Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Kultúra

24. septembra 2016

Zrúcaninu hradu Liptov má zachrániť nové občianske združenie



Na ilustračnej snímke ruina hradu.



Zdieľať
Na ilustračnej snímke ruina hradu. Foto: TASR/Roman Hanc
Liptovská Sielnica 24. septembra (TASR) - Na Liptove ožívajú snahy o záchranu najvyššieho položeného hradu na Slovensku Liptovského starého hradu. Za týmto účelom sformovala skupina nadšencov z Liptovskej Sielnice a Kalamien občianske združenie (OZ) Castrum Liptov.


"O hrad Liptov sa ako dobrovoľníci staráme už približne štyri roky. Každý rok tam niekoľkokrát kosíme, v minulosti sa nám podarilo získať aj sponzorské príspevky na vybudovanie drevených premostení, lavičiek a podobne," vysvetlil pre TASR predseda OZ Juraj Lovich. Hrad je však podľa neho v ruinálnom stave a postupne sa rozpadá. Potrebná by bola komplexná obnova.

Založenie združenia prináša jeho predstaviteľom možnosť uchádzať sa o rôzne dotácie a granty z ministerstva kultúry či fondov Európskej únie. "Doteraz sa nám to nedalo, pretože sme nemali právnu subjektivitu. V súčasnosti sa už môžeme snažiť získať nejaké väčšie finančné prostriedky, aby sme hrad zachovali pre ďalšie generácie," doplnil podpredseda združenia Ján Machovič.

Už v budúcom týždni sa na žiadosť Castrum Liptov uskutoční na hrade stretnutie s odborníkmi a archeológmi, ktorí by mali zhodnotiť jeho reálny stav. "Potrebujeme zistiť, aké opravy môžeme na hrade vykonať. Je tu napríklad vyhňa, ktorú by sme veľmi radi obnovili," uviedol Lovich.

Liptovský starý hrad postavili v Chočských vrchoch v 13. storočí. Pre verejnosť sú prístupné zvyšky odkrytej architektúry po stavebno-konzervátorskych úpravách na základe archeologického výskumu. K ruinám hradu sa turisti dostanú po značkovanom chodníku z obce Kalameny.

Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
VIDEO: Vodný hrad Sobôtka pripomína skládku, jeho obnova bude obtiažna
<< predchádzajúci článok
Na hrade Čabraď pracovalo v sezóne 60 dobrovoľníkov a 30 skautov