Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

02. marca 2016

Zomrel maliar Mikuláš Klimčák, autor cyrilo-metodských témNa archívnej snímke akademický maliar Mikuláš KlimčákZdieľať
Na archívnej snímke akademický maliar Mikuláš Klimčák Foto: TASR/František Iván
Bratislava 2. marca (TASR) – V skorých ranných hodinách zomrel dnes v Bratislave vo veku 94 rokov akademický maliar Mikuláš Klimčák. TASR o tom informovala smútiaca rodina.


"Opustila nás výnimočná, ale aj nestorská osobnosť slovenského výtvarného života, ktorá sa svojou činorodosťou, presvedčením a vzácnosťou výtvarného diela zapísala so cťou do letopisov našich národných dejín,“ uviedol v súvislosti so smutnou správou predseda Klubu výtvarných umelcov a teoretikov Ladislav Skrak.

Mikuláš Klimčák sa narodil 16. novembra 1921 v Humennom. V roku 1943 začal svoje výtvarné vysokoškolské štúdiá na Oddelení kreslenia a maľovania (OKaM) SVŠT v Bratislave. Po roku 1945 pokračoval v štúdiách na oddelení monumentálneho maliarstva Vysokej školy umelecko-priemyslovej (VŠUMPRUM) v Prahe u prof. F. Tichého a J. Nováka, ktoré absolvoval v roku 1948. Po skončení štúdií pôsobil ako maliar vo voľnom povolaní – najskôr na východnom Slovensku, neskôr v Bratislave.

Systematicky sa venoval monumentálno-dekoratívnej maliarskej tvorbe, v ktorej hlbinne rozvinul odkaz a podnety národných dejín, najmä Slovákov a Slovanov, cyrilo-metodských tradícií, ako aj sakrálne podnety a ikonografiu východného obradu. Viaceré Klimčákove diela sa uplatnili ako súčasť výtvarného dotvorenia architektúry, resp. ako súčasť obradných siení a priestorov štátnej reprezentácie.

Klimčák získal za svoju tvorbu viacero významných ocenení. V roku 2007 pápež Benedikt XVI. vymenoval Mikuláša Klimčáka za rytiera Rádu sv. Silvestra. Ide o najvyššie vyznamenanie cirkvi udeľované laikom. V roku 2011 mu prezident SR Ivan Gašparovič udelil štátne vyznamenanie - Medailu prezidenta Slovenskej republiky za mimoriadne zásluhy o rozvoj slovenskej kultúry osobitne príťažlivým výtvarným prejavom. V tom istom roku získal Klimčák aj Zlatú medailu Matice slovenskej za celoživotnú pronárodnú činnosť a tvorbu.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
V remakeu Hriešneho tanca si zahrá aj Nicole Scherzinger
<< predchádzajúci článok
Zomrel Tony Warren, tvorca televízneho seriálu Coronation Street

Zomrel maliar Mikuláš Klimčák, autor cyrilo-metodských tém - diskusné fórum čitateľov