14. apríla 2010

BASKETBAL: Spišská Nová Ves a Nitra do semifinále

Clifford Crowford z BK SPU Nitra (vpravo) bránený Vladimírom Hovaňákom z ŠKP Banská Bystrica (v strede) v 5. zápase štvrťfinále play off v mužskom basketbale medzi BK SPU Nitra - ŠKP Banská Bystrica Foto: SITA/Martin Havran ...

bez nazvu Clifford Crowford z BK SPU Nitra (vpravo) bránený Vladimírom Hovaňákom z ŠKP Banská Bystrica (v strede) v 5. zápase štvrťfinále play off v mužskom basketbale medzi BK SPU Nitra - ŠKP Banská Bystrica

Foto: SITA/Martin Havran SPIŠSKÁ NOVÁ VES / NITRA 14. apríla (WEBNOVINY) - Kvarteto semifinalistov najvyššej basketbalovej súťaže mužov doplnili v stredu BK SPU Nitra a BK 04 AC LB Spišská Nová Ves. Oba tieto tímy využili v rozhodujúcich piatych zápasoch svojich sérií výhodu domácej palubovky a svojich súperov zdolali v celkovom sumáre 3:2. Zatiaľ čo obhajca titulu z Nitry zvíťazil nad Banskou Bystrickou pomerne hladko 75:54, na Spiši muselo o postupujúcom rozhodnúť až dramatické predĺženie. Domáci napokon zdolali Prievidzu 83:82, keď v riadnom hracom čase sa zápas skončil 77:77. V semifinále sa stretnú dvojice AB Cosmetics Pezinok - BK 04 AC LB Spišská Nová Ves a BK SPU Nitra - MBK Handlová. Prvé zápasy sérií na tri víťazstvá budú na programe v sobotu 17. apríla v Pezinku a Nitre.

Basketbal - extraliga mužov - štvrťfinále play-off - piate zápasy (hralo sa na 3 víťazstvá) - súhrn:

BK SPU Nitra - ŠKP Banská Bystrica 75:54 (16:18, 17:9, 24:16, 18:11) - konečný výsledok série: 3:2, Nitra postúpila do semifinále
Najviac bodov: Crawford 22, Votroubek 19, Lehman 15 - Niparavičius 18, Hovaňák 9, Rendla, Immink a Znanec po 6
TH: 16/12 - 10/7, fauly: 17 - 16, trojky: 9 - 1, rozhodovali: Ženiš, Hančík a Kúkelčík, 600 divákov

Úvodná päťminútovka zápasu patrila domácim, ktorí si vypracovali 6-bodový náskok (12:6), no hostia do konca I. štvrtiny otočili stav vo svoj prospech (18:16). V úvode druhej časti Banskobystričania náskok ešte zvýšili na
9 bodov, no od 15. min začali domáci otáčať vývoj a postupne si vytvorili pohodlný náskok. Titul obhajujúci Nitrania napokon pred vlastnými tribúnami doviedli zápas do úspešného konca (75:54) a vybojovali si postup do semifinále.

BK 04 AC LB Spišská Nová Ves - BC Prievidza 83:82 po predĺž. (26:20, 16:15, 20:21, 15:21 - 6:5) - konečný výsledok série: 3:2, Spišská Nová Ves postúpila do semifinále
Najviac bodov: Baťka 20, Mróz a Demečko po 14 - Thomas 28, Fears 21, Szalay 14
TH: 14/11 - 14/10, fauly: 19 - 18, trojky: 4 - 12, rozhodovali: Sudek, Zubák, Matejčík, 1100 divákov

Pred skvelou diváckou kulisou predviedli Spišiaci v rozhodujúcom štvrfinálovom súboji v prvom polčase pestrejší a dynamickejší basketbal. "Baníci" však mali na oblúku americké duo Thomas - Fears a vďaka ich úspešnej trojkovej streľbe bol náskok domácich po I. polčase len 7-bodový (42:35). V tretej štvrtine výborný basketbal pokračoval. Spišiaci si neustále udržiavali 5 až 10-bodový odstup a do štvrtej desaťminútovky sa išlo za stavu 62:56. Dve a pol minúty pred koncom Hornonitrania po Ridzoňovej trojke vyrovnali a v poslednej minúte po Szalayovom koši prvýkrát viedli (77:75). Kapitán BK 04 AC LB Demečko však stihol ešte vyrovnať a o poslednom semifinalistovi muselo rozhodnúť až predĺženie. V ňom mali viac šťastia domáci a po nervydrásajúcej dráme postúpili do bojov o medaily.

Hlasy:
Jerzy Chudeusz (tréner Sp. Novej Vsi): "Toto je veľké víťazstvo pre týchto chlapcov. Celú základnú časť dreli a výsledkom bolo štvrté miesto a tým pádom aj výhoda domáceho prostredia, čo sa v konečnom dôsledku ukázalo ako rozhodujúce. V celej sérii sa nám podarilo čiastočne eliminovať Fearsa. Vynikol však iný Američan Thomas, no šťastie pre nás bolo, že sa Prievidžanom nechytali bodovo ďalší hráči. Vyzdvihovať nikoho zo svojho tímu nebudem, je to výhra celého kolektívu. Ideme hrať o medaily, čo je úžasné. Pezinok je veľký tím, no teraz je už možné všetko."
Ivan Rudež (tréner Prievidze): "Nie každá dráma má šťastný koniec. Aspoň nie pre nás, určite však pre domácich áno. Blahoželám o bod lepším Spišakom k postupu do semifinále. My sme zápas mohli vyhrať, no Fearsova trojka tesne pred koncom vyskočila z koša...A v predĺžení to bolo o šťastí."