Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Z domova

13. apríla 2006

Zastavenie stíhania neznamená, že fiktívni darcovia neboliZastavenie trestného stíhania v podozrení o fiktívnych darcoch SDKÚ neznamená, že sa nestal trestný čin. Tvrdí to Aliancia Fair-play, dohliadajúca na transparentnosť verejného života. "Mrzí nás, ...Zdieľať

BRATISLAVA 13. apríla (WN/SITA) - Zastavenie trestného stíhania v podozrení o fiktívnych darcoch SDKÚ neznamená, že sa nestal trestný čin. Tvrdí to Aliancia Fair-play, dohliadajúca na transparentnosť verejného života. "Mrzí nás, že prvé historické vyšetrovanie financovania politických strán stroskotalo na nedostatku dôkazov. Z tlačovej správy pre nás vyplýva, že dôvodom zastavenia trestného stíhania bol nedostatok dôkazov, ktoré by umožnili spáchanie trestného činu preukázať. Zastavenie stíhania však ešte neznamená, že trestný čin spáchaný skutočne nebol alebo že darcovia, ktorí tvrdia, že peniaze SDKÚ nedarovali, klamú," uvádza sa v stanovisku Aliancie k dnešnému oznámeniu prokuratúry o ukončení stíhania. Keďže polícia kauzu vyšetrovala vyše dva roky, museli podľa názoru Aliancie existovať závažné podozrenia zo spáchania trestného činu.

Preto, že ide o závažný prípad preverovania postupov politickej moci, Aliancia ako zástupca občanov by od polície očakávala viac informácií ako len stručnú tlačovú správu. "Pre obmedzené možnosti verejnosti kontrolovať postupy polície nám chýba podrobnejšie vysvetlenie vyšetrovania a dôvodov, ktoré k zastaveniu stíhania viedli." Tzv. fiktívni darcovia SDKÚ boli prvým prípadom týkajúcim sa hospodárenia politických strán, ktoré vyšetrovala polícia. Aj napriek tomu, že z hľadiska finančného objemu išlo o menší prípad, kauza bola podľa názoru Aliancie Fair-play významným "lakmusovým papierikom" nezávislosti a dôslednosti polície.

Doteraz podľa Aliancie Fair-play neboli objasnené dôležité otázky, napríklad či skúmal vyšetrovateľ celé zoznamy darcov SDKÚ alebo len mená, tzv. fiktívnych darcov, ktoré zverejnili médiá, či preveroval príjmy darcov a ich majetkové pomery, pravosť údajov uvedených na príjmových dokladoch SDKÚ, ktoré neuvádzajú podpisy darcov a pravosť podpisov zodpovedných osôb v strane. Občianske združenie by tiež zaujímalo, či polícia zisťovala, či vôbec darcovia mohli dary v deklarovaný deň poskytnúť, ako je možné, že mali významné finančné sumy k dispozícii v hotovosti a či konfrontovala darcov so zodpovednými osobami v SDKÚ.

FOTO : SITA


   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Slovenské zdravotníctvo je choré, diagnóza znie: M. Dzurinda
<< predchádzajúci článok
Rada Európy schválila sankcie proti Minsku, Rusi sú proti

Zastavenie stíhania neznamená, že fiktívni darcovia neboli - diskusné fórum čitateľov