11. augusta 2007

Zlato pre strelkyňu Štefečekovú, D. Barteková 4.

Slovenská výprava získala na XXIV. Svetovej univerziáde v thajskom Bangkoku v sobotu prvú medailu a hneď zlatú. Postarala sa o ňu strelkyňa Zuzana Štefečeková v trape, ktorá suverénne vyhrala ...

BANGKOK 11. augusta (WEBNOVINY) - Slovenská výprava získala na XXIV. Svetovej univerziáde v thajskom Bangkoku v sobotu prvú medailu a hneď zlatú. Postarala sa o ňu strelkyňa Zuzana Štefečeková v trape, ktorá suverénne vyhrala výkonom 95 bodov (72+23). Dvadsaťtriročná Nitrianka postúpila do finále výkonom 72 bodov z prvej priečky a vo finále pridala ďalších 23 presných zásahov, takže napokon za vlastným svetovým rekordom z apríla 2006 zaostala iba o jediný bod. Úspech slovenských strelkýň v tejto disciplíne zvýraznila 6. miestom Jana Mezeiová.

"Nevedeli sme, do čoho takpovediac ideme, a aká konkurencia sa na univerziáde zíde. Nemali sme vôbec potuchy o súperkách, ale napriek tomu som počítal so Štefečekovej víťazstvom. Nepredpokladal som však, že to bude až také náročné. Prekvapili ma veľmi kvalitné výkony ďalších trapistiek. Zuzka dosiahla vo finále 23 bodov, čo je jej najlepší výsledok na vrcholnom podujatí. V Bangkoku by mala štartovať ešte aj v dvojitom trape, hoci túto disciplínu už dva roky nestrieľala. Ťažko preto odhadnúť, ako to tentoraz vypáli," komentoval pre agentúru SITA úspech svojej zverenky tréner Branislav Slamka, ktorý musel zo zdravotných dôvodov zostať doma a vystúpenie Zuzany Štefečekovej sledoval len na internete.
Pre slovenský vysokoškolský šport je Štefečekovej zlato šieste na letnej Svetovej univerziáde v ére samostatnosti od roku 1993 a celkovo už 24. cenný kov (bilancia 6 - 5 - 13). Všetkých predchádzajúcich päť zlatých medailí si vybojovala plavkyňa Martina Moravcová, ktorá v roku 1995 vo Fukuoke zvíťazila na 100 m v. sp. a o dva roky neskôr na Sicílii si dokonca vyplávala štyri zlaté.
Zverenkyňa trénera Branislava Slamku už má okrem univerziádneho zlata v zbierke viacero úspechov, je držiteľkou svetového rekordu, víťazkou finále Svetového pohára 2004 a vlani si na ME v Pragersku vybojovala bronz.
V skeete žien sa pre slovenskú výpravu črtala tiež medaila. Danka Barteková postúpila do finále z tretej pozície, napokon však skončila štvrtá súčtom 91 bodov (69+22), keď ju od bronzovej Kim Ae Kjun z Kórejskej republiky delil iba jediný presný zásah. "Danka strieľala dobre. V piatok ju však rozhodila zbytočná chyba, v sobotu sa napokon prepracovala až do finále. Nakoniec jej chýbal len bod na rozstrel o bronz. Škoda, no v závere bola už veľmi zlá viditeľnosť. Aj tak však dosiahla výsledok na svetovej úrovni," zhodnotil výkon D. Bartekovej tréner slovenských skeetarok Juraj Sedlák. V kráľovskej puškovej disciplíne, ľubovoľnej malokalibrovke na 3 x 40 výstrelov skončil Zoltán Baláž v konkurencii 55 pretekárov na výbornom 5. mieste súčtom 1248,4 bodu (1152+96,4). Vo finálovej časti, do ktorej postúpil zo štvrtej priečky, nastrieľal druhý najlepší výkon, ale ani to mu napokon nestačilo na posun na medailovú pozíciu.
Vo finále súťaže výškarov skončil Peter Horák na 6. mieste výkonom 220 cm, ktoré prekonal na druhý pokus. Latku na 223 cm potom trikrát zhodil. Jozef Repčík postúpil s prehľadom z 2. miesta v V. rozbehu časom 1:49,89 min do semifinále mužskej osemstovky medzi 24 najlepších. V rozbehoch štartovalo až 53 bežcov, najlepší výkon dosiahol Brazílčan Fabiano Pecanha - 1:44,60 min.
Slovenské volejbalistky prehrali aj vo svojom druhom zápase v základnej D-skupine, keď podľahli Kanade v dramatickom súboji za 104 minút tesne 2:3 (22, 20, -11, -24, -10). Zverenkyne trénera Miroslava Čadu, pre ktoré je univerziádny turnaj prípravou na septembrový európsky šampionát v Belgicku, definitívne stratili šancu na postup do štvrťfinále. Slovenky viedli už 2:0 na sety, v treťom však nepochopiteľne prenechali iniciatívu Kanaďankám, hladko prehrali 11:25, a potom sa už do konca zápasu nepozviechali. Najlepšou hráčkou Čadovho výberu bola Petronela Biksadská, ktorá zaznamenala najviac bodov svojho tímu - 28. V záverečnom zápase v skupine sa slovenské volejbalistky stretnú v nedeľu 12. augusta o 8.00 h SELČ so Srbskom.

