23. marca 2006

Zlato v športových dvojiciach na MS v krasokorčuľovaní do Číny

Na svetovom šampionáte v krasokorčuľovaní v kanadskom Calgary rozdali prvú sadu medailí. Súťaž športových dvojíc ovládli čínske páry. Majstrami sveta sa stali Qing Pang - Jian Tong, druhí skončili ...

CALGARY 23. marca (WN/SITA) - Na svetovom šampionáte v krasokorčuľovaní v kanadskom Calgary rozdali prvú sadu medailí. Súťaž športových dvojíc ovládli čínske páry. Majstrami sveta sa stali Qing Pang - Jian Tong, druhí skončili Dan Žang - Hao Žang a bronz brali Rusi Maria Petrovová s Alexejom Tichonovom.

Čínsky pár Qing Pang - Jian Tong je novým na listine majstrov sveta. Dvadsaťšesťroční študenti z Harbinu mali doteraz v medailovej zbierke iba jeden bronz z MS 2004, na nedávnych ZOH v Turíne skončili na 4. mieste. V súčte krátkeho programu a voľnej jazdy získali víťazi 189,20 bodu, čo je ich osobné maximum. Ich o niečo favorizovanejší krajania Dan Žang - Hao Žang, ktorí napriek hrozivo vyzerajúcemu pádu partnerky vybojovali na zimných hrách v Turíne hrdinsky striebro, figurovali ešte po krátkom programe na 1. mieste. Až štvrtou voľnou jazdou napokon v súčte zaostali o 2,78 bodu. Druhú najlepšiu voľnú jazdu predviedli Rusi Petrovová s Tichonovom, čo im však nestačilo na posun na striebornú pozíciu. Za Číňanmi zaostali o máličko - 0,20 bodu.

Vo štvrtok nadránom slovenského času absolvovali svoju kvalifikačnú súťaž ženy v A-skupine. Víťazkou sa stala Japonka Fumie Suguriová pred dvojicou Američaniek Kimmie Meissnerovou a Sashou Cohenovou. Jediná Slovenka v štartovnom poli Jacqueline Belenyesiová obsadila až 18. priečku a v súčte s výsledkami A-skupiny do najlepšej tridsiatky pre krátky program nepostúpila. Víťazkou kvalifikačnej B-skupiny sa ešte v stredu neskoro večer SEČ stala domáca Joannie Rochetteová. Druhá Japonka Jukari Nakanová zaostala o takmer 6 bodov, na tretej priečke skončila Emily Hughesová z USA.