Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

30. októbra 2013

Zatvorené chodníky v Tatrách neznamenajú koniec turistikyVysoké Tatry čaká už tento víkend sezónna uzávera vysokohorských turistických chodníkov. „Netreba však odkladať turistický výstroj, pretože sa tak nedeje v celých Tatrách. Uzávera ...Zdieľať
tatry pocasie jesen POPRAD 30. októbra (WEBNOVINY) - Vysoké Tatry čaká už tento víkend sezónna uzávera vysokohorských turistických chodníkov.


„Netreba však odkladať turistický výstroj, pretože sa tak nedeje v celých Tatrách. Uzávera sa týka najmä vyššie položených chodníkov, vysokohorských sediel a štítov,“ uviedla výkonná riaditeľka Oblastnej organizácie cestovného ruchu Región Vysoké Tatry Lenka Maťašovská.

Turisti sa napriek uzávere aj v zimných mesiacoch dostanú na všetky vysokohorské chaty s výnimkou Chaty pod Rysmi.

Príroda je podľa Maťašovskej to, prečo turisti prichádzajú do Vysokých Tatier. Vedenie oblastnej organizácie preto apeluje na ľudí, aby rešpektovali Návštevný poriadok Tatranského národného parku. Aj počas sezónnej uzávery, ktorá potrvá od 1. novembra do 15. júna budúceho roku, majú turisti k dispozícii viacero možností na turistiku.

Obrazom: Vysoké Tatry obľubujú hlavne estéti


„Najobľúbenejšie túry sú v tomto období trasy z Hrebienka na Zbojnícku chatu alebo na Zamkovského a Téryho chatu. Rovnako možno prejsť niektoré úseky Tatranskej magistrály, ako napríklad zimný prechod zo Skalnatého plesa na Hrebienok, prípadne až na Sliezsky dom,“ uviedla Maťašovská. Pre menej zdatných turistov je celoročne otvorený chodník okolo Vodopádov Studeného potoka. Kým nie je sneh, turisti sa môžu vybrať na túru na Slavkovský štít.

Častejšie zmeny počasia v tomto období a neskôr aj sneh vyžadujú, aby turisti pri prechádzkach po Tatrách nezabúdali na kvalitnú, pevnú, ideálne aj nepremokavú obuv a teplé oblečenie. Turisti by tiež nemali zabúdať, že v tomto období vykonávajú v tatranských strediskách pravidelné jesenné technické údržby na lanovkách.

Mimo prevádzky sú momentálne všetky lanovky v stredisku Tatranská Lomnica. Strediská Štrbské Pleso a Starý Smokovec budú mimo prevádzky od 4. novembra. Posledný deň prevádzky lanových dráh v oboch strediskách bude nedeľa 3. novembra.


Chodník k Rainerovej chate opravujú

Do konca novembra potrvajú opravy na červeno značkovanom turistickom chodníku z Hrebienka k Rainerovej chate. Chodník síce nie je počas prác zatvorený, avšak Štátne lesy Tatranského národného parku odporúčajú turistom vyhnúť sa tomuto úseku.

Ako náhradnú trasu môžu turisti použiť zeleno značkovaný chodník, ktorý vedie popri Bilíkovej chate. Touto trasou sa turisti bezpečne vyhnú úsekom, na ktorých sa pracuje a predídu tak možnému úrazu. Obchádzka je v teréne vyznačená informačnou tabuľou.

„Žiadame turistov, aby obchádzku využívali predovšetkým v záujme vlastnej bezpečnosti,“ uviedla Lenka Burdová zo Štátnych lesov Tatranského národného parku.

Červeno značkovaný chodník medzi Hrebienkom a Rainerovou chatou vážne poškodila búrka s prívalmi dažďovej vody ešte v polovici augusta. Na viacerých úsekoch bol chodník natoľko poškodený, že bol len ťažko priechodný. Nevyhnutné opravy zabezpečili Štátne lesy TANAP hneď po prietrži mračien.

V týchto dňoch začali lesníci s kompletnou rekonštrukciou turistického chodníka, ktorý je upravený ako bezbariérový. Zdravotne postihnutým tento turistický chodník lesníci momentálne vôbec neodporúčajú, ako náhradné trasy môžu využiť bezbariérové turistické trasy v Javorovej doline, Bielovodskej doline, v Tichej doline a Bobroveckej doline na Oraviciach.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Sudca musí mať etiku v sebe, obhajoval sa Štefan Harabin
<< predchádzajúci článok
Do Česka sa vrátil bývalý Mesiáš s manželkou