06. augusta 2006

Zlato pre Dukátovú, striebro Martikánovi

Slovenskí vodní slalomári získali v záverečný deň jubilejných 30. majstrovstiev sveta v Prahe-Troji dve medaily - zlato si v súťaži kajakárok vybojovala Jana Dukátová, striebro v kategórii C1 patrí ...

PRAHA 6. augusta (WEBNOVINY) - Slovenskí vodní slalomári získali v záverečný deň jubilejných 30. majstrovstiev sveta v Prahe-Troji dve medaily - zlato si v súťaži kajakárok vybojovala Jana Dukátová, striebro v kategórii C1 patrí Michalovi Martikánovi.

Dvadsaťtriročná bývalá rýchlostná kanoistka Jana Dukátová prekvapila svoje súperky už v semifinále, keď zajazdila suverénne najrýchlejší čas a pred konkurentkami si vybudovala sľubný vyše dvojsekundový náskok. Vo finále sa jej kolená neroztriasli a napriek tomu, že dostala penalizáciu za jeden dotyk bránky, opäť zajazdila najrýchlejší čas. "Som veľmi, veľmi šťastná. Zatiaľ si ani neuvedomujem, čo som vlastne dosiahla, ale postupne mi to dochádza. Trať v Troji mi veľmi vyhovuje, v pretekoch som neurobila žiadnu veľkú chybu. Snažila som sa ísť technicky čisto, vyšlo mi to. Sebavedomie mi zdvihlo už víťazstvo v kvalifikácii. Je to skvelé...," hľadala slová na vyjadrenie svojich pocitov čerstvá majsterka sveta. Striebro si vybojovala Fiona Pennieová z Veľkej Británie, bronz vďaka výbornej finálovej jazde získala Nemka Jennifer Bongardtová. Obhajkyňa zlata z minuloročného šampionátu v austrálskom Penrithe Elena Kaliská bola po semifinále tretia, drobné zaváhania vo finále ju pripravili o medailu, skončila štvrtá. "Samozrejme, že som sklamaná. Je to však šport. Raz človek vyhrá, ale musí vedieť aj prehrať. Vo finále sa mi po sedemnástu bránku išlo veľmi dobre, potom ma to rozhádzalo, nájazd do osemnástej bránky už bol horší a už som to do cieľa neustála. Je to pre mňa ďalšie poučenie," skonštatovala olympijská víťazka z Atén. Do finále sa z trojice Sloveniek nedostala iba Gabriela Stacherová. V polovici trate ju v semifinále dvakrát "zavrelo" vo vodných valcoch a stratu už nedokázala zlikvidovať. "Tisíckrát som to prešla, dokonale to tam poznám, presne som vedela, čo treba urobiť. Bola to moja chyba. Mala som do toho napáliť rýchlejšie, razantnejšie. Už keď ma to tam zavrelo, vedela som, že je zle. Ani vo sne by mi nenapadlo, že to dopadne takto zle. Som sklamaná, nahnevaná, znechutená," vravela cez slzy, keď videla na výsledkovej tabuli svoje umiestnenie.
V súťaži singlkanoistov to bol opäť súboj Francúza Tonyho Estangueta a Slováka Michala Martikána. Po semifinále bol medzi nimi rozdiel 1,55 s. Martikán vo finálovej jazde išiel doslova na doraz, azda až za hranicou rizika. Dosiahol najlepší čas, ale dotyk na 13. bránke a dvojsekundová penalizácia ho pripravili o zlatú radosť. Skončil druhý. Je to pre neho jubilejná desiata medaila z majstrovstiev sveta v kariére, siedma v individuálnych pretekoch v rade, prvá strieborná. "Chcel som zlato, mal som na to. Nemyslím si, že by som vo finále príliš riskoval, takto jazdím aj na tréningoch. Na jednej strane je to skvelé, že som neprerušil medailovú šnúru, na druhej strane cítim trochu sklamanie, že nie som o stupienok vyššie, neskrýval najvyššie ambície Michal Martikán. Bronz si v pretekoch vybojoval Čech Stanislav Ježek. Ďalší dvaja slovenskí reprezentanti nezvládli semifinálovú jazdu a do finále nepostúpili. Juraj Minčík obsadil 15. miesto. "Chcelo to ísť o dve-tri sekundy rýchlejšie,"zaprorokoval si po dojazde do cieľa v semifinále. V tej chvíli svietilo jeho meno na tretej pozícii, ale na štarte bolo ešte 18 pretekárov. Odhadol to veľmi dobre. Na postup do finále mu chýbalo nakoniec 1,74 s. "V sobotu večer mi opäť vystúpila teplota, dostal som injekciu, ráno som sa cítil lepšie. Nechcem sa na to vyhovárať. Na štarte si žiadne problémy nepripúšťam, verím si, tie necelé dve minúty to musím vydržať. Žiaľ, nevyšlo to," bez emócií hodnotil svoj výkon 29-ročný bronzový medailista z OH v Sydney 2000. Alexander Slafkovský skončil hneď za ním na 16. priečke. Oboch Slovákov delilo 0,05 s. "Ešte sa musím veľa učiť. Urobil som na trati niekoľko chýb, uvedomoval som si ich. Od dvanástej bránky to bolo zlé. Vyšiel som z ideálnej stopy a už som sa nevedel vrátiť späť. Dal som do toho všetko, ale nestačilo to. Musím však priznať, že
takýto výkon som si finále nezaslúžil," sebakriticky skonštatoval juniorský majster sveta z roku 2000.
Slováci v medailovej bilancii obsadili na 30. MS v Prahe s jedným zlatom, jedným striebrom a dvoma bronzami štvrté miesto. Najúspešnejšou výpravou sa stalo Francúzsko.

Výsledky C1:
1. Tony Estanguet (Fr.) 207,69 (0 tr. sekúnd), 2. Michal Martikán (SR) 209,00 (2), 3. Stanislav Ježek (ČR) 211,01 (2), 4. Stefan Pfannmöller (Nem.) 212,06 (4), 5. Pierre Labarelle (Fr.) 212,34 (2), 6. Robin Bell (Austr.) 214,03 (0), 7. Herve Chevrier (Fr.) 214,49 (0), 8. David Florence (V. Brit.) 214,70 (0), 9. Nico Bettge (Nem.) 217,31 (2), 10. Stuart McIntosh (V.Brit.) 222,83 4),,... do finále nepostúpili 15. Juraj Minčík 110,48 (2), 16. Alexander Slafkovský (obaja SR) 110,53 (2)

K1 ženy:
1. Jana Dukátová (SR) 224,09 (2), 2. Fiona Pennieová (V.Brit.) 227,41 (0), 3. Jennifer Bongardtová (Nem.) 229,29 (0), 4. Elena Kaliská (SR) 229,68 (0), 5. Štěpánka Hilgertová (ČR) 233,74 (4), 6. Mathilde Picheryová (Fr.) 234,02 (0), 7. Alexandra Perovová (Rus.) 234,28 (4), 8. Marie Řihošková (ČR) 235,42 (4), 9. Emilie Ferová (Fr.) 236,43, 10. Violetta Oblingerová-Petersová (Rak.) 244,53 (4),... nepostúpila do finále 18. Gabriela Stacherová 123,73 (0)