29. novembra 2017

Biatlonistka P. Fialková vo vytrvalostných pretekoch SP piata

Na snímke slovenská biatlonistka Paulína Fialková.

Na snímke slovenská biatlonistka Paulína Fialková. Foto: TASR/AP
Östersund 29. novembra (TASR) - Slovenská biatlonistka Paulína Fialková obsadila vo vytrvalostných pretekoch úvodného kola Svetového pohára vo švédskom Östersunde 5. miesto a na 15 km trati si vyrovnala kariérne maximum. Zvíťazila Bieloruska Nadežda Skardinová pred Nórkou Synnoeve Solemdalovou (+2,9)) a Ukrajinkou Julijou Džimovou (+12,0), piata Paulína Fialková zaostala za Skardinovou o 32,2 sekundy.

Tuhý mráz s mínus 11 stupňami bol citeľný najmä v rýchlych zjazdoch. Našťastie na strelnici osvetlenou umelými reflektormi nefúkalo, sneh na trati bol kompaktný a rovnaké podmienky mali aj biatlonistky s vyššími štartovnými číslami. Vytrvalostné preteky sa v sezóne pobežia zriedkavo, okrem ZOH len dvakrát v SP, v Östersunde a v nemeckom Ruhpoldingu v rámci 5. kola SP.

Medzi 102 štartujúcimi chýbali z elity okrem Nemky Dahlmeierovej a Češky Koukalovej aj Anastasia Kuzminová, ktorá si zvolila po záťaži v nedeľných miešaných štafetách dôkladnejší oddych. Ako prvá z trojice Sloveniek vybehla na trať Ivona Fialková (strelecká bilancia 0-1-0-3), upozornila na seba rýchlym behom i poprednými priebežnými priečkami, aj keď netrafila štvrtý terč v úvodnej stojke. Trpkosť prežila pri troch nevybielených terčoch na záverečnej stojke, ktorými sa pripravila o popredné umiestenie i o body do SP. Paulína Fialková (0-0-0-1) bola od svojej sestry rýchlejšia a v priebežnom poradí po druhej streľbe viedla. Bravúrne zvládla aj druhú ležku, na medzičase bola opäť prvá a nasmerovala sa už jasne na víťazstvo. Aj keď prvú ranu v záverečnej stojke netrafila, priebežne zostala pri skvelom behu piata. Jej súboj na diaľku s Nórkou Synnoeve Solemdalovou, Ukrajinkami Džimovou, Valj Semerenkovou a Bieloruskou Skardinovou bol mimoriadne dramatický. Po záverečnej streľbe viedla Solemdalová pred Skardinovou (+2,2), Džimovou (+14,0), Semerenkovou (+25,2) a P. Fialkovou (+33,1). Finiš P. Fialkovej bol na hranici možností, keď si úplne siahla na dno síl, vyčerpaná klesla na zem, no zostala na piatej priečke. Vyrovnala si tak kariérne maximum z vlaňajšej sezóny, keď vo fínskom Kontiolahti dobehla v stíhacích pretekoch taktiež piata.

Terézia Poliaková (0-1-0-2) v prvej i tretej ležke bola stopercentná, no na lyžiach výrazne pomalšia, len v prvej stojke nevybielila piaty terč, v ďalšej si už pripísala dve trestné minúty.

Pre 32-ročnú víťaznú Bielorusku Skardinovú je to vôbec prvé víťazstvo v SP.

Výsledky:

vytrvalostné preteky na 15 km: 1. Nadežda Skardinová (Biel.) 42:57,4 (0 tr. min), 2. Synnoeve Solemdalová (Nór.) +2,9 (0), 3. Julija Džimová 12,0 (0), 4. Valj Semerenková (obe Ukr.) 30,1 (0), 5. PAULÍNA FIALKOVÁ (SR) 32,2 (1), 6. Mona Brorssonová (Švéd.) 49,6 (0), 7. Eva Puskarčíková (ČR) 1:08,6 (0), 8. Justine Braisazová (Fr.) 1:10,0 (2), 9. Julia Ransomová (Kan.) 1:18,4 (0), 10. Marte Olsbuová (Nór.) 1:21,7 (2), ...49. Ivona Fialková 4:03,8 (4), 67. Terézia Poliaková (obe SR) 6:02,8 (3)