06. augusta 2006

Záver patril skvelému svetovému rekordu Manaudouovej

Ani záverečný deň súťaží na 28. majstrovstvách Európy v plaveckých športoch v Budapešti nezostal bez zápisu do rekordných tabuliek. Štvrtý svetový rekord šampionátu utvorila na 400 m ...

BUDAPEŠŤ 6. augusta (WEBNOVINY) - Ani záverečný deň súťaží na 28. majstrovstvách Európy v plaveckých športoch v Budapešti nezostal bez zápisu do rekordných tabuliek. Štvrtý svetový rekord šampionátu utvorila na 400 m voľným spôsobom devätnásťročná Francúzka Laure Manaudouová. Olympijská víťazka a majsterka sveta zlepšila výkonom 4:02,13 svoj doterajší svetový rekord o deväť desatín sekundy a ako prvá plavkyňa sa dostala pod hranicu 4:03 min. Mladá francúzska vytrvalkyňa obhájila titul majsterky Európy spred dvoch rokov. Druhá skončila Britka Joanne Jacksonová (4:07,76), ktorá bola síce rýchlejšia ako Manaudouová pri zisku zlata v Madride 2004, ale tentoraz stratila na ňu viac ako päť sekúnd. Rovnako bronz putuje zásluhou Caitlin McClatcheyovej (4:08,13) do Veľkej Británie.
Pozíciu najlepšej plavkyne na 200 m motýlik potvrdila Poľka Otylia Jedrzejczaková (2:07,09), pre ktorú to je štvrté zlato v tejto disciplíne v rade. Na ďalších dvoch priečkach sa umiestnili Talianky Francesca Segatová (2:08,96) a Caterina Giacchettiová (2:09,01). Skvelý šampionát poľských plavcov zvýraznil triumfom v krauliarskom šprinte Bartosz Kizierowski. Skúsený poľský plavec triumfoval v rekorde šampionátu 21,88 a na najvyšší stupeň sa postavil opäť po štyroch rokoch. Druhý bol bronzový z Berlína 2002 Ukrajinec Olexandr Volynec (21,97) a tretí Chorvát Duje Draganja (22,14). Druhé individuálne a štvrté zlato celkovo si na 50 m voľným spôsobom žien vybojovala Nemka Britta Steffenová (24,72). Nová nemecká hviezda a čerstvá rekordérka na dvojnásobnej trati odsunula na strieborný stupienok majsterku Európy z rokov 2000, 2002 a 2004 Švédku Theresu Alshammarovú (24,87). Tretia skončila vicemajsterka sveta spred roka Marleen Veldhuisová (24,89) z Holandska. Zlatom na polohovkárskej štvorstovke sa s domácimi fanúšikmi rozlúčil domáci miláčik László Cseh (4:09,86 - rekord ME), ktorý súperov jednoznačne deklasoval. Druhý Talian Luca Marin (4:14,15) stratil viac ako štyri sekundy a tretí jeho krajan Alessio Boggiatto (4:16,34) dokonca viac ako šesť sekúnd. Na dlhej polohovke sa zopakovalo poradie spred dvoch rokov z madridského šampionátu, ale vtedy sa traja najrýchlejší zmestili do rozpätia necelej jeden a pol sekundy. Prsiarska päťdesiatka sa stala korisťou Rusky Jeleny Bogomazovovej (31,69), druhá skončila Kate Haywoodová 31,71 z Veľkej Británie a tretia domáca veteránka Ágnes Kovácsová (31,95). Záver plaveckých súťaží patril štafetám na 4x100 m polohové preteky. Medzi mužmi boli najrýchlejší Rusi Arkadij Vjačanin, Roman Sludnov, Nikolaj Skvorcov a Andrej Kapralov), ktorí v rekorde ME 3:34,96 odsunuli na druhú priečku obhajcov z Ukrajiny (3:36,21) a na tretiu Veľkú Britániu (3:36,61). Medzi ženami vyhrali Britky v zložení Melanie Marshallová, Kirsty Balfourová, Terri Dunningová a Francesca Halsallová (4:02,24) pred Nemeckom (4:02,35) a Francúzskom (4:03,64).