24hod.sk    ZOH Toríno 2006

12. februára 2006

Zlato v skiatlone pre Šmigunovú, Procházková 46.

Víťazkou nedeľňajších pretekov žien v skiatlone (7,5 km klasicky a 7,5 km voľne) na ZOH v Turíne sa v stredisku Pragelato stala Kristina Šmigunová z Estónska časom 42:48,7 min s náskokom ...

PRAGELATO 12. februára (WN/SITA) - Víťazkou nedeľňajších pretekov žien v skiatlone (7,5 km klasicky a 7,5 km voľne) na ZOH v Turíne sa v stredisku Pragelato stala Kristina Šmigunová z Estónska časom 42:48,7 min s náskokom necelých dvoch sekúnd pred českou reprezentantkou Kateřinou Neumannovou, bronz si vybojovala prekvapujúco Ruska Jevgenija Medvedevová-Abruzovová (+14,5 s), ktorá doposiaľ na vrcholnom podujatí nezískala ani jednu medailu a vo SP má na konte len jeden triumf. Jediná Slovenka v 67-člennom štartovom poli Alena Procházková obsadila 46. miesto, banskobystrická rodáčka zaostala vo svojej premiére na ZOH za víťazkou o takmer päť minút.
V ženskom skiatlone udávali od začiatku tempo favoritky, z ktorých ako prvá vzdala boj o medaily trojnásobná svetová šampiónka a aktuálna líderka Svetového pohára 2005/2006 Marit Björgenová. Dvadsaťpäťročná Nórka, ktorá sa tesne pred ZOH borila s bronchitídou, nedokončila ani prvú, klasickú časť skiatlonu. Až do medzičasu na méte 12,4 km bola na čele 7-členná skupina, v ktorej sa v najlepšom svetle ukazovali najmä Neumannová, Šmigunová a Nórka Steiraová. V poslednom stúpaní však nástup Češky zachytila len Šmigunová, majsterka sveta z roku 2003 v stíhacích pretekoch. V cieľovej rovinke už Neumannovej, ktorá takmer sama odtiahla poslednú tretinu pretekov, nezostali sily a estónska bežkyňa si vybojovala svoju prvú olympijskú - a hneď zlatú - medailu v kariére. Dvadsaťdeväťročná Šmigunová vybojovala pre svoju krajinu druhé zlato na ZOH v histórii, prvé získal pred štyrmi rokmi Andrus Veerpalu v behu mužov na 15 km klasicky. Pre Neumannovú bolo striebro z Pragelata už štvrté z olympiád v kariére, celkovo má v zbierke päť medailí z najvýznamnejšieho svetového športového podujatia (bilancia: 0 - 4 - 1). "Chcela som vyhrať, ale aj druhá priečka je pre mňa veľmi dôležitá, lebo som naplnila medailové očakávania. V ďalších disciplínach už môžem nastúpiť na štart oveľa pokojnejšia," tvrdila zverenkyňa trénera Stanislava Frühaufa.
Slovenská reprezentantka Alena Procházková začala súťaž solídne. Na medzičase na 4,9 km bola 33., v polovici trate "prezúvala" na skejtové lyže na 37. pozícii, ale s pribúdajúcimi kilometrami zverenkyni trénera Jána Valušku ubúdali sily a napokon skončila na 46. mieste so stratou 4:56,5 min na Kristinu Šmigunovú. "Boli to mimoriadne ťažké preteky. V prvej polovici mi to ešte ako tak išlo, veď v klasickej technike sa cítim dobre," hodnotila svoje vystúpenie v Pragelate piata z klasickej desiatky na nedávnych MS do 23 rokov v Kranji. "Po prezutí lyží som však stvrdla a už to jednoducho nešlo. Prepadávala som sa stále nižšie, 46. miesto je pre mňa sklamaním. Mám teraz dva dni na to, aby som sa zregenerovala na tímšprint. Mojou hlavnou disciplínou na turínskych hrách však bude desiatka klasickou technikou. Urtčite by som tam chcela skončiť oveľa vyššie ako dnes."

Výsledky:

Beh na lyžiach - skiatlon (7,5 km klasicky a 7,5 km voľne), ženy: 1. Kristina Šmigunová (Est.) 42:48,7 min, 2. Kateřina Neumannová (ČR) +1,9 s, 3. Jevgenija Medvedevová-Abruzovová (Rus.) +14,5, 4. Kristin Stormerová-Steiraová (Nór.) +18,1, 5. Gabriella Paruzziová (Tal.) +30,2, 6. Beckie Scottová (Kan.) +31,9, 7. Oľga Savialovová (Rus.) +35,0, 8. Justyna Kowalczyková (Poľ.) +36,9,... 46. Alena Procházková (SR) +4:56,5 min.

Alena Procházková: "Boli to mimoriadne ťažké preteky. V prvej polovici mi to ešte ako tak išlo, veď v klasickej technike sa cítim dobre. Po prezutí lyží som však stvrdla a už to jednoducho nešlo. Prepadávala som sa stále nižšie, 46. miesto je pre mňa sklamaním. Mám teraz dva dni na to, aby som sa zregenerovala na tímšprint. Mojou hlavnou disciplínou na turínskych hrách však bude desiatka klasickou technikou. Určite by som tam chcela skončiť oveľa vyššie ako dnes."