Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

15. októbra 2012

Zamestnať sa je jedným z kľúčových problémov nevidiacichĽudia so zrakovým postihnutím sa na Slovensku stretávajú so subjektívnymi a rôznorodými problémami, napríklad s ťažkosťami v prístupe k informáciám, cez architektonické bariéry až po ...Zdieľať
nevidiaci BRATISLAVA 15. októbra (WEBNOVINY) - Ľudia so zrakovým postihnutím sa na Slovensku stretávajú so subjektívnymi a rôznorodými problémami, napríklad s ťažkosťami v prístupe k informáciám, cez architektonické bariéry až po zamestnávanie.


Ako agentúru SITA informovala PR manažérka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska (ÚNSS) Simona Šípová, ľudia s akýmkoľvek postihnutím majú problém sa zamestnať, pretože zamestnávatelia často neveria, že dokážu plnohodnotne zvládať svoju prácu.

V súvislosti so získavaním informácií problémom podľa jej slov nie je zväčša ich dostupnosť, pretože množstvo informácií je zverejňovaných na internete, ale skôr ich prístupnosť. "Nevidiaci sa pri čítaní spoliehajú na svoj sluch, pretože existujú špeciálne programy čítajúce text, ktorý sa zobrazuje na monitore," priblížila Šípová z ÚNSS.


Čitateľnosť dokumentov je pre nevidiacich kľúčová

Problémom však je to, že ak sú dôležité informácie "nečitateľné" a sú napríklad naskenované vo forme obrázka, pre nevidiacich sú neprístupné. Pritom však existujú nenáročné pravidlá, ako dokumenty sprístupniť - Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska sa v tejto oblasti snaží robiť osvetu.

"Do povedomia širšej verejnosti by sme chceli dostať aj pravidlá jasnej tlače, jednoduché zásady, ktoré pomôžu slabozrakým ľuďom pri hľadaní informácií," vysvetlila s dodatkom, že ide o opatrenia, ktoré sú užitočné aj pre ľudí so zdravým zrakom.

Ďalšou problematickou oblasťou sú dopravné a architektonické bariéry. Podľa Šípovej sem patria medzery v ozvučovaní hromadnej dopravy, chýbajúce označenia nerovností a prekážok, nedostatok vodiacich línií a varovných pásov ako aj ozvučovanie semaforov.

"Hoci podľa vyhlášky ministerstva životného prostredia a vyhlášky ministerstva vnútra musia byť rekonštruované a nové budovy prístupné ľuďom so zrakovým postihnutím a teda bezbariérové, v praxi sa to často nedodržiava," dodala pre agentúru SITA Šípová.

V pondelok si celý svet pripomína problémy nevidiacich, a to Svetovým dňom bielej palice. Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska spolu s Prezídiom Policajného zboru pri tejto príležitosti pripravila dopravno-výchovnú akciu Deň bielej palice.

Jej cieľom je podľa Simony Šípovej upozorniť vodičov na chodcov so zrakovým postihnutím, ktorí sa pohybujú s bielou palicou či vodiacim psom bez sprievodu inej osoby.

Spoliehajú sa hlavne na svoj sluch, čo je však v dnešnej dobe nástupu tichých automobilov stále nebezpečnejšie. Preto Európska únia nevidiacich navrhuje zavedenie špeciálneho zvukového systému, ktorý by sa aktivoval pri rýchlosti vozidla nižšej ako 40 kilometrov za hodinu, dôležitá je však stále predovšetkým ústretovosť vodičov.

"Ide nám nielen o našu bezpečnosť pri samostatnom pohybe, ale najmä o bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, ktorým biela palica signalizuje našu prítomnosť," priblížil predseda ÚNSS Branislav Mamojka.


Nevidiaci budú skúšať vodičov

V Deň bielej palice budú nevidiaci ľudia po celom Slovensku naznačovať na 61 priechodoch v 47 mestách svoj úmysel prejsť cez priechod pre chodcov.

Policajné hliadky budú niekoľko desiatok metrov za priechodom zastavovať autá.

"Vodiči, ktorí nevidiacemu chodcovi nedali prednosť, dostanú okrem vysvetlenia priestupku informačný leták s vysvetlením funkcie bielej palice," vysvetlila Šípová a dodala, že šoféri, ktorí pred priechodom zastavili, získajú navyše darček - osviežovač vzduchu do auta s potlačou motívu Dňa bielej palice a loga ÚNSS.

Akcia má osvetový a preventívny charakter, jej zámerom nie je vyberanie blokových pokút, ale zníženie nehodovosti a úmrtnosti na cestách.

"Od začiatku tohto roka zomrelo pri dopravných nehodách 45 chodcov, z toho 10 na priechode pre chodcov," uzavrela pre agentúru SITA PR manažérka Únie nevidiacich a slabozrakých Slovenska Simona Šípová.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vo Varíne vyšetrujú zneužitie eurofondov
<< predchádzajúci článok
Fínsko má výhrady voči spoločnému rozpočtu v eurozóne