Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

17. apríla 2007

Zajtra uplynie 60. rokov od popravy Jozefa Tisa



Zajtra uplynie 60. rokov od popravy prezidenta Slovenskej republiky (1939-45) Jozefa Tisa. Pri tejto príležitosti bude na jeho symbolickom hrobe na Martinskom cintoríne v Bratislave odhalený nový ...



Zdieľať

BRATISLAVA 17. apríla (WEBNOVINY) - Zajtra uplynie 60. rokov od popravy prezidenta Slovenskej republiky (1939-45) Jozefa Tisa. Pri tejto príležitosti bude na jeho symbolickom hrobe na Martinskom cintoríne v Bratislave odhalený nový pomník. Na pomníku bude veľký kríž, Tisove meno, dátum jeho narodenia a smrti, kópia jeho podpisu a nápis "Obetoval svoj život za vieru a národ. RIP. Vďačný národ 2007." Slávnostné odhalenie nového pomníka má byť o 16:00.

Už ráno v Bratislave v Quo vadis odznejú prednášky o Tisovi. Prednášku o živote a diele Jozefa Tisa prednesie historička Anna Magdolenová. František Vnuk zas oboznámi prítomných s obdobím procesu a popravy slovenského prezidenta. Stanislav Májek bude informovať o exhumácie tela nájdeného v hrobe Tisa a s procesom vybudovania nového pomníka. Z údajného hrobu prezidenta vojnového slovenského štátu vykopali v marci niekoľko kostí. Z otvoreného hrobu na Martinskom cintoríne v Bratislave vybrali časť stehennej kosti a niekoľko ďalších kostí. Predseda Slovenskej národnej jednoty Stanislav Pánis však pre dnešné vydanie denníka Pravda uviedol, že v hrobe našli celú kostru muža Tisovej postavy. Okrem toho sa v hrobe podľa Pánisa našiel aj biely golierik, aký nosia kňazi, ruženec, ktorý vypadol z rúk Tisovi pri poprave a tiež puzdro s okuliarmi.

O 15:00 sa zástancovia Tisa stretnú pri vchode Ústavu pre výkon väzby na Chorvátskej ulici v Bratislave, kde bol Tiso popravený. O 18:00 bude v bratislavskom kostole Blumentál zádušná omša za Tisa. "Cirkev sa za zosnulých modlí a slúži za nich sväté omše. Verejné oslavy však neorganizujeme a nemáme s nimi nič spoločné," uviedol dnes pre agentúru SITA tajomník biskupského úradu Bratislavsko-trnavskej arcidiecézy Tibor Hajdu.

O Tisovi sa bude hovoriť v stredu aj v Nitre na medzinárodnom seminári "Duchovný pastier, jeho šéfredaktori a význam tohto periodika v dejinách Katolíckej cirkvi na Slovensku". Na seminári odznejú prednášky Stanislava Ďuricu Postoj Dr. Jozefa Tisu voči nekresťanským ideológiám a Beaty Blehovej Jozef Tiso v rakúskom exile, jeho internácia a vydanie. Tiso bol jedným so šéfredaktorov časopisu Duchovný pastier.

Jozef Tiso sa narodil 13. októbra 1887. Bol rímskokatolíckym kňazom, v rokoch 1930 až 1938 podpredsedom a v rokoch 1938 až 1945 predsedom Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS). V rokoch 1938 a 1939 predsedal slovenskej vláde a v rokoch 1939 až 1945 bol prezidentom Slovenskej republiky. Po vojne utiekol zo Slovenska do zahraničia. V júni 1945 bol internovaný Američanmi a od roku 1946 súdený Národným súdom v Bratislave. Tisa obesili 18. apríla 1947 v Bratislave.


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Informatizácii môže podľa Počiatka pomôcť štátny impulz
<< predchádzajúci článok
Bratislava pre všetkých