Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

14. novembra 2011

Žilinskí lekári sa s ministrom Uhliarikom nedohodli na ničomLekári žilinskej fakultnej nemocnice sa dnes stretli s ministrom zdravotníctva, hovorili o miestnych problémoch, pozastavenej transformácii i platoch, nedohodli sa však na ničom. Podľa žilinských ...Zdieľať
doktor nemocnica lekar ŽILINA 14. novembra (WEBNOVINY) – Lekári žilinskej fakultnej nemocnice sa dnes stretli s ministrom zdravotníctva, hovorili o miestnych problémoch, pozastavenej transformácii i platoch, nedohodli sa však na ničom. Podľa žilinských lekárov nemá zmysel stretávať sa so zástupcami jednotlivých nemocníc.


„My sme ministra vyzvali, aby nestrácal čas chodením po Slovensku a stretávaním sa po nemocniciach, ale aby si sadol s Výborom Lekárskeho odborového združenia, ktoré má mandát na dohodu,“ povedal Peter Blaško z Lekárskeho odborového združenia. Minister si naopak myslí, že takéto stretnutia majú veľký význam, „lebo Slovensko nie je len Bratislava a v niektorých regiónoch sú trošku iné problémy ako povedzme v Bratislave. Ale súhlasím, že tá kľúčová vec by sa mala urobiť naozaj centrálne. A preto ani nebolo ambíciou tu dohodnúť nejaké konkrétne čísla, veď ja som nemohol chcieť od lekárov, aby mi povedali konkrétne číslo. A nemali sme na to ani mandát,“ povedal po stretnutí minister zdravotníctva Ivan Uhliarik.

Podľa žilinských lekárov sa dohoda črtá. „Minister povedal, že aj ako lekár, aj ako minister je na našej strane, len treba tie naše požiadavky nejako zreálniť, predovšetkým platové požiadavky. Fakt je ten, že ministerstvo zdravotníctva zatiaľ nič konkrétne nepredostrelo, takže Výbor Lekárskeho odborového združenia čaká na nejakú oficiálnu ponuku, na ktorú bude musieť zareagovať,“ dodal Blaško. Podľa ministra lekári naozaj zarábajú málo. „V tejto nemocnici je nástupný plat 551 eur, čo je naozaj málo. A je povinnosťou nielen ministra zdravotníctva, ale aj štátu, aby tie kľúčové zamestnania boli ohodnotené. Budeme rokovať v najbližších dňoch, aj 24 hodín v kuse a verím, že k dohode dôjde,“ dodal Uhliarik.

Koncom septembra dalo v žilinskej fakultnej nemocnici výpoveď 115 z 233 lekárov, podľa odborárov výpovede stiahlo 20 lekárov, jeden nový sa k iniciatíve odborárov pridal. Od decembra by niektoré oddelenia v žilinskej nemocnici mohli zostať bez lekárov. Na gynekológii, ARO, úrazovke či urológii dali totiž výpovede takmer všetci lekári.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 Zvýšenie platov lekárov podľa LOZ nie je gréckou cestou (11. 11. 2011)
 Minister rokoval s lekármi DFNsP, väčšinu však nepresvedčil (10. 11. 2011)
 Lekári chcú vyššie platy o takmer dvetisíc eur (10. 11. 2011)
 Lekári nesťahujú výpovede ani po rokovaní s premiérkou (8. 11. 2011)
 Odborári sú proti zákonu, ktorý zvyšuje platy sestier (3. 11. 2011)
 V Považskej Bystrici žiaden lekár výpoveď nestiahol (2. 11. 2011)
 V banskobystrickej nemocnici výpoveď zrušilo 13 lekárov (2. 11. 2011)
 Výpovede lekárov v nitrianskej nemocnici pribudli (2. 11. 2011)
 V košickej detskej nemocnici stiahli výpovede šiesti lekári (2. 11. 2011)
 V Bojnickej nemocnici ubudli dve výpovede lekárov (2. 11. 2011)nasledujúci článok >>
Začal sa súd so starostom, ktorý je obvinený z korupcie
<< predchádzajúci článok
Stále častejší výskyt poškodzovania plynárenských zariadení