18. októbra 2006

Ženy Číny s historickým triumfom v gymnastike

Zlatú medailu v stredajšej dramatickej večernej súťaži družstiev žien na MS v športovej gymnastike v dánskom Aarhuse získali napokon reprezentantky Číny, ktoré sa tak svojím triumfom ...

AARHUS 18. októbra (WEBNOVINY) - Zlatú medailu v stredajšej dramatickej večernej súťaži družstiev žien na MS v športovej gymnastike v dánskom Aarhuse získali napokon reprezentantky Číny, ktoré sa tak svojím triumfom pridali k svojim mužským kolegom. Šestica Pang Panpan, Čeng Fei, Žang Nan, Žou Žuoru, He Ning a Li Ja získala od rozhodcov výslednú známku 182,200 bodu. Gymnastky z najľudnatejšej krajiny na zemeguli tak dokázali vybojovať v ženskej tímovej súťaži historické premiérové prvenstvo. Číňanky, ktoré obsadili po dvojdňovej kvalifikácii v Aarhuse druhé miesto za USA, mali vo finále najstabilnejšie a najvyrovnanejšie družstvo, ktoré urobilo minimum chýb a zaslúžene sa tešilo z konečného triumfu. Po 4. mieste na predchádzajúcich MS 2003 v Anaheime a až 7. pozícii na OH 2004 v Aténach dosiahli tentoraz čínske gymnastky na medailu a hneď na tú najcennejšiu. Hoci po prvej rotácii boli Číňanky až tretie za Rumunskom a USA, po druhom slede postúpili o jednu pozíciu nahor (viedli Američanky) a po tretej rotácii už figurovali na vedúcej priečke. Svoje postavenie si gymnastky Číny udržali aj po záverečnom štvrtom slede a napokon zvíťazili s náskokom 0,850 bodu pred favorizovaným družstvom USA (181,350 b).
Američanky obhajovali prvenstvo z MS v Anaheime 2003 a hoci teraz v Aarhuse vyhrali o takmer štyri body poľahky kvalifikáciu, vo finále sa im napokon ušla rovnako ako na OH 2004 "iba" strieborná medaila. V európskom súboji o bronz medzi Ruskom a Rumunskom boli lepšie gymnastky Ruska, ktoré tak zopakovali 3. miesto spred dvoch rokov z olympiády v Aténach i z tohtoročných májových ME v ďalšom gréckom meste Volos. Aktuálne olympijské víťazky z Rumunska, ktoré si zvykli pravidelne zbierať medaily na významných podujatiach (2. miesto na MS 2003 i ME 2006), sa museli tentoraz uspokojiť s nepopulárnou 4. pozíciou. Na víťazné Číňanky však stratili v celkovom hodnotení takmer sedem bodov. Prekvapením ženskej súťaže družstiev je skutočnosť, že aktuálne majsterky Európy z Volosu - gymnastky Talianska nepostúpili v hale Atletion v Aarhuse z kvalifikácie do finále medzi najlepších osem krajín.