Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Počítače

07. marca 2016

Zomrel vynálezca moderného e-mailu Raymond TomlisonVo veku 74 rokov zomrel v sobotu vynálezca modernej elektronickej pošty Raymond Tomlison. Informovala o tom agentúra AP s ...Zdieľať
e mail Raymond Tomlison svoj prvý e-mail napísal a zaslal v roku 1971 v systéme ARPANET.

NEW YORK 7. marca  - Vo veku 74 rokov zomrel v sobotu vynálezca modernej elektronickej pošty Raymond Tomlison. Informovala o tom agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie spoločnosti Raytheon, pre ktorú Tomlison pracoval.


Tomlison svoj prvý e-mail napísal a zaslal v roku 1971

Elektronická pošta (e-mail) existovala v obmedzenej podobe ešte pred Tomlisonovým vynálezom, ale elektronické správy mohli zdieľať viacerí užívatelia len v rámci obmedzenej siete. Možnosť poslať správu na konkrétnu adresu konkrétnej osobe pred Tomlisonovým vynálezom nejestvovala.

Tomlison svoj prvý e-mail napísal a zaslal v roku 1971 v systéme ARPANET, ktorý bol vytvorený pre potreby americkej administratívy a vo všeobecnosti sa pokladá za predchodcu internetu, ku ktorého vývoju okrem iných novátorských počinov v oblasti programovania Tomlison tiež prispel.

Ako prvý použil zavináč

V čase Tomlisonovho vynálezu mal osobné počítače len obmedzený počet ľudí, preto sa e-mail stal obľúbeným prostriedkom komunikácie až oveľa neskôr.

Prvý e-mail bol odoslaný z počítača na vedľa stojaci počítač, pričom Tomlison v jednom rozhovore uviedol, že prvé správy neboli obsahovo nijako zaujímavé a preto zabudol, čo v nich bolo. Keď však zistil, že program, ktorý napísal, funguje, oznámil to svojim spolupracovníkom prostredníctvom vlastného vynálezu a zároveň im vysvetlil, ako ho používať.

Práve Tomlison ako prvý použil na spojenie používateľského mena s adresou znak @ (tzv. zavináč), ktorý sa neskôr stal kultúrnou ikonou. "Vôbec nešlo o zadanie, len sa zabával; len hľadal nejaké využitie pre ARPANET. Ľudia s ním veľmi radi spolupracovali. Bol veľmi trpezlivý a nikdy nešetril svojím časom... Bol to naozaj milý a dobrý človek," uviedla hovorkyňa spoločnosti Raytheon Joyce Kuzmanová.
 

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Pri potápaní zahynul známy americký fotograf Gary Braasch
<< predchádzajúci článok
Pri príležitosti výročia narodenia Bacha budú udeľovať Cenu Sebastian

Zomrel vynálezca moderného e-mailu Raymond Tomlison - diskusné fórum čitateľov