Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

26. augusta 2016

Zlepšenie ekonomickej situácie očakáva pätina slovenských domácností



Napriek tomu, že sa slovenskému hospodárstvu darí, očakávania domácností, či sa zlepší ich finančná situácia, sa zhoršili. Kým v januári tohto roka zlepšenie ...



Zdieľať
Ilustračné foto. Foto: FerratumBank
Bratislava 26. augusta (TASR) - Napriek tomu, že sa slovenskému hospodárstvu darí, očakávania domácností, či sa zlepší ich finančná situácia, sa zhoršili. Kým v januári tohto roka zlepšenie predpokladalo 23 % domácností, v júli to bola rovná pätina. Tretina domácností pritom stále žije od výplaty k výplate. Vyplýva to z aktuálnej analýzy Poštovej banky, ktorú zostavila na základe výsledkov Spotrebiteľského barometra Štatistického úradu SR.


Viac ľudí je pesimistických aj čo sa týka zhoršenia ekonomickej situácie. Podiel takýchto domácností narástol z 25 % na 33 %. "Slovákov opustil optimizmus, aj čo sa týka očakávaného vývoja spotrebiteľských cien. Ich rast v úvode roka totiž očakávali len zhruba dve pätiny domácností. V siedmom tohtoročnom mesiaci to však bola až rovná polovica," priblížila analytička banky Dominika Ondrová.

Negatívne nálady majú domácnosti aj pri vývoji nezamestnanosti. "Kým v januári očakávalo pokles nezamestnanosti 37 % slovenských domácností, v júli to bolo 31 %. Naopak, podiel tých, ktorí očakávajú jej zvýšenie, vzrástol z 23 % na 31 %," vyčíslila Ondrová.

Pozitívnejšie však dopadlo v prieskume hodnotenie vlastnej finančnej situácie. Pätina domácností totiž očakáva počas najbližšieho roka jej zlepšenie. "V ostatných aspektoch, týkajúcich sa napríklad veľkých nákupov, kúpy či rekonštrukcie nehnuteľností, sa očakávania výraznejšie nezmenili. Podobne je to aj v prípade hodnotenia schopnosti vytvoriť si úspory," uviedla Ondrová.

V nasledujúcich 12 mesiacoch pritom 37 % domácností očakáva, že si dokážu sporiť. "To je pozitívom pre ekonomiku, pretože práve úspory používajú ľudia na kúpu finančne náročnejších tovarov," skonštatovala analytička banky.

Pozitívnejšie sa vyvinula situácia týkajúca sa finančných možností slovenských rodín. Pribudlo totiž tých, ktorí sporia. Naopak, ubudlo tých, ktorí žijú takpovediac od výplaty k výplate. "Podiel domácností, ktoré žijú na dlh alebo vyberajú úspory, ostal v júli v porovnaní s januárom nezmenený, a teda na úrovni 17 %. Kým v úvode tohto roka si dokázalo sporiť 45 % domácností, v júli to bolo 48 %, teda najviac za ostatný rok. To je určite pozitívna správa aj pre celú ekonomiku. Nasporené prostriedky totiž môžu výhodne investovať, uložiť do bánk na termínované vklady, aby sa zhodnocovali, alebo použiť na kúpu finančne náročnejších statkov," uviedla Ondrová.

Zlou správou však podľa nej je, že podiel tých, ktorí žijú od výplaty k výplate, je stále vysoký. "Malou útechou je aspoň fakt, že klesol z januárových 37 % na júlových 33 %," dodala Ondrová.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Zraz trabantov uzavrie miestnu komunikáciu v Púchove
<< predchádzajúci článok
Obvinili muža, ktorý mal spôsobiť požiar skládky pneumatík v Beluši