![]() |
22. augusta 2026
22.8.2026 (SITA.sk) - Nemecký minister zahraničných vecí oznámil novú pomoc vo výške 60 miliónov eur a varoval, že Vladimir Putin ďalej stupňuje útoky na ukrajinských civilistov.Nemecký minister zahraničných vecí Johann Wadephul v sobotu počas návštevy Kyjeva ostro kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina za zintenzívnenie vojny proti Ukrajine a prisľúbil ďalšiu pomoc vo výške 60 miliónov eur.
Jeho návšteva nasledovala deň po útoku ruských dronov na nákupné centrum v Kryvom Rihu, pri ktorom zahynulo najmenej 16 ľudí.
„Putin ešte zvýšil intenzitu svojej vojny. Úmyselne terorizuje civilistov a útočí raketami a rojmi dronov na civilnú infraštruktúru,“ vyhlásil Wadephul po rokovaní s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Andrijom Sybihom.
Nemecko poskytne ďalších 50 miliónov eur na humanitárnu pomoc prostredníctvom agentúr Organizácie Spojených národov (OSN) a mimovládnych organizácií pôsobiacich v oblastiach blízko frontovej línie.
Ďalších desať miliónov eur vloží do fondu NATO na posilnenie ukrajinskej energetickej siete a systémov ochrany pred dronmi.
Wadephul zároveň uviedol, že chce budúci týždeň rokovať s americkým ministrom zahraničných vecí Marcom Rubiom aj o dodávkach munície pre systémy Patriot. Tej má Ukrajina nedostatok po presmerovaní amerických zásob v súvislosti s vojnou s Iránom.
Sybiha upozornil, že mierové snahy sú „v súčasnosti pozastavené“. „Bez USA je v tejto situácii nereálne dosiahnuť pokrok alebo spravodlivý mier,“ dodal.
| ©2005-2026 Denník 24hodin | Webdesign by WEBkomplex.sk |