Úvodná strana  Včera      Archív správ      Nastavenia     
 Kontakt  Inzercia

 24hod.sk    Ekonomika

09. decembra 2019

Čína chce čo najskôr dosiahnuť obchodnú dohodu s USAIlustračná snímka.Zdieľať
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP
Peking 9. decembra (TASR) - Čína dúfa, že môže čo najskôr dosiahnuť obchodnú dohodu s USA. Aktuálne prebiehajú intenzívne rokovania, keďže na konci tohto týždňa by mali začať platiť nové clá na dovoz čínskych produktov do USA.


Čína dúfa, že spoločne s USA dospejú k obchodnej dohode, ktorá uspokojí obe strany, uviedol v pondelok tajomník ministerstva obchodu Žen Chung-pin.

"Pokiaľ ide o obchodné rozhovory a rokovania medzi Čínou a USA, dúfame, že obe strany dokážu na základe rovnosti a vzájomného rešpektu urýchliť rokovania a s vzájomným ohľadom na základné záujmy toho druhého čo najskôr dosiahnuť dohodu, ktorá uspokojí všetkých," povedal Žen.

Peking a Washington rokujú s čiastočnej dohode, ktorá by mala byť prvý krokom ku komplexnej obchodnej dohode a mala by uvoľniť napätie v dlhodobom obchodnom spore medzi dvoma najväčšími svetovými ekonomikami. Nie je však jasné, či je možné takúto dohodu, ako sa predpokladalo, dosiahnuť v krátkom čase.

USA plánujú s platnosťou od 15. decembra prijať ďalšie clá na dovoz čínskych tovarov v hodnote 156 miliárd USD (eur). Peking požaduje v rámci čiastočnej dohody okrem zrušenia tohto nového kola ciel odstránenie aspoň časti ciel prijatých počas takmer 1,5 roka trvajúcej obchodnej vojny.

Ekonomický poradca Bieleho domu Larry Kudlow v piatok (6. 12.) povedal, že obe strany rokujú takmer denne, ale že aktuálne nie sú naplánované žiadne osobné rozhovory ani slávnostné podpísanie dohody prezidentmi.


Zdroj: Teraz.sk, spravodajský portál tlačovej agentúry TASR

   Tlač    Pošlinasledujúci článok >>
Prievidžania budú platiť za odvoz a likvidáciu odpadu viac
<< predchádzajúci článok
Ľavicového politika Mélenchona odsúdili za kladenie odporu

Čína chce čo najskôr dosiahnuť obchodnú dohodu s USA - diskusné fórum čitateľov