Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

12. júla 2007

Zvýšenie odvodov podľa SDKÚ-DS ohrozuje strednú vrstvu



Návrh rezortu práce a sociálnych vecí na zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie, ktorý obsahuje predložená novela zákona o sociálnom poistení, ...



Zdieľať

BRATISLAVA 12. júla (WEBNOVINY) - Návrh rezortu práce a sociálnych vecí na zrušenie maximálneho vymeriavacieho základu na platenie poistného na sociálne poistenie, ktorý obsahuje predložená novela zákona o sociálnom poistení, podľa SDKÚ-DS ohrozuje strednú vrstvu na Slovensku. Ako na tlačovej besede upozornila podpredsedníčka SDKÚ-DS Iveta Radičová, vláda tak za bohatých považuje všetkých, ktorých hrubá mzda bude v januári 2008 viac ako 28 140 Sk. Ide o súčasnú hranicu maximálneho vymeriavacieho základu pre platenie poistného na nemocenské poistenie. Ľudia, ktorí zaplatia vyššie odvody, však podľa Radičovej nedostanú ani o korunu vyššie nemocenské dávky, či dávky v nezamestnanosti. "Ministerstvo týmto návrhom mení odvodový systém na daň, čo znamená zrušenie rovnej dane a zvyšovanie daní," zdôraznila.

Návrh na zrušenie najvyššieho možného vymeriavacieho základu na platenie poistného by podľa Radičovej postihol 60 skupín profesií, čo predstavuje viac ako 16 % všetkých zamestnancov. "Na tomto zvýšení odvodov by podľa našich prepočtov ministerstvo vybralo od ľudí 8 miliárd korún, z toho 5,3 miliardy na odvodoch na nemocenské poistenie a 2,7 miliardy na ostatných odvodoch," uviedla exministerka práce a sociálnych vecí. Zároveň by však podľa Radičovej nastal výpadok na daniach v sume 1,5 miliardy korún, keďže odvody znižujú základ dane.

Predseda SDKÚ-DS Mikuláš Dzurinda kritizoval ministerstvo práce a sociálnych vecí za to, že chce umožniť sporiteľom vystúpiť z druhého piliera s tým, že si budú môcť nechať vyplatiť svoje dôchodkové úspory. "Považujem to za diabolský plán, ktorý láka ľudí na to, že si budú môcť vybrať našetrené peniaze, avšak budú hodení naspäť do prvého piliera," povedal. Cieľom navrhovanej novely zákona o sociálnom poistení je podľa Dzurindu "len vyžmýkať z ľudí dodatočné peniaze, aby Fico mohol rozdávať milodary a kupovať si popularitu".

Podľa navrhovanej novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorá sa nachádza v pripomienkovom konaní, by mohli takmer všetci účastníci druhého dôchodkového piliera z tohto systému v prvej polovici budúceho roka vystúpiť. Takúto možnosť by totiž mali dostať len tí sporitelia, ktorí sa stali, alebo ešte len stanú klientmi dôchodkových spoločností do konca tohto roka. Všetci sporitelia, ktorí do druhého piliera vstúpia povinne od začiatku januára budúceho roka, možnosť vystúpiť zo sporivého piliera podľa navrhovanej novely nedostanú. Ak by návrh v predstavenej podobe schválila vláda i parlament, dôchodkové správcovské spoločnosti budú svojim odchádzajúcim klientom zasielať úspory z ich osobných dôchodkových účtov buď do Sociálnej poisťovne, alebo im ich vyplatia.

Od budúceho roka chce rezort sociálnych vecí zlepšiť bilanciu Sociálnej poisťovne najmä z peňazí vyšších príjmových skupín obyvateľstva. Pre výpočet ich povinných odvodov už nebudú platiť žiadne obmedzenia. Návrh novely totiž odstraňuje existujúce hranice maximálnych vymeriavacích základov pre výpočet poistného do väčšiny fondov, spravovaných Sociálnou poisťovňou. Dopad návrhu v praxi tak pocítia všetci, ktorých hrubý mesačný príjem presahuje 1,5-násobok priemernej mzdy, teda maximálny vymeriavací základ pre platenie poistného na nemocenské poistenie.

SITA


   Tlač    Pošli



nasledujúci článok >>
Francúzska socialistická strana sa ocitla v kríze
<< predchádzajúci článok
Druhý polrok 2006 bol v reformách najhorší za šesť rokov