01. augusta 2013

AS Trenčín si skomplikoval šance na postup do základnej časti EL UEFA

ráči FC Astra sa tešia po góle v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA 2013/2014 AS Trenčín - Astra Giurgiu, 1. augusta 2013 v Dubnici nad Váhom. Foto: TASR/Radovan Stoklasa
Dubnica nad Váhom 1. augusta (TASR) - Futbalisti AS Trenčín prehrali v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA 2013/2014 v Dubnici nad Váhom s rumunským tímom Astra Giurgiu hladko 1:3 (0:1). Zverenci trénera Ľubomíra Nosického inkasovali gól už v 8. minúte od kapitána hostí Constantina Budescua, krátko po prestávke pridali zlepené zásahy Fwayo Tembo (49.) a Kehinde Fatai (51.). Aspoň čestný úspech AS zaznamenal v 82. minúte Jakub Holúbek.

Odveta je na programe budúci štvrtok 8. augusta v Bukurešti na novom modernom národnom štadióne s kapacitou vyše 55-tisíc miest, kde hráva svoje domáce zápasy aj rumunská reprezentácia. Víťaz si vybojuje postup do play off, z ktorého najbližšia stanica už je v prípade úspechu základná skupina európskeho pohára číslo dva.

1. zápas 3. predkola Európskej ligy UEFA 2013/2014:

AS Trenčín - Astra Giurgiu 1:3 (0:1)

Góly: 82. Holúbek - 8. Budescu, 49. Tembo, 51. Fatai. Rozhodoval: Dingert (Nem.), ŽK: Baez, Bariš, Ramón - Cristescu, Matel, ČK: 90.+4 Bariš (po druhej ŽK), 4271 divákov.

zostavy a striedania:

AS Trenčín: Volešák - Čögley, Ramón, Kleščík, Mazáň - Baez (60. Bariš) - Mondek (79. Frimmel), William, Štefánik, Holúbek - Adi (81. Malec)

Astra Giurgiu: Lung - Matel, Gaman, Ben Youssef, Junior Morais - Seto, Cristescu (87. Barboianu) - Tembo, Budescu, William Amorim (63. Enache) - Fatai (78. Ivanovski)

Brankár hostí Silviu Lung (vľavo) likviduje nepremenenú akciu Trenčana Samuela Štefánika (druhý sprava) v prvom zápase 3. predkola Európskej ligy UEFA 2013/2014 AS Trenčín - Astra Giurgiu, 1. augusta 2013 v Dubnici nad Váhom. Foto: TASR/Radovan Stoklasa

Priebeh zápasu

Trenčín si horší vstup do zápasu nemohol predstaviť a už v 8. minúte prehrával. Brankár Volešák vybehol za šestnástku, ale nerozumel si pri odkope s Ramónom a kapitán hostí Budescu darovanú loptu bez problémov poslal do opustenej brány - 0:1. Nosického zverenci sa mohli bleskovo pozviechať po tom, ako Mondek ukážkovo krížom ihriska nacentroval na Mazáňa, no tomu lopta mu v gólovej pozícii dobre nesadla. O tri minúty vyskúšal šťastie po rohu Štefánika z akrobatickej pozície Ramón, ale jeho volej sa poriadne vychýlil od cieľa. Aktivitou na hrote hýril Adi, ktorý sa v 33. minúte pekne zbavil brániaceho hráča, ale s jeho tvrdou strelou si Lung poradil. Rumuni hrali to, čo potrebovali, rýchly gól im dal tromfy do rúk a medzinárodnú neskúsenosť súpera takmer potrestali druhýkrát. Po brejkovej situácii napriahol spoza 16-tky Budescu, tentoraz však Volešák svoj tím podržal.

V 49. minúte po sérii chýb v trenčianskej obrane dôrazný Tembo zblízka doklepol do siete loptu po Fataiovej strele vyrazenej Volešákom - 0:2. O dve minúty bolo už hrozivých 0:3, keď sa v ofsajdovej pasci zabudla komplet celá obranná línia Trenčína, Fatai ľahko zbehol po ľavom krídle a vonkajším priehlavkom poslal loptu k žrdi. Sympaticky vyznela snaha Trenčanov, že zápas ani za výrazne nepriaznivého stavu nezabalili a v 59. minúte Štefánik svoju strelu z 20 m dokonca "obtrel" o hornú žrď. Aspoň korekcie výsledku sa dočkali domáci v 82. minúte, keď Holúbek zoči-voči Lungovi zmiernil prehru svojho tímu. Rumunský favorit v Dubnici dosiahol luxusný nadplán v podobe víťazstva o dva góly, vyškolil Trenčín z efektivity a z odvety urobil pravdepodobne už len formalitu.