24hod.sk    Zo zahraničia

14. novembra 2011

Američania chcú zo Sýrie urobiť druhú Líbyu, tvrdí ChávezVenezuelský prezident Hugo Chávez obvinil Spojené štáty a ich európskych spojencov zo snahy vystupňovať krízu v Sýrii, aby pripravili pôdu na zvrhnutie tamojšieho prezidenta Baššára al-Asada podobne ...Zdieľať
syria CARACAS 14. novembra (WEBNOVINY) - Venezuelský prezident Hugo Chávez obvinil Spojené štáty a ich európskych spojencov zo snahy vystupňovať krízu v Sýrii, aby pripravili pôdu na zvrhnutie tamojšieho prezidenta Baššára al-Asada podobne ako v prípade líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího.


Vyjadril sa tak v nedeľu počas prvého verejného vystúpenia od júnovej operácie, keď mu odstránili zhubný nádor. Päťdesiatsedemročný ľavicový líder sa zastal režimu pod vedením al-Asada, ktorého rovnako ako aj Kaddáfího v minulosti označil za svojho "brata".

"Spojené štáty a ich európski spojenci zintenzívňujú svoju ofenzívu proti Sýrii, infiltrujú teroristov aby plodili násilie, krviprelievanie a smrť práve tak, ako to robili začiatkom roka v Líbyi," vyhlásil Chávez pred davom obdivovateľov v centre Caracasu. "Pomocou bômb sa im podarilo nielen zvrhnúť líbyjskú vládu, ale aj zničiť túto krajinu a zavraždiť plukovníka Muammara Kaddárího... a teraz sa zamerali na Sýriu."

Chávez počas svojho asi hodinu trvajúceho vystúpenia taktiež odsúdil sobotňajšie rozhodnutie Ligy arabských štátov v podobe pozastavenia členstva Sýrie v panarabskej organizácii z dôvodu nedodržania predošlej dohody, ktorej cieľom bolo zastaviť násilie v blízkovýchodnej krajine.

Al-Assadov režim sa už od marca snaží potlačiť ľudové povstanie, ktoré si podľa odhadu OSN doteraz vyžiadalo vyše 3500 ľudských životov. V októbri prišla spriaznenému prezidentovi vyjadriť podporu delegácia z ľavicovo orientovaných latinskoamerických krajín na čele s ministrami zahraničných vecí Venezuely a Kuby.

Chávez kritizuje zasahovanie Západu do diania na Blízkom východe už najmenej od roku 2000, keď sa v Bagdade stretol s vtedajším irackým náprotivkom Saddámom Husajnom.

© SITA Slovenská tlačová agentúra, prevádzkovateľ spravodajského portálu webnoviny.sk. Všetky práva vyhradené.

   Tlač    Pošli

Prečítajte si tiež


https://www.24hod.sk/americania-chcu-zo-syrie-urobit-druhu-libyu-tvrdi-chavez-cl178624.html