12. apríla 2008

Cibulková zdolala Cornetovú, jej prvé finále

Slovenská tenistka Dominika Cibulková postúpila po prvý raz v kariére do finále dvojhry na niektorom z podujatí WTA Tour. Na turnaji Bausch & Lomb Championships v Amelia Island na Floride (Tier II, ...

AMELIA ISLAND 12. apríla (WEBNOVINY) - Slovenská tenistka Dominika Cibulková postúpila po prvý raz v kariére do finále dvojhry na niektorom z podujatí WTA Tour. Na turnaji Bausch & Lomb Championships v Amelia Island na Floride (Tier II, dotácia 600 000 USD, zelená antuka) zdolala Cibulková v súboji dvoch nenasadených 18-ročných tenistiek Francúzku Alizé Cornetovú za 136 minút 6:2, 2:6, 6:4. Vo vyrovnanom stretnutí sa Slovenka dostala v rozhodujúcom treťom sete do brejku na 5:3, ale vzápätí prehrala svoj servis. Zostala však koncentrovaná a pri nasledujúcom podaní súperky využila hneď prvý mečbal. Súperkou Cibulkovej, zatiaľ 34. hráčky svetového renkingu, bude vo finále najvyššie nasadená a šampiónka tohtoročného Australian Open Ruska Maria Šarapovová, ktorá postúpila bez boja. Jej súperka Američanka Lindsay Davenportová na semifinálový súboj nenastúpila pre vírusové ochorenie. Finále Cibulková - Šarapovová je v nedeľu na programe po 19.00 h. Cibulková si na zelenej antuke v lokalite Plantation pri Fernandina Beach pripísala na konto už päť víťazných stretnutí. Okrem úradujúcej juniorskej šampiónky Roland Garros Cornetovej (49. v rebríčku WTA Tour) zdolala vo štvrťfinále bývalú svetovú jednotku, ďalšiu Francúzku Amélie Mauresmovú, resp. v osemfinále svetovú sedmičku Annu Čakvetadzeovú z Ruska. Už teraz má istotu 190 bodov do singlového rebríčka WTA Tour a odmeny 48 900 USD. Sobotňajšie semifinále v Amelia Island bolo pre zverenku trénera Vladimíra Pláteníka druhým na okruhu WTA v kariére. To prvé dosiahla vlani v čínskom Guangžou, ale na nižšie dotovanom turnaji kategórie Tier III. Tam jej vtedy finálovú účasť prekazila neskoršia víťazka Francúzka Virginie Razzanová. Dvojhra - semifinále: Dominika Cibulková (SR) - Alizé Cornetová (Fr.) 6:2, 2:6, 6:4 za 136 minút V súboji dvoch 18-ročných hráčok, ktoré sa nikdy predtým nestretli v súťažnom stretnutí, Cibulková v úvodnom dejstve dvakrát prelomila podanie súperky. Odmenou jej bolo hladké víťazstvo 6:2. V druhom sete sa hneď v úvode vydaril rodáčke z Nice prvý brejk, no po rebrejku bolo 1:1. Potom však Cornetová pridala na presnosti úderov a po brejku v piatom geme sa ujala vedenia 3:2. Od tohto okamihu Francúzka nadobudla hernú prevahu a nestratila v druhom sete už ani gem - 6:2. Rozhodujúce dejstvo bolo až do stavu 3:3 bez brejku, hoci Slovenka musela odvracať tri brejkbaly francúzskej rovesníčky. Potom piešťanská rodáčka po piaty raz vzala súperke podanie a dostala sa do vedenia 5:3. Servis na víťazstvo Cibulková nezvládla a ponúkla Francúzke šancu na zvrat. Udržala si však pevné nervy a v deviatom geme využila pri podaní súperky hneď prvý mečbal. Cesta Dominiky Cibulkovej do finále: 1. kolo: Dominika Cibulková (SR) - Anastasia Rodionovová (Rus.) 6:3, 7:5 2. kolo: Dominika Cibulková (SR) - Viktoria Azarenková (14-Biel.) 7:5, 4:6, 6:2 3. kolo (osemfinále): Dominika Cibulková (SR) - Anna Čakvetadzeová (2-Rus.) 6:2, 3:6, 6:1 štvrťfinále: Dominika Cibulková (SR) - Amélie Mauresmová (11-Fr.) 6:1, 7:6 (6) semifinále: Dominika Cibulková (SR) - Alizé Cornetová (Fr.) 6:2, 2:6, 6:4 SITA