Súhrn sobotňajších výsledkov slovenských športovcov:

Atletika:
muži - 800 m, rozbehy: 2. v 5. rozbehu Jozef Repčík (SR) 1:49,89 - postúpil do semifinále
muži - výška, finále: 1. Šustov (Rus.) 231, 2. Ioannou (Cyprus) 226, 3. Nartov (Ukr.) 226,... 6. Peter Horák (SR) 220

Plávanie:
200 m prsia - rozplavby: 30. Zuzana Mimovičová (SR) 2:42,09 (1. v I. rozplavbe) - nepostúpila do finále

Šerm:
muži - kord, priama eliminácia, 1. kolo: Attila Érsek (SR) - Kim Won Jin (Kór. rep.) 14:15, kvalifikácia - 4. základná skupina: Attila Érsek (SR) - Jiří Beran (ČR) 3:4, - Michael Ghazarjan (Arm.) 5:4, - Adrien Bodet (Fr.) 2:3, - Ahmed El Kafrawy (Egypt) 3:5, - Ognjen Vesič (Srb.) 4:5, - Carl Frisell (Švéd.) 4:3

Športová streľba:
ženy - trap, finále: 1. Zuzana Štefečeková (SR) 95 (72+23), 2. Sauzetová (Fr.) 90 (71+19), 3. Jang Wei-su (Čína) 89 (70+19),... 6. Jana Mezeiová (SR) 78 (68+10)
ženy - skeet, finále: 1. Čen Wei-wei (Čína) 94 (71+23), 2. Jiewchaloemmitová (Thaj.) 93 (69+24), 3. Kim Ae Kjun (Kór. rep.) 92 (70+22), 4. Danka Baretková 91 (69+22),... v kvalifikácii 12. Lenka Barteková (obe SR) 64 - nepostúpila do finále
muži - trap, II. časť kvalifikácie (75 terčov): 8. Jozef Hupka 68, 15. Marián Kovačócy 66, 19. Boris Stanko (všetci SR) 63
muži - ľubovoľná malokalibrovka 3x40, finále: 1. Jurkov (Kaz.) 1251,4 (1158+93,4), 2. Sebič (Srb.) 1251,1 (1151+100,1), 3. Kontny (Nem.) 1250,8 (1159+91,8),... 5. Zoltán Baláž (SR) 1248,4 (1152+96,4),... v kvalifikáci 28. Ján Valaštiak 1127 - nepostúpil do finále, 45. Pavol Segeč (obaja SR) 1112 - nepostúpil do finále,
ženy - vzduchová puška, kvalifikácia: 18. Daniela Pešková 393, Michala Krišová 388, Zdenka Richtáriková (všetky SR) - nepsotúpili do finále, družstvá: 1. Čína 1188, 2. Nemecko 1187, 3. Rusko 1180,... 12. Slovensko (Pešková, Krišová, Richtáriková) 1165

Tenis:
ženy - dvojhra, 2. kolo: Stanislava Hrozenská (7-SR) - Lavinia Tananta Hartonová (Indon.) 6:1, 6:1
muži - dvojhra, 2. kolo: Peter Čapkovič - Muhammad Zainal Abidin (Malajzia) 7:6 (3), 6:0
muži - štvorhra, 2. kolo: Viktor Bruthans, Peter Čapkovič (SR) - Šo Aida, Juja Kibi (Jap.) 6:4, 4:6, 6:7 (6)