Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika    Zdravie

25. novembra 2006

Larvy múch liečia ťažké poranenia končatín aj u násLarvy múch, ktoré sa v zahraničí bežne používajú pri liečbe ťažkých hnisajúcich rán končatín, ak konvenčná liečba zlyháva, nie sú cudzie ani lekárom na Slovensku. V súčasnosti takto ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. novembra (WEBNOVINY) - Larvy múch, ktoré sa v zahraničí bežne používajú pri liečbe ťažkých hnisajúcich rán končatín, ak konvenčná liečba zlyháva, nie sú cudzie ani lekárom na Slovensku. V súčasnosti takto svojich pacientov lieči bratislavská Prvá chirurgická klinika Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a Nemocnica s poliklinikou vo Svidníku. Slovenská akadémia vied (SAV), ktorá produkuje takéto larvy v inkubátore v Malackách, už rokuje aj s Fakultnou nemocnicou s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici.

Podľa Milana Kozánka, vedúceho Oddelenia entomológie na Ústave zoológie SAV (ÚZ SAV) sú referencie zatiaľ priaznivé a to aj napriek tomu, že lekári túto liečbu stále berú skôr ako poslednú možnosť pred amputáciou. "Mali sme niekoľko pacientov. Boli to však ľudia prijatí na amputáciu. Keby sa to dalo riešiť skôr, tak tie výsledky sú ešte lepšie. Aj napriek tomu sa nám podarilo zachrániť viacerých ľudí, u ktorých už konvenčná liečba nefungovala," uviedol pre agentúru SITA Kozánek.

Larvy múch, ktoré priložia na ranu rozpustia nekrotické tkanivo a takýto "kokteil" následne nasajú späť. "V ich tráviacich šťavách je veľa látok, ktoré sú biologicky aktívne a dokážu rozpustiť nekrotické tkanivo. Majú veľmi silne antimikrobiálne účinky, čo znamená, že ranu zbavia všetkých baktérii. Obsahujú tiež látky, ktoré silno podporujú rast nového tkaniva. Hojaci proces môže prebiehať veľmi rýchlo," vysvetlil Kozánek.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Vzdali hold ukrajinským obetiam hladomoru
<< predchádzajúci článok
Kocúr Ziggy prežil 17-dňovú púť z Izraela

Larvy múch liečia ťažké poranenia končatín aj u nás - diskusné fórum čitateľov

Larvy liečia..30.9. 13:08:14
prosim co stoji liecba s larvami6.5. 11:46:30
prosim o pomoc15.6. 10:14:11
pomoc3.6. 15:23:28
pomoc s liečbou larvami18.9. 12:31:05