predsedom poroty Cinefondation a krátkych filmov zase bude belgický režisér Jean-Pierre Dardenne. Rozhodovať o cenách bude spolu s kanadskou herečkou Arsinee Khanjian; brazílskym režisérom a scenáristom Karimom Ainouzom; francúzskym spisovateľom, scenáristom a režisérom Emmanuelom Carrerem a čínskym režisérom a kameramanom Yu Lik-Waiom.

Porota v rámci kategórie Cinefondation 25. mája vyberie najlepšie krátke a stredne dlhé filmy režisérov z rôznych filmových škôl a 27. mája zas Zlatou palmou ocení najlepší krátky film.

O Zlatú palmu sa uchádza napríklad brazílsky filmár Walter Salles a jeho adaptácia románu Jacka Kerouaca Na ceste, do ktorej obsadil Garretta Hedlunda, Sama Rileyho, Toma Sturridgea, Kristen Stewart, Kirsten Dunst, Amy Adams, Vigga Mortensena či Stevea Buscemiho, alebo krimi triler Killing Them Softly v hlavnej úlohe s Bradom Pittom.

Porota môže oceniť tiež snímku Lawless, v ktorej účinkujú Tom Hardy, Guy Pearce, Gary Oldman, Shia LaBeouf, Jessica Chastain a Mia Wasikowska, drámy Cosmopolis (Robert Pattinson, Jay Baruchel) a Mud (Reese Witherspoon, Matthew McConaughey) alebo triler The Paperboy (Zac Efron, John Cusack, Matthew McConaughey, Nicole Kidman).

Nechýbajú napríklad snímky oceňovaných režisérov Kena Loacha a Michaela Hanekeho. Minulý rok získala Zlatú palmu dráma Strom života (2011) Terrenca Malicka.

Mimo súťaže premietnu napríklad animovaný film Madagascar 3, v ktorom sa populárne zvieratká lev Alex, zebra Marty, hrošica Gloria a žirafa Melman snažia dostať z Afriky domov do New Yorku.

Návštevníci festivalu si pozrú tiež romantickú drámu Hemingway & Gellhorn v hlavných úlohách s Nicole Kidman a Cliveom Owenom o vzťahu slávneho spisovateľa s vojnovou korešpondentkou Marthou Gellhorn. Záverečnou snímkou festivalu bude dráma nedávno zosnulého režiséra Claudeho Millera Thérese D.

Zoznam súťažných filmov v 65. ročníku Medzinárodného filmového festivalu v Cannes:

Moonrise Kingdom (Wes Anderson)
De Rouille Et D'Os (Jacques Audriard)
Holy Motors (Leos Carax)
Cosmopolis (David Cronenberg)
The Paperboy (Lee Daniels)
Killing Them Softly (Andrew Dominik)
Reality (Matteo Garrone)
Amour (Michael Haneke)
Lawless (John Hillcoat)
Da-Reun Na-Ra-E-Suh (Hong Sangsoo)
Do-Nui Mat (Im Sang-soo)
Like Someone In Love (Abbas Kiarostami)
The Angel's Share (Ken Loach)
Im Nebel (Sergei Loznitsa)
Beyond the Hills (Cristian Mungiu)
Baad el Mawkeaa (Yousry Nasrallah)
Mud (Jeff Nichols)
Vous N'Avez Encore Rien Vu (Alain Resnais)
Post Tenebras Lux (Carlos Reygadas)
On the Road (Walter Salles)
Paradies: Liebe (Ulrich Seidl)
Jagten (Thomas Vinterberg)

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Björk na festivale Balaton Sound nahradí Armin van Buuren
<< predchádzajúci článok
Začína sa ôsmy ročník literárneho festivalu Prešov číta rád

Začína sa filmový festival v Cannes - diskusné fórum čitateľov