Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Zo zahraničia

28. júla 2014

Západné veľmoci podniknú ďalšie kroky proti Rusku



Lídri Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska a Spojených štátov sa dnes telefonicky dohodli, že podniknú ďalšie opatrenia proti Rusku za ukrajinskú krízu. Informoval o tom ...



Zdieľať
Archívne foto Foto: TASR/AP
Paríž 28. júla (TASR) - Lídri Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska a Spojených štátov sa dnes telefonicky dohodli, že podniknú ďalšie opatrenia proti Rusku za ukrajinskú krízu. Informoval o tom francúzsky prezidentský palác, na ktorý sa odvolala tlačová agentúra Reuters.


Lídri vyjadrili v spoločnom vyhlásení ľútosť, že Rusko nevyvíja tlak na proruských separatistov na východe Ukrajiny, aby si sadli za rokovací stôl, a ani nerobí kroky, aby sa zabezpečila kontrola rusko-ukrajinskej hranice.

Politici spomínaných veľmocí takisto pozorne sledujú, či Rusko poskytuje priamu vojenskú podporu separatistom na východe Ukrajiny, ktorí bojujú proti centrálnej vláde v Kyjeve. Vo vyhlásení to dodal úrad francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda.

"Za týchto podmienok päť hláv štátov a vlád potvrdilo svoj úmysel prijať nové opatrenia proti Rusku," uvádzalo sa vo vyhlásení.

Väčšina Nemcov podporuje tvrdšie sankcie voči Rusku aj za cenu strát

Viac než 50 % Nemcov je ochotných podporiť tvrdšie sankcie voči Rusku za jeho podiel na situácii na Ukrajine, a to aj v prípade, že by mohli spôsobiť "stratu mnohých pracovných miest" a spomalenie rastu nemeckej ekonomiky. Vyplýva to z telefonického prieskumu, výsledky ktorého zverejnil nemecký týždenník Der Spiegel. Informovala o tom agentúra RIA Novosti.

"Pre väčšinu Nemcov, ktorí sa na prieskume zúčastnili, sú prísnejšie sankcie za aktivity Ruska dôležitejšie než ekonomické záujmy," uvádza sa v správe.

Podľa spoločnosti pre prieskum trhu TNS-Infratest asi 52 % respondentov podporuje sprísnenie sankcií voči Rusku najmä potom, čo 17. júla havarovalo na východe Ukrajiny lietadlo malajzijských aerolínií letiace z Amsterdamu do Kuala Lumpuru. TNS-Infratest uskutočnila prieskum pre Der Spiegel na vzorke 1000 ľudí v dňoch 23. a 24. júla.

Prieskum naznačuje, že nálady v Nemecku sa pomaly začínajú obracať v prospech tvrdších sankcií voči Rusku, čo donedávna ešte v krajine neplatilo. V minulých dňoch sa podobne vyjadrili aj niektoré nemecké podnikateľské organizácie. Ako napríklad povedal Eckhard Cordes, predseda nemeckého Výboru pre ekonomické vzťahy s východnou Európou, sú ochotní podporiť aj tvrdšie sankcie voči Moskve, ak prezident Vladimir Putin nebude ochotný spolupracovať na stabilizácii situácie na Ukrajine "Firmy sa prispôsobia tomu, o čom rozhodnú vláda a Európska únia. Ak povedia, že Rusko dostatočne nespolupracuje a musíme prijať tvrdšie sankcie, na 100 % to podporíme," povedal Cordes.

Ešte nedávno pritom on aj ďalší predstavitelia organizácií zastupujúcich nemecké podniky odmietali sankcie EÚ voči Rusku s tým, že by to v proexportne orientovanej nemeckej ekonomike mohlo spôsobiť stratu tisícok pracovných miest. Obávali sa aj zvýšenia cien energií v Európe. Export Nemecka do Ruska klesol za prvé štyri mesiace tohto roka o 14 % a Cordes varoval, že pokles obchodu ohrozuje v Nemecku asi 25.000 pracovných miest.

Neskôr ale Cordes aj ďalšie organizácie začali svoje postoje meniť. Dôvodom je zrútenie sa lietadla spoločnosti Malaysia Airlines, ktoré vo štvrtok 17. júla letelo na linke z Amsterdamu do Kuala Lumpur, v oblasti kontrolovanej proruskými separatistami. Západné krajiny z tragédie obviňujú práve separatistov, ktorí mali lietadlo zostreliť protilietadlovým systémom Buk. Na palube bolo 298 ľudí, pričom haváriu nikto neprežil.








Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Britská Lloyds Banking Group zaplatí v kauze Libor pokutu 369 mil. USD
<< predchádzajúci článok
Najčastejšie meškajú v rámci Európy maďarské vlaky