Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

19. mája 2017

Zisk NBS vlani vzrástol na 147 miliónov eurBudova Národnej banky Slovenska, ilustračná snímka.Zdieľať
Budova Národnej banky Slovenska, ilustračná snímka. Foto: TASR/Pavel Neubauer
Bratislava 19. mája (TASR) - Národná banka Slovenska (NBS) zaznamenala v minulom roku medziročný nárast zisku. Zatiaľ čo v roku 2015 dosiahol úroveň 4,6 milióna eur, vlani sa vyšplhal na 147 miliónov eur. Vyplýva to zo Správy o výsledku hospodárenia NBS, ktorú vzal na vedomie parlament.


Čistý výnos z výkonu menovopolitických operácií centrálnej banky vlani predstavoval 117 miliónov eur a zo správy investičných rezerv 56 miliónov eur.

Za rok 2016 odviedla NBS do štátneho rozpočtu zrážkovú daň v objeme 18,1 milióna eur z výnosov, ktoré jej plynú z dlhopisov emitovaných na území Slovenskej republiky.

"Pozitívne na hospodársky výsledok pôsobilo rozpustenie časti všeobecnej rezervy na finančné riziká vo výške 30 miliónov eur. Rezerva je každoročne prehodnocovaná a o jej výške rozhoduje banková rada," skonštatovala v správe NBS. Ku koncu minulého roka rezerva predstavovala 630 miliónov eur a je tvorená za účelom krytia kurzových, úrokových, úverových rizík a rizík súvisiacich so zmenami ceny zlata.

Čisté náklady na zabezpečenie prevádzky a správy boli v roku 2016 čerpané v objeme 61,96 milióna eur, zatiaľ čo v roku 2015 predstavovali 55 miliónov eur. Čisté náklady na emisiu obeživa vlani dosiahli 8 miliónov eur. "Banka realizovala výrobu 82 miliónov kusov, razbu 50,1 milióna kusov obehových mincí a päť druhov zberateľských mincí v počte 38.000 kusov," uvádza sa v správe.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Grécki poslanci schválili ďalší balík reštriktívnych opatrení
<< predchádzajúci článok
Guvernér: Lídrovi opozície Caprilesovi zabránili v ceste do New Yorku

Zisk NBS vlani vzrástol na 147 miliónov eur - diskusné fórum čitateľov