13. novembra 2006

Blake zdolal Nadala, Davydenko znova nad sily Robreda

V pondelňajších úvodných zápasoch v základnej Zlatej skupine dvojhry na ATP Tennis Masters Cupe v Šanghaji prehry španielskych tenistov Nadala a Robreda

V oboch pondelňajších úvodných zápasoch v základnej Zlatej skupine dvojhry na záverečnom turnaji mužskej tenisovej sezóny ATP Tennis Masters Cup (dotácia 4,45 milióna USD, tvrdý povrch Taraflex v hale Qi Žong) v čínskom Šanghaji sa zrodili prehry španielskych hráčov. Američan James Blake za 104 minút prekvapivo zdolal nasadenú dvojku Rafaela Nadala 6:4, 7:6 (0). Tommy Robredo rovnako ako 4. novembra v parížskom semifinále nestačil na Rusa Nikolaja Davydenka - za 143 minút mu podľahol 6:7 (8), 6:3, 1:6.

Držiteľ piatich tohtoročných trofejí Blake (Bangkok, Indianapolis, Las Vegas, Štokholm, Sydney) pritom proti Nadalovi v prvom sete prehrával 3:4 s brejkom a v druhom dejstve dokonca bol stav 0:4 (iba štyri uhrané fiftíny na outsiderovej strane) a neskôr 4:5* v neprospech 26-ročného rodáka z Yonkers v New Yorku. Ôsmy nasadený a teda rebríčkovo najslabší hráč na tomto "výberovom" podujatí pre okteto najlepších v hodnotení Indesit ATP Race 2006 si však v súboji dvoch debutantov napokon udržal aj pri treťom vzájomnom stretnutí s dvojkou žrebu čistý štít. "Ja som ten chalan, o ktorom všetci predpokladali, že tu bude ľahkou korisťou, ale aj v tom druhom sete som odmietol rezignovať. Na jeho začiatku som trochu stratil koncentráciu," priznal Američan a dodal: "Receptom proti Nadalovi je, že nesmiete pristúpiť na konzervatívny udržiavací tenis. Celkovo si myslím, že tvrdý povrch pod strechou mi vyhovuje viac ako Rafaelovi, ktorý je v princípe najmä antukárom. Nadobudol som proti nemu sebavedomie zásluhou tej vlaňajšej výhry pri prvom vzájomnom súboji a čerpal som z toho v marci i dnes." Blake predtým zdolal Nadala, ktorý teraz nastupoval po zranení brušných svalov, na US Open 2005 i v semifinále marcového podujatia v Indian Wells. V pondelok zahral 32 víťazných úderov a súper urobil 24 nevynútených chýb.
Nadal, víťaz tohtoročného Roland Garros, sa od prehry s Rogerom Federerom vo finále Wimbledonu ani raz nedostal cez štvrťfinále a aktuálnym zaváhaním výrazne zredukoval svoje šance na postup zo skupiny. "Sám som zahral uspokojivo a cítil som sa dobre, James však predviedol vynikajúci výkon s agresívnym smelým prístupom v dôležitých momentoch. Ja som v kľúčových okamihoch hral menej odvážne a to rozhodlo. Stále nemôžem uveriť tomu, že som prehral set, v ktorom som viedol 4:0 a neskôr 5:4 a 30:15 pri vlastnom podaní," krútil hlavou Nadal, ktorý za spomenutého stavu vyrobil dvojchybu a ďalšou doprial súperovi šesť mečbalov v skrátenej hre. Dvadsaťročný rodák z Manacoru vlani stornoval svoju účasť v Šanghaji dve hodiny pred vstupným duelom proti Argentínčanovi Gastonovi Gaudiovi pre zranenie ľavej nohy.
Dvadsaťpäťročný rodák z ukrajinského Severodonecka Davydenko po deviatich dňoch od parížskeho semifinále na podujatí ATP Masters Series BNP Paribas Masters (vtedy postúpil zásluhou víťazstva 6:3, 5:7, 6:2), potvrdil svoju prevahu nad Robredom, znova v troch setoch. "Vždy mávam slabší začiatok na novom mieste, takže ma určité slabšie aspekty a pasáže dnešného výkonu príliš nevyvádzajú z konceptu. Viem, že v ďalších zápasoch by to mohlo a malo byť lepšie," glosoval Davydenko. Víťaz tohtoročných titulov v New Havene, Pörtschachu, Sopote, Moskve a pri Seine upravil bilanciu vzájomných zápasov so šestkou žrebu, počítačového poradia Indesit ATP Entry pre nasadzovanie i hodnotenia Race 2006 na 3:2. Premožiteľ Dominika Hrbatého z nedávneho finále v hale Bercy pri druhej účasti má zo súbojov v základných skupinách dokonalé skóre 4:0. Vlani vypadol až v semifinále s neskorším držiteľom trofeje Argentínčanom Davidom Nalbandianom.
Robredo, 24-ročný rodák z Hosticu, pri premiére medzi elitou nevyužil v prvom sete náskok 2:0 a nezvládol podávanie na zisk úvodného dejstva za stavu 6:5, resp. vedenie 6:4 a 8:7 v tajbrejku. Rus, počas končiacej sa sezóny víťaz piatich turnajov, nezachytil ani nástup do druhého setu a Španiel sa od 3:0 "dopodával" až na 6:3 skôr zásluhou množstva nevynútených chýb (za celý zápas 52, na vyváženie 38 víťazných úderov) z rakety favorita než vlastnej dominancie. V rozhodujúcej časti však Davydenko zmobilizoval rezervy a úderová neistota sa presunula na opačnú stranu dvorca. Tretí nasadený vďaka dvom pokazeným forhendovým volejom držiteľa tohtoročných trofejí z Hamburgu a Bastadu dosiahol brejk na 3:1 (dvojchybou) a ďalším prelomením súperovho servisu v šiestom geme definitívne zlomil Robredov odpor.
V úvodnej štvorhre druhého hracieho dňa na tvrdom povrchu Taraflex pod strechou športového komplexu Qui Žong v Šanghaji si druhý nasadený švédsko-bieloruský pár Jonas Björkman, Max Mirnyj poradil s turnajovými osmičkami z Poľska Mariuszom Fyrstenbergom a Marcinom Matkowským 6:3, 6:4. Úlohu favoritov - takisto v Zlatej skupine - potvrdili aj Bahamčan Mark Knowles s Kanaďanom Danielom Nestorom. Trojky turnaja zdolali nasadené päťky Francúza Fabricea Santora so Srbom Nenadom Zimonjičom hladko 6:3, 6:2.

