01. mája 2008

Artmedia Petržalka víťazom Slovenského pohára

Futbalisti Artmedie Petržalka sa stali po druhý raz v histórii držiteľmi Slovenského pohára. Zverenci trénera Vladimíra Weissa zvíťazili vo štvrtkovom finálovom stretnutí 39. ročníka tejto súťaže ...

ŽILINA 1. mája (WEBNOVINY) - Futbalisti Artmedie Petržalka sa stali po druhý raz v histórii držiteľmi Slovenského pohára. Zverenci trénera Vladimíra Weissa zvíťazili vo štvrtkovom finálovom stretnutí 39. ročníka tejto súťaže na žilinskom štadióne pod Dubňom nad Spartakom Trnava 1:0 (0:0). O jediný presný zásah celého duelu sa hlavou postaral v prvej minúte nadstaveného času striedajúci český legionár Zbyněk Pospěch, ktorý zužitkoval priamy kop Jána Kozáka. Mužstvo spoza bratislavského Starého mosta, ktoré doteraz jediný raz dvíhalo nad hlavu Slovenský pohár v roku 2004 po finálovom triumfe 2:0 nad Ličartovcami, zinkasovalo za tohtoročné celkové víťazstvo v SP finančnú prémiu 600-tisíc Sk, zdolaný finalista si polepšil o 300 000 korún. FC Artmedia Petržalka - FC Spartak Trnava 1:0 (0:0) - víťazom Slovenského pohára 2007/08 sa stala Artmedia Petržalka Gól: 90.+ Zb. Pospěch, ŽK: 23. Czinege, 82. Cleber Nascimento, 86. Dosoudil, 90. Čišovský - 9. Kopúnek, 61. Martin Hruška, 65. Barčík, rozhodovali: Micheľ - Slyško, Balko, 5000 divákov Pred úvodným výkopom finálového stretnutia vyjadrili obaja aktéri svojimi tričkami a Slovenský futbalový zväz (SFZ) vyhlásením podporu v boji proti rasizmu. Od prvých minút mali na trávniku prevahu Trnavčania, ich snaha však končila pred šestnástkou oficiálne v zápise domácej Artmedie. V 11. min vystrelil tesne nad bránku Petržalčanov stopér Doležaj, o minútu neskôr ho napodobnil, aj keď nepresnejšie, Hruška. Na druhej strane sa po prihrávke Kozáka a následnom zlom vybehnutí Rybánskeho dostal v 17. min do dobrej príležitosti Piroška, keď obišiel trnavského gólmana, no z uhla namieril len do bočnej siete. V 27. min sa kapitánovi mužstva z pravého brehu Dunaja Kozákovi podarilo hlavou prekonať Rybánskeho, ale Micheľov asistent Balko odmával postavenie mimo hry. Po uplynutí pol hodiny hry zabojoval Pončák, nacentroval na voľného Kožucha, no ten akrobaticky z 11 metrov zakončil na opačnú stranu, ako pôvodne plánoval. V 41. min vyslal prvú strelu Artmedie medzi trnavské tri žrde Czinege. Pri svojom pokuse bol navyše faulovaný a z následného priameho kopu poslal Halenár gólmanovi "hostí" len symbolický pozdrav. Pred odchodom do kabín ešte na opačnom konci po akcii Bernátha s Barčíkom strieľal trestuhodne nad Ďuriš. Hneď po zmene strán sa takmer v rovnakej situácii ako v prvom dejstve ocitol Piroška, opäť dokázal obísť aj Rybánskeho, no zakončil slabo a loptu napokon upratal do bezpečia Doležaj. Gólman Petržalky Kamenár sa musel mať pre zmenu na pozore pri pokuse Ďuriša a strieľanom centri Barčíka. V 63. min si dobrú streleckú pozíciu vypracoval Bernáth, netrafil však bránku. Na druhej strane o šesť minút neskôr vrátil striedajúci Brazílčan Cleber prihrávku Kozákovi, no ten zakončoval slabo. Dvadsať minút pred koncom zápasu sa v negatívnom svetle predviedli trnavskí fanúšikovia. Tí počas celého duelu hádzali na trávnik delobuchy, no vtedy jeden z nich dopadol len tesne vedľa Buráka a hlavný arbiter Micheľ dokonca na niekoľko minút stiahol mužstvá z ihriska. V ďalšom priebehu si žiadne z mužstiev nedokázalo vypracovať vyloženú gólovú príležitosť, až prišla prvá minúta nadstaveného času - Kozák našiel z priameho kopu hlavu striedajúceho Pospěcha, a ten rozhodol o najtesnejšom víťazstve Artmedie 1:0. SITA