Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

17. októbra 2017

Zastupiteľstvá nemusia povinne vytvoriť priestor na vystúpenia občanov



Povinnosť zaradiť do programu zasadnutia každého riadneho obecného zastupiteľstva bod, počas ktorého môžu fyzické a právnické osoby uplatniť právo vystúpiť, a to ...



Zdieľať
Oto Žarnay. Foto: TASR/Jakub Kotian
Bratislava 17. októbra (TASR) - Povinnosť zaradiť do programu zasadnutia každého riadneho obecného zastupiteľstva bod, počas ktorého môžu fyzické a právnické osoby uplatniť právo vystúpiť, a to bez potreby súhlasu miestnych poslancov, sa zavádzať nebude. Väčšina členov NR SR dnes totiž nepodporila návrh Ota Žarnaya (nezaradený), ktorý chcel takto zabezpečiť právo ľudí na dobrú správu vecí verejných.


Opozičný poslanec navrhoval, aby sa na verejných obecných zasadnutiach povinne vyčlenilo na vystúpenia občanov a zástupcov firiem minimálne 30 minút. Žarnay tvrdil, že takýmto opatrením dôjde k bezprostrednej realizácii práva na dobrú správu vecí verejných, a to prostredníctvom priamej bezbariérovej komunikácie fyzických a právnických osôb s obecným zastupiteľstvom.

To, že každý má právo na dobrú správu vecí verejných, sa uvádza aj v Charte základných práv EÚ. "Ústava SR zaručuje občanom právo zúčastňovať sa na správe verejných vecí priamo alebo prostredníctvom volených zástupcov. Na naplnenie tohto práva musia mať fyzické a právnické osoby vytvorený dostatočný priestor na prednesenie svojich návrhov, podnetov, námetov priamo, bez administratívnych obštrukcií na riadnych zasadnutiach obecných zastupiteľstiev tak, aby poslanci nestratili priamy kontakt s reálnym životom a problémami ľudí," uviedol Žarnay.

Vymedzenie minimálneho časového intervalu na občiansky prejav je podľa jeho slov zárukou, že by bol poskytnutý dostatočný časový priestor na verbálne vyjadrenie jednotlivcov. "Potreba tohto priameho komunikačného inštitútu sa javí v súčasnosti ako dôležitý faktor dobrej správy vecí verejných, ako aj prostriedok na posilnenie občianskej spoločnosti," povedal Žarnay.

On sám je totiž presvedčený, že nie je mysliteľné, aby občan nemal právo slobodne vyjadriť svoj názor na miestnom zastupiteľstve. "Občan bol zatlačený do defenzívy a stal sa len pasívnym pozorovateľom a hračkou v rukách zvolených zástupcov samospráv," vyhlásil.

Poslankyňa Katarína Macháčková (nezaradená), ktorá je zároveň primátorkou Prievidze, uviedla, že už dnes existujú samosprávy, v ktorých nie je problém s vystúpením verejnosti aj bez súhlasu poslancov. "My v Prievidzi máme vyhradený pevný čas na vystúpenia občanov, ide o jednu hodinu. Nie je dôvod na žiadne obavy. Skúsenosti s takýmto priestorom na diskusiu sú dobré," zdôraznili.

Miroslav Beblavý, ktorý stojí na čele skupiny nezaradených poslancov, avizoval, že na budúcu schôdzu parlamentu predložia návrh, aby takýto priestor na vystúpenia občanov vznikol aj na krajských zastupiteľstvách.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Do irackého Kirkúku sa vracajú civilisti, ktorí utiekli pred bojmi
<< predchádzajúci článok
A. HRNČIAR: Bez strednej Európy by Únii čosi dôležité chýbalo