Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekológia

25. septembra 2007

Zoskupenie VLK zažalovalo MŽP pre odstrel medveďovLesoochranárske zoskupenie VLK zažalovalo na Krajskom súde v Bratislave Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Ako agentúru SITA informoval náčelník zoskupenia Juraj Lukáč, na rezort podali ...Zdieľať

BRATISLAVA 25. septembra (WEBNOVINY) - Lesoochranárske zoskupenie VLK zažalovalo na Krajskom súde v Bratislave Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR. Ako agentúru SITA informoval náčelník zoskupenia Juraj Lukáč, na rezort podali 43 žalôb pre povolenie odstrelov medveďov, ktoré nerobili žiadne škody a neohrozovali zdravie ľudí. VLK zároveň žiada súd o odklad vykonateľnosti rozhodnutí rezortu až do právoplatného skončenia konaní. Zoskupenie si myslí, že MŽP vydáva rozhodnutia o povolení výnimky na usmrtenie chráneného medveďa v rozpore so zákonom o ochrane prírody a krajiny a medzinárodnými dohovormi. "Pri udelení výnimky nie sú splnené všetky podmienky definované zákonom," uviedol Lukáč.

Lukáč tvrdí, že odstrel, tzv. regulačný lov, nerieši problémy s medveďmi, ale ich vo veľkej časti prípadov vytvára. "Regulačným odstrelom 400 medveďov sa ohrozí populácia medveďa a zhorší stabilita ekosystémov, pričom škodiace medvede budú naďalej ohrozovať ľudí a ich majetok," podotkol Lukáč. Podľa neho VLK nenamieta voči ochrannému odstrelu na rozdiel od regulačného odstrelu, pretože sa robí na mieste vzniku závažnej škody a v čo najkratšom čase po jej vzniku. "V takomto prípade je pravdepodobné, že odstrel postihne skutočne škodiaceho jedinca," domnieva sa Lukáč.

VLK považuje za účinnejšie opatrenia, ktorými sa dá predchádzať škodám, napríklad využitie správne cvičených strážnych psov na ochranu dobytka, ochrana dobytka elektrickými oploteniami, mechanická a elektrická ochrana včelínov, vytváranie prísne chránených zón s regulovaným poľovníctvom a lesným hospodárstvom, zabezpečenie odpadkov tam, kde sa pohybujú medvede či odplašovanie medveďov gumovými projektilmi. Podľa Lukáča rezorty životného prostredia a pôdohospodárstva tieto alternatívne riešenia nepodporujú. "Každoročne sa opakujúce škody tak vyhovujú poľovníkom, pretože ich oprávňujú podať žiadosť o odstrel medveďov," uzavrel Lukáč.

SITA© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

   

Súvisiace články:


 VLK sa chce mediálne zviditeľniť, ich žaloby sú nekonštruktívn (25. 9. 2007)nasledujúci článok >>
Podľa Mozolu vláda zneisťuje súkromné poisťovne
<< predchádzajúci článok
Andrášik, odsúdený v kauze Cervanová, zostáva za mrežami

Zoskupenie VLK zažalovalo MŽP pre odstrel medveďov - diskusné fórum čitateľov

Niečo o Kormoránoch a ich ochrancoch19.10. 8:55:39