Dvojhra - Zlatá skupina:
James Blake (8-USA) - Rafael Nadal (2-Šp.) 6:4, 7:6 (0) za 104 minút
Nikolaj Davydenko (3-Rus.) - Tommy Robredo (6-Šp.) 7:6 (8), 3:6, 6:1 za 143 minút

Aktuálna tabuľka:
1. James Blake 1 1 0 2:0 13:10 2
2. Nikolaj Davydenko 1 1 0 2:1 16:13 2
3. Tommy Robredo 1 0 1 1:2 13:16 0
4. Rafael Nadal 1 0 1 0:2 10:13 0

Štvorhra - Zlatá skupina:
Jonas Björkman, Max Mirnyj (2-Švéd./Biel.) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (8-Poľ.) 6:3, 6:4 za 77 minút
Mark Knowles, Daniel Nestor (3-Bah./Kan.) - Fabrice Santoro, Nenad Zimonjič (5-Fr./Srb.) 6:3, 6:2 za 63 minút

1. Knowles, Nestor 1 1 0 2:0 12:5 2
2. Björkman, Mirnyj 1 1 0 2:0 12:7 2
3. Fyrstenberg, Matkowski 1 0 1 0:2 7:12 0
4. Santoro, Zimonjič 1 0 1 0:2 5:12 0