31. októbra 2014

Zo súboja druhého s tretím bodovala Nitra, v Trenčíne rozhodli nájazdy

Na snímke Ľubomír Dinda z Popradu (vpravo) a Peter Ordzovenský z Nitry v zápase 19. kola hokejovej Tipsport Extraligy HK Poprad - HK Nitra v Poprade 31. októbra 2014. Foto: TASR/Oliver Ondráš
Poprad 31. októbra (TASR) - Hostia z Nitry hrali hneď na začiatku zápasu presilovú hru. Na jej konci po návrate z trestnej ušiel domáci Takáč, ale nezakončil presne. Poprad šiel do vedenia v 6. minúte, keď sa parádne trafil Lukáš Hvila a tinástym gólom v sezóne sa dotiahol na čelo tabuľky strelcov. Poprad v presilovej hre zovrel Nitranov pred vlastnou bránkou, po biliardovej akcii už Bartečko dvakrát dvíhal ruky nad hlavu, ale druhý gól Popradu z toho nebol. Nitra ťažila z rýchlych protiútokov a chýb obrany Popradu, jednu takú potrestal v 16. minúte nitriansky elitný center Stümpel - 1:1. Rovnovážny stav netrval dlho, v druhej presilovke domácich sa presadil Paločko. V úniku mohol gólom do šatne navýšiť vedenie Sýkora, Lakosil bol pozorný. Tesne pred koncom tretiny od modrej vypálil Fabian a diváci už kričali gól. Situáciu musel posúdiť až videorozhodca, na prvú prestávku ale napokon s tesným vedením 2:1 odchádzali domáci.

Fotogaléria zo zápasu HK Poprad vs. HK Nitra

Nitra hneď v úvode druhého dejstva vyrovnala. Popradskej defenzíve nepomohol ani faul na Lukáša Nováka, puk sa po jeho zakončení odrazil až k voľnému Stümpelovi, ktorý do strieľal do prázdnej bránky - 2:2. Hostia boli pri chuti, o dve minúty už vyhrávali. Osamotenému Tománkovi nabil Novák a Kostúr bol bezmocný - 2:3. Domáci sa snažili vyrovnať. Podarilo sa to až v 35. minúte kapitánovi Popradu Krotákovi, ktorý gólom oslávil svoj 1100. štart v slovenskej extralige. Prvý útok Nitry bol pod Tatrami pri chuti, svoj štvrtý kanadský bod v zápase dosiahol Lukáš Novák. Po prihrávke Tománek spoza brány prestrelil Kostúra a Nitra opäť viedla. Poprad sa s pribúdajúcimi minútami dostával do tlaku. Príležitosti Gápu či Paločka ostali nevyužité. Minútu pred koncom zápasu hral Poprad presilovú hru, ale nepomohol mu ani oddychový čas domácej lavičky a ani záverečná hra bez brankára. Zo súboja druhého s tretím brala všetky body hosťujúca Nitra.

HK Poprad - HK Nitra 3:4 (2:1, 1:2, 0:1)

Góly: 9. Hvila (Kasík), 17. Paločko (Takáč, Kasík), 35. Kroták (Dinda) - 16. Stümpel (L. Novák, Nádašdi), 21. Stümpel (L. Novák) 24. Tománek (L. Novák), 47. Stümpel (L. Novák, Tománek). Rozhodovali: Jonák - Orolin, J. Tvrdoň, vylúčení: 2:5, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1778 divákov.

Hlasy po zápase:

Vladimír Turan, asistent trénera Popradu: "Podľa našich predstáv sme odohrali iba prvú tretinu. Zlom nastal z nášho pohľadu pri nepremenenom nájazde Sýkoru, viedli by sme o dva góly. Súper v druhej tretine otočil zápas, aj keď sme dokázali vyrovnať. Po našej hrubej chybe súper v tretej tretine vsietil víťazný gól a znova vyrovnať sme už nedokázali, aj keď šance na to sme mali."

