27. augusta 2015

Žilina prehrala v Bilbau 0:1 a do skupinovej fázy nepostúpila

Gólová radosť hráčov Bilbaa

Gólová radosť hráčov Bilbaa Foto: TASR/Pavol Ďurčo
Bilbao 27. augusta (TASR) - Futbalisti slovenského vicemajstra MŠK Žilina sa nepredstavia v skupinovej fáze Európskej ligy UEFA 2015/2016. Vo štvrtkovom odvetnom zápase prehrali na ihrisku španielskeho klubu Athletic Bilbao 0:1 a keďže prvý zápas sa skončil triumfom Žiliny 3:2, ďalej postúpili Baskovia vďaka vyššiemu počtu gólov na ihrisku súpera. O ich progrese do skupinovej fázy EL rozhodol gólom v 24. minúte Gorka Elustondo.

Žilinský tréner Guľa postavil do odvety odvážnu zostavu, keď v základnej jedenástke figurovali aj útočníci Jelič s Williamom. Jelič nastúpil na poste ľavého krídelníka, William operoval ako klasický útočník na hrote ofenzívy. Na pozícii ľavého obrancu dostal pred Letičom príležitosť Mazáň, čo sa neskôr ukázalo ako nie príliš šťastný ťah.

Žilinčania začali nebojácne a hýrili aktivitou. Už v 4. minúte si vybojovali prvý rohový kop a s trochou šťastia mohli aj skórovať, keď odrazená lopta od domáceho kapitána Gurpegiho tesne minula bránu. Krátko po tom odcentroval z pravej strany Paur, ale nabiehajúci William na vysokú loptu nedosiahol. Bilbao sa prebralo po štvrťhodine hry a hneď malo blízko k otvoreniu skóre. Dlhý pas za obranu dostal Susaeta, ale osamotený zoči-voči Volešákovi poslal loptu vedľa ľavej žrde. Následne mali výhodu priameho kopu Žilinčania, Paurov pokus z dvadsiatich metrov však mieril len do múra. V 20. minúte sa po dlhom aute dostal k lopte v pokutovom území Susaeta, prihral Erasovi, ktorého pokus v poslednej chvíli zlikvidoval Volešák. Ten potom kryl aj nebezpečnú strelu Benata. Tlak Bilbaa sa stupňoval, jeho útoky viedli najmä po ľavej strane, kde domácim hráčom nestíhal Mazáň. Logickým vyústením prevahy Athletica bol úvodný gól, ktorý padol po ďalšom závere pred bránou Žiliny. Po nepresvedčivom odkope Škriniara sa k lopte za hranicou šestnástky dostal Elustondo a umiestnenou strelou k ľavej žrdi prekonal bezmocného Volešáka - 1:0. Po polhodine hry mohol byť rozdiel dvojgólový, ale Vavro zachránil pred nabiehajúcim Adurizom. Následne mal veľkú šancu Elustondo, druhý presný zásah však nepridal, keď jeho pokus reflexívne vyrazil Volešák.

Po zmene strán ako prví pohrozili Žilinčania. Lopta sa v pokutovom území dostala k Paurovi, ten však dlho váhal so strelou a jeho pokus zablokoval Laporte. V 52. minúte hlavičkoval Jelič len do náruče Herrerina. Bilbao opäť udrelo po hodine hry a takmer bol z toho druhý gól. Rýchlu akciu po osi Eraso - De Marcos - Susaeta zakončil posledne menovaný z piatich metrov len strelou vedľa brány. Žilinčania mali s kombinačnou a účelnou hrou domácich veľké problémy a len s ťažkosťami sa dostávali z vlastnej polovice. Tréner Guľa sa snažil oživiť hru striedaním, keď Jeliča nahradil na krídle Čmelík. Jeho aktivita na pravej strane priniesla pre Žilinu niekoľko sľubných príležitostí, ale gólovo sa neujala ani jedna. V 80. minúte sa slovenský vicemajster dožadoval pokutového kopu, keď Paura snažiaceho sa o hlavičku zrazil k zemi Laporte, ale píšťaľka rozhodcu Strömbergssona zostala nemá. Bilbao už potom výsledok ukontrolovalo a po záverečnom hvizde mohlo oslavovať postup do skupinovej fázy EL. Nič na tom nezmenil ani pokus Škriniara v poslednej akcii zápasu, keď jeho nie príliš prudkú hlavičku s prehľadom zlikvidoval brankár Herrerin.

play off EL UEFA 2015/2016 - odveta

Athletic Bilbao - MŠK Žilina 1:0 (1:0)

Gól: 24. Elustondo. ŽK: Benat, Eraso (obaja Bilbao). Rozhodoval: Strömbergsson (Švéd.)