14. septembra 2014

Žilina doma porazila Slovan Bratislava 3:0

Zápas 9. kola futbalovej Fortuna ligy MŠK Žilina - Slovan Bratislava 14. septembra 2014 v Žiline. Na snímke tretí gól domácich dal Matej Jelič (v strede) a hráč hostí Richard Lásik (vľavo). Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Žilina 14. septembra (TASR) - Futbalisti MŠK Žilina zvíťazili v nedeľňajšej dohrávke 9. kola Fortuna ligy 2014/2015 nad Slovanom Bratislava presvedčivo 3:0. Úradujúcemu majstrovi pripravili druhú prehru v sezóne a s 18-timi bodmi sa vyšvihli na 1. miesto v tabuľke najvyššej domácej súťaže.

Pod Dubňom sa od začiatku hralo opatrne, ale aktívne. Hra sa prelievala zo strany na stranu, no často chýbala presnosť. Až v 18. minúte zaujala domáca kombinačná akcia na jeden dotyk, ktorá priviedla Žilinčanov až pred šestnástku Slovana, odkiaľ zakončoval ďalekonosnou strelou Mihálik, ale Perniš si s loptou bez problémov poradil. O dve minúty neskôr sa "belasí" po bleskovom protiútoku dostali do obrovskej šance, keď najprv nebezpečnú prihrávku Kubíka Piaček odkopol iba na nohu Halenára. Ten však v jasnej šanci pálil iba do stredu brány, kde stál pripravený Volešák. Halenár sa ocitol v obrovskej šanci aj v 25. minúte, bol sám zoči-voči žilinskému brankárovi, ale opäť pálil iba do jeho nôh. V 30. minúte Čmelíkov center z pravej strany hosťujúca obrana podcenila, lopta sa dostala k Mihalíkovi a ten nedal Pernišovi žiadnu šancu - 1:0.

Žilina mohla krátko po prestávke zvýšiť svoj náskok, ale Čmelíkovi strelu z pravej strany hosťujúca obrana zblokovala tesne vedľa brány. V 60. minúte ukázali po dlhšom čase ucelenú akciu aj slovanisti, Čikoš si na pravej strane dvakrát narazil loptu a poslal do šestnástky center, ktorý si však zo vzduchu stiahol iba brankár Volešák. O tri minúty neskôr to z voleja vyskúšal Peltier, ale loptu netrafil podľa svojich predstáv a priestor brány minul. O odpoveď domácich sa postaral opäť Čmelík, jeho krížna strela znova lízala Pernišovu pravú tyč. O niečo neskôr sa cez Čikoša výborne uvoľnil Škvarka, pripravil si to na svoju pravú nohu, no jemný teč hosťujúceho obrancu napokon usmernil loptu na brvno. V 70. minúte domáci vymysleli krásnu kombinačnú akciu, na ktorej konci sa Káčerovi otvoril priestor pred bránou a sám zoči-voči Pernišovi nemohol nedať - 2:0.

Na rozdiel troch gólov zvýšil o päť minút neskôr Jelič, ktorý si s centrovanou loptou z ľavého krídla poradil a zadovkou ju poslal nechytateľne k vzdialenejšej žrdi. Slovan chcel streliť aspoň čestný gól a v 83. minúte sa to takmer podarilo striedajúcemu Mészárosovi, ktorého technická strela preletela tesne okolo Volešákovej ľavej šibenice.
MŠK Žilina - ŠK Slovan Bratislava 3:0 (1:0)
30. Mihalík, 70. Káčer, 75. Jelič. Rozhodoval: Vlk, ŽK: Mabouka - Niňaj, Gorosito, 3628 divákov

zostavy a striedania:
MŠK Žilina:
Volešák - Mabouka, Piaček, Škriniar, Letič - Pečovský - Čmelík (89. Paur), Káčer, Lupčo (46. Škvarka), Mihalík - Jelič (85. William)

Slovan Bratislava:
Perniš - Čikoš, Niňaj, Gorosito, Jablonský - Lásik (58. Žofčák) - Kubík, Grendel, Halenár, Peltier (82. Mészáros) - Fořt

Hlasy po zápase
Adrián Guľa, tréner Žiliny:
"Bolo to perfektné futbalové divadlo. Našim dôrazom a efektivitou sme tento zápas mohli dotiahnuť do víťazného konca. Hrali sme veľmi dobre asi na všetkých postoch, samozrejme hlavne v útoku, ale aj v defenzíve a podržal nás aj brankár Volešák. Je to veľmi dôležité víťazstvo."
František Straka, tréner Slovana: "Videli sme veľmi dobrý futbal. Domáci hrali veľmi agresívne smerom dopredu. Vedeli sme, že nás čaká nepríjemný súper, ktorý sa nás snažil pretlačiť už od začiatku. Je to už teraz jedno, ale my sme mali za stavu 0:0 dve obrovské tutovky a mohlo to vyzerať inak. Gratulujem Žiline, ktorá hrala veľmi efektívne. My sme žiadnu z našich šancí nepremenili."