Andrej Kmeč, asistent trénera Nitry: "V Poprade je menšie ihrisko a domáci na ňom hrajú agresívny, rýchly hokej. Dobre sme sa na to pripravili. Naša prvá päťka rozhodla o zápase. Sme radi, že sme vyhrali."

Dukla Trenčín - HC Košice 3:2 pp a sn

Trenčan Jakub Gašparovič (vľavo) v nepremenenej akcii pred brankárom Košíc Alexandrom Hylákom v zápase 19. kole hokejovej extraligy HK Dukla Trenčín - HC Košice, 31. októbra 2014 v Trenčíne. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Stretnutie začali aktívnejšie domáci hráči, ktorí už v 17. sekunde ohrozili Hyláka – Melichárek však napokon nastrelil len telo brankára. O dve minúty pohrozil Filo, tentoraz letel puk privysoko. Na druhej strane preveril Konrádovu pozornosť strelou spomedzi kruhov Bartánus, gólové skóre ale neotvoril. V polovici tretiny si obrovskú šancu vybojoval Mikula, ktorý v poslednej chvíli ponechal puk zadovkou Petrovickému, jeho delovka preletela popri konštrukcii bránky. Košičania si dokázali obsadiť útočné pásmo až v závere úvodnej dvadsaťminútovky, Konráda však neprekonali.

Fotogaléria zo zápasu Dukla Trenčín vs. HC Košice

V druhej časti si už hosťujúca obrana začala dávať väčší pozor a nepúšťala domácich k toľkým šanciam. Napriek tomu sa dokázal dopredu predrať Dudáš, puk ale skončil len na brankárovej hrudi. V 27. minúte si Košičania obsadili pásmo pred Konrádom, Chovan sa snažil prekonať brankára strelou popri žrdi, chýbal aj kúsok šťastia. V polovici stretnutia prišlo vôbec prvé vylúčenie, Košičania domácich poriadne rozhýbali, preverili Konrádove betóny, no podarilo sa i stratiť puk a tak umožnili Melichárkovi, aby sa sám vyrútil na Hyláka. Jeho strela však v bránke neskončila. "Oceliari" tlačili i pri rovnomernom počte hráčov na ľade, najskôr to skúšal strelou od modrej Cebák, následne z ľavej strany spred kruhu Suja. Nebezpečnú strelu pridal i Jenčík, domáci brankár bol však stopercentný. Presilovky sa dočkali i Trenčania a tí ju dokázali i využiť – v 34. minúte vystrelil od modrej Dudáš a prepálil všetko, čo mu stálo v ceste. Súperovi trvalo však len 61 sekúnd kým sa mu podarilo stav zásluhou Chovana vyrovnať. Košičania nenechali ale nič na náhodu a o ďalších 70 sekúnd viedli už 2:1, keď bol v úniku úspešný Lapšanský a pomedzi betóny prekonal Konráda.

Hneď v úvode poslednej tretiny pohrozil strelou popri žrdi Melichárek, Hylák sa však nenechal oklamať. Následne poslal puk spoza pravého kruhu Komínek, tento raz úradovala brankárova vyrážačka. Košičania hrali veľmi opatrnú hru, vyvarovali sa zbytočným chybám a vsádzali na protiútoky. V 48. minúte si ale neustrážili Kozáka, ktorého bomba skončila v pravom hornom rohu bránky. Ďalšieho gólu sa diváci v riadnom hracom čase nedočkali, svoj priestor tak dostalo predĺženie. Nerozhodlo sa ani v ňom, a tak víťaza určili samostatné nájazdy, keď ten rozhodujúci premenil blafákom do bekhendu Ondrej Mikula.

Dukla Trenčín - HC Košice 3:2 pp a sn (0:0, 1:2, 1:0 - 0:0, 1:0)

Góly: 34. Dudáš (Mikula), 48. Kozák (Nemec, Melichárek), roz. nájazd Mikula - 36. Chovan (Bicek, Stupka), 37. Lapšanský (Bartoš). Rozhodovali: M. Novák, Baluška - Kacej, Stanzel, vylúčení: 1:1, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 1727 divákov